W zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego zainaugurowano dziś XIX Tydzień Ziemi pod honorowym patronatem Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej i Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza.
W ciągu siedmiu dni trwania imprezy będzie można zwiedzić wiele ekspozycji poświęconych historii Ziemi i dowiedzieć się czegoś więcej na temat jej bogactw naturalnych.
Wśród szeregu atrakcji warto polecić m.in. wykład dr. Andrzeja Boczarowskiego z Uniwersytetu Śląskiego na temat Meandrów cywilizacji, który wygłoszony zostanie we wtorek (17 kwietnia) o godz. 9.00.
Ponadto jutro rozpoczną się warsztaty dla dzieci pod nazwą Polowanie na prąd.
Każdego dnia, do piątku włącznie wszyscy zainteresowani będą mogli wybrać się na zwiedzanie obiektów industrialnych. W planie jest wycieczka do Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu, Radlinie i Leszczynach, połączone z prelekcją, wyjazd do nowoczesnej, ekologiczno-olejowej kotłowni w Zabrzu-Rokitnicy, wizyta w kotłowni opalanej miałem węglowym w Zabrzu-Helence, wreszcie zwiedzanie Eletrociepłowni Zabrze i spacer po nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Zabrzu-Maciejowie.
W poniedziałek (16 kwietnia) podczas inauguracji Tygodnia Ziemi, wykład wygłosił senator prof. Andrzej Misiołek.
W swym wystąpieniu wspomniał, że zapotrzebowanie na energię odnawialną wzrosło w 2010 roku w porównaniu z 2009 rokiem aż o 15,5 proc. W tym samym czasie zapotrzebowanie energetyki na węgiel poszło w górę o ponad 7 proc.
- Musimy wypełnić założenia unijnego Pakietu klimatycznego celu 3x20. Wiele wskazuje, że się to uda, ale węgla z naszej gospodarki wyeliminować się nie da. Należy dalej korzystać z tego bogactwa, ale czynić to w sposób racjonalny. Zapotrzebowanie na węgiel ze strony energetyki i przemysłu chemicznego wyraźnie rośnie. Tego, czego najbardziej nam dziś potrzeba to nowoczesnej energetyki, bloków o wysokiej sprawności - przekonywał prof. Misołek.
Jutro tematykę wykładów zdominuje gaz łupkowy i przyszłość energetyki na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.