Ukazał się piąty, jubileuszowy numer "Górnika Polskiego", periodyku wydawanego dorocznie nakładem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z tej okazji odbyła się w czwartek (29 marca) w Zabrzu prezentacja publikacji. Tym razem numer poświęcony jest on w przewadze wydarzeniom stanu wojennego w Polsce, a ściślej pacyfikacji kopalni Wujek, 16 grudnia 1981 roku. Tamte dni szeroko wspominają w swych artykułach; Agnieszka Gaik-Pawlak, Zenon Szmidtke i Jacek Okoń.
Ponadto na łamach Górnika Polskiego przeczytać można artykuł Eufrozyna Piątka o początkach górnictwa węglowego w rejonie Zabrza, Katarzyna Wojtynek pisze o skamieniałościach flory karbońskiej w zbiorach Muzeum Górnictwa Węglowego, Marcin Smierz przypomina historię rudzkiego Gwarectwa Węglowego do wybuchu II wojny światowej, a Antoni Steuer podejmuje dogłębną analizę górniczych osiągnięć sportowych w artykule zatytułowanym "Sport górniczy w Polsce w latach 1964-1980".
-"Górnik Polski" jest czasopismem naukowym, trudno zatem oczekiwać by ukazywał się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że to jest typowe wydawnictwo niszowe. Nie zapominamy jednak o wydarzeniach ważnych dla polskiego górnictwa, nawet o tych bieżących - wyjaśnia Marek Dmitriew, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Nasze zeszyty naukowe, to przede wszystkim efekt prac badawczych pracowników Muzeum, ale także naukowców reprezentujących różne instytucje i zajmujących się górnictwem w szerokim aspekcie. Nasza instytucja jest wielodziałowa, zajmujemy się więc historią, geologią i technika górnictwa. I te właśnie tematy znajdują się na łamach "Górnika Polskiego" - dodaje Jan Jurkiewicz, kustosz w MGW w Zabrzu.
Wydawnictwo dostępne będzie niebawem także w księgarniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.