Zgodnie z tradycją czwarty dzień obrad Szkoły Eksploatacji Podziemnej jest zarezerwowany na wręczanie nagród. W tym roku nie mogło być inaczej. Wieczorem w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala konkursowa, w czasie której wręczono nagrody w trzech kategoriach: kopalnia roku, bezpieczna kopalnia i górniczy sukces roku. Swoje chwile na scenie teatru mieli również zwycięzcy turnieju wiedzy górniczej, któremu patronowała Trybuna Górnicza. Na razie możemy zdradzić, że jego finał był nieoczekiwany.
W pierwszym z konkursów - z powodu braku danych w tej rywalizacji nie uwzględniono Bogdanki i Południowego Koncernu Węglowego - jego kapituła oceniała osiągnięcia zakładów górniczych w dwóch kategoriach: "najlepsza w roku 2011" i "największy postęp w roku 2011". Najlepszą kopalnią roku 2011 został Budryk. Po niej komisja konkursowa wskazała na Ziemowit i Bolesława Śmiałego. W kategorii "największy postęp w 2011 roku" nagrody otrzymały Brzeszcze, Wieczorek oraz - ex aequo - Halemba-Wirek i Budryk.
Bezpieczną kopalnią 2011 roku obwołano kopalnię Pokój. Drugie miejsce kapituła przyznała - ex aequo - Bolesławowi Śmiałemu i ZG Piekary. Trzecie - także ex aequo - kopalni Kazimierz-Juliusz i ZG Siltech.
W przypadku konkursu na górniczy sukces roku komisja wskazała na laureatów w trzech kategoriach: innowacyjność, ekologia i osobowość. Sukcesem w pierwszej cieszyły się Kopex SA i Famur SA. Prymat pierwszej ze spółek jest przejawem uznania dla zmechanizowanego kompleksu ścianowego dla ścian o wysokości do 5,3 m, drugiej - dla systemu wydobywczego do niskich pokładów węgla. Jednocześnie konkursowa kapituła wyróżniła w tej kategorii Elektrometal SA za zespół kompensacji mocy biernej HMC-KMB-600, EMAG za opracowanie innowacyjnego systemu WLSS do wspomagania logistyki dla transportu dołowego do zastosowania w podziemiach kopalń różnego typu oraz Główny Instytut Górnictwa za opracowanie przyrządu do pomiaru skrawalności pokładów węgla i otaczających skał w warunkach dołowych. Laureatem w kategorii ekologia została Kompania Węglowa za poprawę systemu gospodarki wodnej.
Za najwyższej miary osobowość komisja uznała natomiast Jarosława Zagórowskiego, prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Najlepsi w turnieju wiedzy górniczej okazali się natomiast studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Kijanka, a kolejne lokaty przypadły reprezentantkom płci pięknej: Aleksandrze Klozie i Dorocie Jeziorowskiej. Pierwszy raz w historii konkursu zdarzyło się, że wśród najlepszych znalazły się właśnie dwie panie. Laureaci konkursu, któremu patronowała Trybuna Górnicza w nagrodę pojadą do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie prof. Jerzego Buzka.
Konkursową galę w krakowskim teatrze poprzedził także jubileusz jednego z laureatów w kategorii górniczy sukces roku. 50-lecie istnienie świętowała spółka Kopex.
W galerii: Gala konkursowa XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 23 lutego 2012 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Droga Gapulko! Celownik - Komu? Czemu? KLOZIE. Tak jest po polsku. :):)
"Najlepsi w turnieju wiedzy górniczej okazali się natomiast studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Kijanka, a kolejne lokaty przypadły reprezentantkom płci pięknej: Aleksandrze KLOZA i Dorocie Jeziorowskiej.:)