Dwadzieścia spółek z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego podpisało w ubiegłym tygodniu wielostronne porozumienie o współpracy przy wspólnych zakupach - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Celem porozumienia jest uruchomienie działań optymalizacyjnych w każdej kategorii zakupów, w których możliwa będzie znacząca obniżka kosztów ich pozyskania.
Według wstępnych analiz PGNiG wymierne zmniejszenie kosztów, w zależności od kategorii zakupowej, wyniesie od 10 do 35 proc. Zakładane oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.
W projekcie uczestniczy PGNiG SA oraz większość spółek należących do Grupy Kapitałowej. Porozumienie podpisało sześć spółek dystrybucyjnych, wszystkie spółki poszukiwawcze (PNiG Piła, PNiG Kraków, PNiG Jasło, PN Diament), Geofizyka Toruń, Geofizyka Kraków, PGNiG Technologie, PGNiG Energia, PGNiG Termika, a także ZRG Krosno, Bud-Gaz, INVESTGAZ i Geovita.
W realizacji wspólnej polityki zakupów zostaną wykorzystane najlepsze praktyki i doświadczenia, jakie wypracowały dotychczas podmioty Grupy Kapitałowej.
- Wykorzystując efekt skali całej GK PGNiG i wdrażając najlepsze praktyki zakupowe, możemy znacznie zoptymalizować wydatki oraz znacznie usprawnić cały proces zakupów. Spółki o najlepszych doświadczeniach mogą w przyszłości przejąć rolę centrów zakupowych, w tych obszarach, w których mają najlepsze kompetencje - mówi Mirosław Szkałuba, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. zakupów.
W ramach projektu nazwanego "Gazprofit", którego celem jest wdrożenie wspólnych zakupów w GK PGNiG, została opracowana m. in. "Polityka Zakupów Wspólnych GK PGNiG" oraz regulaminy. W pierwszej kolejności zakładane jest uruchomienie wspólnych zakupów w obszarze IT, telekomunikacji, transportu oraz ubezpieczeń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.