Dwie dogrywki zadecydowały o tym, kto w końcu stanie na najwyższym podium Olimpiady Wiedzy Górniczej "O Złotą Lampkę". Podczas rozegranego dziś (19 kwietnia) w Bieruniu finału zwyciężyli reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku - Karol Witoszek i Krystian Kaczmarczyk, i to oni pojadą do Brukseli na zaproszenie prof. Adama Gierka, posła do Parlamentu Europejskiego.
Emocje były ogromne. W pierwszej rundzie eliminacyjnej wszyscy uczestnicy turnieju potwierdzili znakomite przygotowanie. Drobne pomyłki były wynikiem stresu, ale to one właśnie zadecydowały o tym, które drużyny staną do walki o trofeum.
Z boju o podium odpadły zespoły szkół z Jastrzębia Zdroju, Brzeszcz i Pawłowic. Pierwsza runda finałowa nie wyłoniła zwycięzcy. Niewiele brakowało nawet, aby sami rybniczanie odpadli z dalszej walki. Wylosowali bowiem pytanie dotyczące odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo w zakładzie pracy. W odpowiedzi powołali się na art. 207 Kodeksu pracy, a nie na przepisy górnicze. Początkowo jury oceniło tę odpowiedź na 1 punkt. Zawodnicy odwołali się od tej decyzji. Po półgodzinnej naradzie, jury zmieniło werdykt i dzięki temu drużyna z ZST w Rybniku mogła dalej rywalizować w finale z samymi gospodarzami, zespołem PZS w Bieruniu.
Dopiero w drugiej rundzie dogrywki uczniowie z Rybnika zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoja stronę. Przeciwnicy bowiem wyraźnie gubili się zmęczeni trwającą trzy godziny rywalizacją
- Bardzo cieszymy się z sukcesu. Obroniliśmy tytuł zdobyty przez naszych starszych kolegów przed rokiem. Będziemy dalej kontynuować naukę górniczego fachu, bo warto - podsumował Karol Witoszek.
Laureatom dziękował m.in. Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej, który wręczał nagrody ufundowane przez spółkę w postaci laptopów, aparatów fotograficznych i sprzętu audio.
- To znakomicie, że górnicze szkolnictwo zawodowe odradza się w tak wspaniałym stylu. Cieszę się, że młodzież jest doskonale przygotowana do podjęcia pracy w naszych zakładach i dalszej nauki. Górnictwo ma przyszłość i ona jest w waszych rękach - mówił po zakończeniu ceremonii rozdania nagród wiceprezes Piotr Rykala.
Rywalizacji przyglądał się także prof. Marian Dolipski, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
- Poziom wiedzy uczniów jest bardzo wysoki. Będą z nich dobrzy studenci. Indeksy naszej uczelni mają w kieszeni - zapewnił podsumowując wyniki Olimpiady.
W galerii: Olimpiada Wiedzy Górniczej "O Złotą Lampkę". Bieruń, 19 kwietnia 2012 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.