Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego obchodzi w kwietniu swój jubileusz 15-lecia działalności. Zbiega się on z obchodami 90 lat funkcjonowania nadzoru górniczego w Polsce.
Fundacja została ustanowiona z inicjatywy prezesa WUG, Mariana Filipka aktem notarialnym z 24 kwietnia 1997 r. i wpisana w Rejestrze Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Sądu Rejonowego w Katowicach. Jedną z najbardziej znanych form jej działalności są coroczne nagrody za najlepsze prace dyplomowe absolwentów kierunków górniczych uczelni technicznych oraz konkurs dla dziennikarzy "Karbidka".
Do kalendarza ważnych imprez górniczych weszło także przyznawanie przez Fundację statuetek "Srebrny skarbnik", którymi uhonorowano dotychczas 15 osób i instytucji.
Ostatnie dwa lata. przyniosły wiele zmian w funkcjonowaniu organizacji. Podczas Zgromadzenia Fundatorów, które odbyło się 30 czerwca 2010 r., podjęto uchwałę o rozszerzeniu grupy członków-fundatorów . Wcześniej Fundacja opierała się na aktywności osób prywatnych, a obecnie także firm górniczych, producentów maszyn i urządzeń dla branży wydobywczej oraz instytucji współpracujących z przemysłem wydobywczym. Aktualnie Fundacja skupia 25 osób fizycznych i 36 osób prawnych.
- Fundacja wyszła poza górnictwo węgla kamiennego. Staramy się poprzez jej działalność poprawić społeczny wizerunek przemysłu wydobywczego, promując bezpieczeństwo pracy, niezawodne maszyny i urządzenia, bezpieczne systemy zarządzania i rozwiązania - mówił Piotr Litwa, prezes WUG. - Doroczny Konkurs "Bezpieczna kopalnia", którego współorganizatorem jest WUG, organizowany przez Szkołę Eksportacji Podziemnej, nagradza menedżerów i dyrektorów zakładów górniczych. Fundacja zaczęła honorować pracowników niższych szczebli górniczej hierarchii zawodowej, wprowadzając w 2010 r. dyplomy dla "Dzielnych Górników". W tym samym roku zainicjowaliśmy konkurs na "Bezpieczny Oddział". Propagując wzorowe zachowania na najbardziej newralgicznych stanowiskach w zakładach górniczych mamy nadzieję poprawić bezpieczeństwo pracy.
W 2010 roku Fundacja im. Wacława Cybulskiego po raz pierwszy rozpoczęła promocję górnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej, zapraszając uczniów do udziału w konkursie plastycznym "Współczesne Górnictwo: Górnik i Wiertnik pracują bezpiecznie. Kopalnia XXI wieku". Rok później konkurs dla uczniów został przeprowadzony przy współdziałaniu z Państwową Inspekcją Pracy i odbył się w dwóch kategoriach: wiedzy o BHP oraz plakatu. Fundacja nagradza też co roku za najlepsze prace dyplomowe.
Dla ludzi o wybitnych zasługach dla przemysłu wydobywczego zarezerwowane są statuetki Skarbnika. To honorowe wyróżnienie, przyznawane jest począwszy od 1997 roku za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz polskiego górnictwa, bezpiecznego pozyskiwania kopalin, rozpoznawania zagrożeń naturalnych oraz bezpieczeństwa załóg górniczych. Skarbniki przyznaje pięcioosobowa Kapituła powołana przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Dotychczas statuetki "Srebrnego Skarbnika" otrzymali:
• prof. dr hab. inż. Jerzy Litwiniszyn,
• prof. dr hab. inż. Henryk Bystroń,
• Główny Instytut Górnictwa - Kopalnia Doświadczalna "Barbara",
• Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego,
• Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa,
• Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
• prof. dr hab. inż. Stanisław Knothe,
• Politechnika Śląska w Gliwicach,
• Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG w Katowicach,
• Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Katowicach,
• inż. Włodzimierz Etryk,
• Jednostka Ratownictwa Górniczo - Hutniczego KGHM Polska Miedź,
• Główny Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy,
• prof. Zdzisław Kłeczek prof. Józef Dubiński...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.