Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach został w lutym uhonorowany nagrodą Phoenix Sariensis, która od 13 lat jest przyznawana instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla Żor lub wyróżniającym się w promocji miasta w kraju bądź poza jego granicami. Ślady działalności Funduszu, kierowanego przez prezes Gabrielę Lenartowicz, są także wyraźnie widoczne w innych miastach naszego regionu.
Odbierając z rąk prezydenta Żor Waldemara Sochy, wykonaną z brązu statuetkę Phoenixa przedstawiającą stylizowanego ptaka odradzającego się z popiołów, Gabriela Lenartowicz dziękowała żorskim władzom nie tylko za nagrodę, ale przede wszystkim za solidną i wzorową współpracę przy realizowaniu projektów służących środowisku.
- Dzięki temu wspólnie udało się zrealizować wiele przedsięwzięć służących nie tylko upiększaniu miasta i okolic ale przede wszystkim polepszeniu warunków życia mieszkańców - stwierdziła prezes Lenartowicz.
Podobną współpracą z samorządami Fundusz może się pochwalić w innych miastach naszego regionu. Szczególnie licznym świadectwem działań katowickiego WFOŚiGW są budynki, które dzięki wsparciu Funduszu zostały objęte programem termodernizacji. Jako przykład może tu posłużyć Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej czy Zespoł Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Sosnowcu.
Fundusz wspiera także inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej. Dzięki jego środkom w pszczyńskiej Zagrodzie Żubrów prowadzone są warsztaty ekologiczne. Ponadto Fundusz nagradza tych dzięki, którym ekologia w województwie śląskim ma się coraz lepiej. W tym roku za działania na rzecz środowiska WFOŚiGW nagrodził 16 organizacji samorządowych, które zgłosiły się do konkursy "EkoAktywni2011".
Działalność Funduszu obejmuje także wspierania kampanii społecznych. Akcja o nazwie "Niska emisja - wysokie ryzyko" organizowana przez energetyczny koncern Tauron została dofinansowana właśnie przez katowicki WFOŚiGW.
O aktywności Funduszu świadczy także fakt, że w ubiegłym roku na wszelkie rodzaju inicjatywy przeznaczył on środki w wysokości 500 mln zł. Było to rekordowe osiągnięcie i wymusiło również zmiany zasad przyznawania dofinansowań. Od tego roku Fundusz rozpoczął organizowanie konkursów i naborów wniosków, by móc wybrać z nich te, które są najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego, ekologicznego i społecznego.
W galerii: Przykłady, niektórych inicjatyw wspieranych lub organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.Pierwsze zdjęcie przedstawiają obiekty po termodernizacji - Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej oraz sosnowiecki ZSO nr 3. Potem kolejno zagroda żubrów w pszczynie oraz finał konkursu EkoAktywni 2011 (zdjęcia: Maciej Dorosiński - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.