Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej zapewniali w piątek 24 lutego w Szczecinie, że Zespół Elektrowni Dolna Odra nie będzie definitywnie zamknięty. Szefowie PGE spotkali się w tym mieście m.in. z przedstawicielami Zespołu oraz lokalnymi władzami.
- Zgodnie ze zaktualizowaną strategią Grupy Kapitałowej PGE łączne nakłady na inwestycje w PGE GiEK S.A. (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA - PAP) - Oddziale ZEDO planowane do realizacji w najbliższych latach wynoszą łącznie 2,7 mld zł. Nie przewiduje się, by Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra miał zostać definitywnie zamknięty, a województwo zachodniopomorskie pozbawione znaczącego źródła energii - napisano m.in. w komunikacie datowanym na 17 lutego br., który po spotkaniu służby prasowe PGE wręczyły dziennikarzom.
Z przyjętej na początku lutego br. przez PGE "Strategii Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035" wynika, że elektrownia do końca 2030 roku miałaby wygasić wszystkie bloki węglowe. Na inwestycję w zakładzie nie przewidziano w strategii żadnych funduszy.
Dokument ten wywołał ostrą reakcję m.in. radnych Gryfina (Dolna Odra leży niedaleko Gryfina - PAP) i województwa, którzy w specjalnych uchwałach zaapelowali o przeciwdziałanie planom likwidacji elektrowni m.in. do premiera Donalda Tuska. Radnych wsparli także parlamentarzyści z regionu, wszystkich partii.
We wręczonym w piątek mediom komunikacie podpisanym przez rzecznika PGE Łukasza Witkowskiego podkreślono, że "plany inwestycyjne Grupy PGE w stosunku do wszystkich zakładanych przedsięwzięć we wszystkich lokalizacjach podlegają stałej analizie". Będą m.in. zależeć od zmieniających się warunków rynkowych, prognoz zapotrzebowania na energię, cen paliw.
Jak mówił dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz po posiedzeniu wojewódzkiej komisji dialogu społecznego poświęconemu elektrowni, w którym udział wziął m.in. p.o. prezesa zarządu PGE Paweł Skowroński, funkcjonowania elektrowni nie można rozpatrywać jedynie w kategoriach ekonomicznych, bez uwzględnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Za inwestowaniem - zdaniem wojewody - w Dolną Odrę przemawiają m.in. jej doskonałe położenie w pobliżu budowanego w Świnoujściu gazoportu, brak innych dużych elektrowni w tym makroregionie i bezpieczeństwo energetyczne Pomorza Zachodniego, jak i Polski.
Zapowiedział, że będzie monitorować decyzje PGE. Potrzebne są konkretne decyzje; dopóki nie stwierdzimy, że są np. wnioski ws. decyzji środowiskowych czy pozwoleń na budowę, nie będziemy mieć pewności, że inwestycje w Dolną Odrę będą - podkreślił.
Elektrownia zatrudnia ok. 1500 osób.
Grupa Kapitałowa PGE jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc., a w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc - podaje spółka. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 roku wyniosła ok. 53 TWh netto. Udziały Skarbu Państwa w PGE wynoszą ok. 62 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.