To najgłębsza kopalnia na świecie. Jej głębokość sięga 3,9 kilometra. Nazwa Tau Tona oznacza w języku Sotho "wielki lew". Ta kopalnia złota leży w Republice Południowej Afryki, na zachód od Johannesburga niedaleko miasta Carletonville.
Jest jedną z trzech kopalni Western Deep Levels. Niedaleko kopalni TauTona znajdują się kopalnie Mponeng oraz Savuka. TauTona i Savuka posiadają wspólne zakłady zajmujące się procesem przeróbki rudy złota.
Właścicielem owych trzech kopalni jest przedsiębiorstwo kanadyjskie AngloGold Ashanti. Tau Tona została zbudowana przez firmę Anglo American Corporation, która w 1957 zatopiła 2 kilometrowej wówczas głębokości szyb.
Kopalnia rozpoczęła wydobycie w roku 1962. Jest jedną z najbardziej wydajnych w Południowej Afryce i pracuje nawet w okresach gdy cena złota znacznie spada. Wyrobiska kopalni mają łącznie około 800 kilometrów długości a kopalnia zatrudnia około 5600 górników. Jest dosyć niebezpiecznym miejscem pracy: średnio, rocznie w kopalni ginie pięciu górników. Przy tak znacznej głębokości temperatura skał powoduje nagrzewanie się powietrza do poziomu niebezpiecznego dla życia. Stosowana więc musi być klimatyzacja chłodząca powietrze z około 55 stopni C do około 28 stopni C.
Górnicy z powierzchni do przodków docierają w godzinę. Klatka, którą zjeżdżają pod ziemię osiąga prędkość 16 metrów na sekundę.
Koncern AngloGold Ashanti rozważa budowę nowego szybu. Nowym szybem górnicy po raz pierwszy zjechaliby na ponad cztery kilometry głębokości. Uzyskano by z niego lepszy dostęp do złoża. Z obecnych szybów jest on utrudniony. I dlatego kopalnia ma przestać pracować w 2015 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.