Właściwie nie jedna, lecz setki, jeśli nie tysiące. Rezerwat archeologiczno-przyrodniczy w Krzemionkach Opatowskich k. Ostrowca Świętokrzyskiego jest najstarszym z najlepiej zachowanych w świecie pól górniczych, na których kilka tysięcy lat przed naszą erą wydobywano, na przemysłową - jakby to dziś powiedziano - skalę, krzemień.
Pole górnicze zajmuje ok. 80 hektarów. Jest na nim 4 tys. kopalń powstałych w latach 3900-1600 pne. W tutejszym muzeum jest także zrekonstruowana wieś ówczesnych górników, z końca neolitu i początków epoki brązu. Kopalnie odkrył w 1922 r. geolog Jan Samsonowicz. Prehistoryczni górnicy pozostawili po sobie szyby o przeciętnej głębokości 5 metrów (o maksymalnej średnicy ok. 5 m). Najgłębsze sięgają 9 metrów w głąb skały. Wiele z szybów połączonych jest chodnikami o wysokości od 0,6 do 1,2 m.
W chodnikach odnaleziono pozostawione filary i ślady stemplowania. Na powierzchni odkryto pozostałości pracowni, w której obrabiano wydobyty krzemień. Na ścianach chodników zachowały się nieliczne rysunki wykonane przy pomocy węgla drzewnego. Podziemia są udostępnione do zwiedzania dzięki trasie turystycznej o długości 465 m. W najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia ona zwiedzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu, a także ze sposobami zabezpieczania i konserwacji prastarych kopalń stosowanymi w ciągu ostatnich 50 lat. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.