Ministerstwo Gospodarki proponuje odłożenie rozpoczęcia podwyższania wieku emerytalnego, resort rolnictwa chce dodatkowych uprawnień dla kobiet wychowujących dzieci, a Ministerstwo Sprawiedliwości - wyłączenia z projektu zmian emerytalnych regulacji dotyczących sędziów.
Opinie ministerstw związane są z trwającymi do połowy marca konsultacjami społecznymi i międzyresortowymi dotyczącymi przygotowanego przez resort pracy projektu podwyższającego wiek emerytalny do 67 lat i zrównującego go w przypadku kobiet i mężczyzn. Zmiany takie zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk.
Wicepremier Waldemar Pawlak napisał w opinii do projektu, opublikowanej w poniedziałek na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, że "w świetle głównego problemu - niekorzystnych zmian demograficznych - zasadnym wydaje się przede wszystkim stworzenie regulacji, mających na celu kreowanie zachęt do zwiększenia liczby urodzeń".
Wskazał, że rozwiązaniem takim mogłoby być np. zaliczenie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego lub też określenie niższego wieku emerytalnego dla kobiet, które wychowały dzieci.
- Aktualnie w sytuacji bezrobocia problemem jest nie tyle brak siły roboczej, podkreślany w treści uzasadnienia (do projektu - PAP), lecz zbyt mała ilość miejsc pracy. Przedłużenie wieku emerytalnego może nasilić zjawisko bezrobocia, szczególnie wśród ludzi młodych, wchodzących na rynek pracy - napisał Pawlak.
- Należy zauważyć, że prognozy dotyczące stopy bezrobocia zmieniają się na niekorzyść. W 2010 roku w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa przyjęto na 2013 r. stopę bezrobocia w wysokości 7,3 proc., w 2011 roku przy aktualizacji WPFP Minister Finansów przyjął już stopę bezrobocia na 2013 r. na poziomie 9,3 proc., zaś na 2014 r. - 8,5 proc. W grudniu 2011 roku w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na 2012 r. przyjęto stopę bezrobocia na 2013 r. na poziomie 11,8 proc., zaś na 2014 r. - 11 proc. - napisał Pawlak.
Jego zdaniem "obecna niestabilna sytuacja na rynku pracy powinna skłaniać do odłożenia w czasie rozpoczęcia wydłużania wieku emerytalnego".
Pawlak napisał ponadto, że jest za ograniczeniem podwyższania wieku emerytalnego do dwóch lat dla kobiet i mężczyzn w perspektywie do 2020 r., co - jego zdaniem - złagodzi negatywne konsekwencje społeczno-gospodarcze wobec projektowanych zmian.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki zaproponował wprowadzenie przepisów umożliwiających kobietom nabycie prawa do emerytury o trzy lata wcześniej od ustawowego wieku emerytalnego za każde urodzone lub przysposobione dziecko, lecz nie więcej niż o 9 lat. - Byłby to bowiem instrument wspierania polityki prorodzinnej państwa, realizowany za pośrednictwem systemu emerytalnego - napisał Sawicki w opinii opublikowanej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zwrócił natomiast uwagę na regulacje dotyczące sędziów. Wskazał, że obecnie sędziowie mają prawo do wcześniejszego przejścia w stan spoczynku: po ukończeniu 55 lat przez kobietę (jeśli przepracowała jako sędzia lub prokurator co najmniej 25 lat) i po ukończeniu 60 lat przez mężczyznę (ze stażem pracy odpowiednio 30-letnim).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.