W kopalni Bogdanka wraz z węglem wydobywa się rocznie około 3 mln ton odpadów pogórniczych powstających przy płukaniu i oczyszczaniu węgla. Z uwagi na ich właściwości fizykochemiczne i radiologiczne nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Dlatego w nazewnictwie dołowego kamienia lublinianie zamiast słowa "odpad" wolą określenia "surowiec naturalny" lub "materiał alternatywny".
- Tak rozumiane odpady w większym niż dotychczas stopniu powinny być wykorzystywane w procesie rekultywacji wyrobisk odkrywkowych i innych terenów niekorzystnie przekształconych. Odpady karbońskie powinny być wykorzystywane jako materiał alternatywny w budownictwie inżynieryjnym, szczególnie do wykonywania podbudów dróg lokalnych oraz dróg publicznych. Należy jednocześnie kontynuować wykorzystywanie odpadów w budownictwie hydrotechnicznym. Także dla lokalnych samorządów sięganie po nie jest dogodnym źródłem materiałów do budowy na ich terenach obiektów sportowych i rekreacyjnych - mnoży możliwości wykorzystywania tak rozumianych surowców naturalnych Laurencja Łyszczarz, specjalistka z zakresu ochrony środowiska w Lubelskim Węglu Bogdanka.
Do takiego spojrzenia na pogórnicze odpady trzeba jednak jeszcze skuteczniej przekonywać lokalne samorządy oraz inwestorów z kręgu budownictwa inżynieryjnego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.