W Krakowie dobiegła dziś (24 lutego) końca XXI Szkoła Eksploatacji Podziemnej, jedna z największych konferencji integrujących środowisko górnicze w Polsce. Trwała od poniedziałku, 21 lutego. Było to wydarzenie ze wszech miar rekordowe.
- Tak dużej szkoły jeszcze nie organizowaliśmy. Przyjechało 432 ekspertów i wygłoszono 189 referatów. Po raz pierwszy przeprowadzono transmisję obrad drogą elektroniczną z trzech sal jednocześnie. W sumie każdego dnia, za pośrednictwem internetu, prezentacje oglądało około czterysta osób, natomiast czwartkową galę obejrzało na ekranach swoich monitorów ponad sześciuset internautów z całego świata - powiedział Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
W tym miescu trzeba zaznaczyć, że kolejnych pięciuset internautów śledziło SEP na stronie portalu górniczego nettg.pl.
- Konferencja przebiegła pod hasłem dobrych praktyk, których nieprawdopodobnie dużo pojawiło się w ostatnim czasie. Zakłady górnicze podejmują wiele ciekawych inicjatyw i chętnie się dzielą swoimi doświadczeniami - zaznaczył Kicki.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza wykłady i prezentacje z dziedziny profilaktyki przeciwtąpaniowej, zmniejszania skali zagrożenia metanowego i utrzymania stateczności wyrobisk.
- Cieszymy się, że nasze hasło przewodnie zostało dobrze odebrane przez nadzór górniczy. W tym kierunku będziemy rozwijać działania Szkoły Eksploatacji Podziemnej - przyznał szef Szkoły Eksploatacji Podziemnej
Zapowiedział również, że w kolejnych latach SEP będzie rozwijała media elektroniczne, aby móc dotrzeć do wszystkich zainteresowanych wykładami i prezentacjami, nawet tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą osobiście przyjechać do Krakowa i wziąć udział w obradach.
- Być może pojawi się dobry pomysł na rozpowszechnianie materiałów konferencyjnych zawierających treść wystąpień i prezentacji. Ich drukowanie na papierze powoli traci już sens - podsumował Kicki.
W galerii: Szkoła Eksploatacji Podziemnej w obiektywie portalu górniczego nettg.pl. Kraków, 21-24 luttego 2012 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.