Wielu naszych naukowców bierze udział w pracach badawczych. Przy ich współpracy powstają wciąż nowe rozwiązania dla przemysłu maszyn i urządzeń górniczych - podkreśla w rozmowie z Trybuną Górniczą prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
Ostatnie cztery lata to dla Politechniki Śląskiej okres intensywnych zmian w infrastrukturze.
Istotnie. Zwłaszcza trzeci rok mojej kadencji na stanowisku rektora uczelni był pod tym względem szczególny. Zostały uruchomione remonty kilku budynków, a wiele z nich już dobiegło końca. Wyremontowane zostały ponadstuletni budynek dawnego Kinoteatru X dla potrzeb Wydziału Architektury oraz nieczynna od kilku lat studencka stołówka. Obecnie w jej wnętrzu działa Centrum Kultury Studenckiej. Mieści się w nim dawny klub studencki Spirala, mają tam też swe siedziby wszystkie organizacje studenckie, działające w uczelni. W Zabrzu oddany został do użytku wyremontowany budynek przy ulicy Roosevelta, służący Wydziałowi Organizacji i Zarządzania. Można wymienić jeszcze kilka dalszych inwestycji, jak Centrum Zarządzania Projektami, a także parkingi na osiemset samochodów.
To wszystko było Politechnice Śląskiej bardzo potrzebne. Obecnie w realizacji znajduje się budynek Centrum Nowych Technologii, który będzie ukończony jeszcze w tym roku, oraz budynek w ramach projektu "Śląska biofarma". Trwa właśnie wyposażanie jego laboratoriów. W Zabrzu zmodernizowany zostanie w tym roku budynek dla nowego Wydziału Inżynierii Biomedycznej.
Od dawna istnieje pilna potrzeba posiadania nowoczesnego centralnego archiwum. To przedsięwzięcie jest również realizowane w dawnej hali technologicznej jednego z wydziałów. Ponadto remontowana jest ostatnia czynna stołówka studencka. Powstała też koncepcja zagospodarowania ulicy Akademickiej i terenów do niej przyległych. Chcemy zbudować nowy budynek dla Centrum Innowacji i Transferu Technologii i pomieścić w nim laboratoria badawczo-wdrożeniowe. Poszukujemy środków dla sfinansowania tego przedsięwzięcia. W moim programie wyborczym na następną kadencję zaproponowałem w sumie osiemnaście zadań w postaci remontów i inwestycji, które należałoby przeprowadzić, aby modernizacja naszej uczelni stała się w pełni zauważalna.
W dobie rozwoju nowoczesnych technologii zagadnienia współpracy nauki z przemysłem wysuwają się niemal na pierwszy plan. Jak kierowana przez Pana uczelnia radzi sobie na tym polu?
Badania naukowe w dzisiejszych czasach muszą mieć charakter utylitarny. Od każdej szanującej się uczelni - w tym w szczególności uczelni technicznej - należy oczekiwać, że będzie komercjalizować wyniki badań naukowych. Wówczas będzie można mówić o uniwersytecie przedsiębiorczym. Transfer wiedzy do przemysłu wciąż jest w Polsce na etapie rozwoju. Nowatorskie rozwiązania muszą mieć swych odbiorców po stronie przedsiębiorstw. Z kolei nasi naukowcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że tylko zastosowanie wyników badań w praktyce da im powody do pełnej satysfakcji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.