Trudno sobie wyobrazić Katowice bez pochodu SLD i OPZZ kroczącego w Święto Pracy spod Teatru Śląskiego pod Pomnik Powstańców Śląskich. Dziś pierwszomajowe świętowanie kultywowane jest jeszcze w niektórych miastach województwa.
Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec. W tych miastach tradycja żyje. W mniejszym lub większym wymiarze obchodzi się w nich Międzynarodowe Święto Pracy. W Dąbrowie Górniczej najlepszym miejscem do tego, by złozyć zgodnie z tradycją kwiaty i wygłosić przemówienie jest plac z Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów zwanym także Pomnikiem Hendrixa lub Pomnikiem Cobana. Choć w Sosnowcu w 1991 r. zdemontowano Pomnik Czynu Rewolucyjnego (jeden z trzech o tej nazwie w Polsce Ludowej), ponoć najwyższy w Europie, to w miejscu, w którym stał ten ponad 60-metrowej wysokości monument, miejscowa lewica od lat manifestuje pod hasłem "Wolność, praca, godność".
Przypomnijmy, że 1 Maja, zwane też Międzynarodowym Świętem Pracy zaistniało w 1899 r. a sprawą II Międzynarodówki dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago 1 maja 1886 r. Po raz pierwszy obchodzono je w 1890 r. Choć święto jest międzynarodowe, to w Ameryce Północnej obchodzi się je - jako Labour Day - w pierwszy poniedziałek września, a w Australii Labour Day świętowany jest w różne dni, w zależności od stanu.
My Święto Pracy kojarzymy (jeszcze) z PRL, gdzie - obok Święta Odrodzenia 22 Lipca - było najważniejszym świętem państwowym. Huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była przeważnie obowiązkowa zapisały się na trwałe w historii. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni.
W kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika); wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 r. jako alternatywę dla laickiego (lewicowego) Święta Pracy.
Od 2001 r. w Europie organizuje się tak zwany Euro May Day (1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej święto "klasy" robotniczej, lecz ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona, a już rok później obchody Euro May Day odbywały się w całej Europie...
W galerii: pierwszomajowe wspomnienia z PRL.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Święto pracy nie będzie już dniem wolnym! - Więcej tutaj --> webgazeta pl/6733
Dobry pomysł Karol, tylko z kim? Z solidurniami?
Ja jestem przodownikiem i zasłużonym dla górnictwa . Dzisiaj wszyscy mamy wolne , jesteśmy w Uni Europejskiej, mamy Święto Pracy. W Kompani Węglowej nowy zarząd więc cieszmy się bracia górnicy.
Niech się święci 1 maja !!!Towarzysze z SLD !!! Malujcie na czerwono jaja !!!
Za dobrych czasowe ROBOTNIK mial prace , wyplate w czasie ,urlop, wczasy itd itp. a takze SWOJE SWIETO .A dzisjaj nawet nie ma SWIETA ,nie ma pracy ,nie ma wyplaty dzieki KAPITALISTA . Chyba nalezy powrocic do 1886 roku i zorganizowac strajk ale tym razem na CALYM SWIECIE i pogonic KAPITALISTOW na MADAGASKAR.
bo jeszcze nie tak dawno robotnik to był ceniony a dziś już nie i to dlatego:(kiedyś dyrektor był dumny jak miał w swoim zakładzie przodownika pracy a dziś wyzysk wyzysk a najlepiej nie zaplacić wypłaty