W czwartkowe (23 lutego) popołudnie XXI Szkoła Eksploatacji Podziemnej przeniosła się do krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Pierwsze obrady w nowym otoczeniu miały szczególne znaczenie. Sesja pod nazwą "Górnictwo z zasadami" była bowiem związana z jubileuszem 90-lecia Wyższego Urzędu Górniczego.
Sesje otworzył Piotr Litwa - prezes WUG, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię górnictwa na ziemiach polskich. Zaznaczył, że pierwsze zakłady wydobywcze pojawiły się na terenach dzisiejszych województw karpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.
Szef "górniczej policji" przypomniał również, że w 1505 r. w Olkuszu narodziło się górnictwo rud i było ono nadzorowane przez protoplastów współczesnych urzędów górniczych. Natomiast w 1528 r. pojawił się pierwszy urząd, który cechował szerszy zakres kompetencji. Sprawował on nadzór nad działalnością kopalń, ich budowaniem oraz walczył z rabunkową eksploatacją złóż.
Jako kolejny głos zabrał Adam Mirek - dyrektor departamentu górnictwa w WUG. W swoim wystąpieniu mówił o kwestiach związanych z metanem. Zaznaczył, że stanowi on największe zagrożenie w polskich kopalniach, ale również coraz częściej jest wykorzystywany gospodarczo. Dyrektor departamentu górnictwa w WUG podkreślił, że w polskim górnictwie zagospodarowuje się 67 proc. metanu.
Po sesji jubileuszowej nadzoru górniczego w krakowskim teatrze przedstawiono raporty branżowe. Wyniki górnictwa za ubiegły rok zaprezentował Henryk Paszcza - dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Regionalnego, który zwrócił szczególną uwagę na fakt, że górnictwo w 2011 r. wygenerowało 27 mld zł przychodu. Poruszył także temat wzrastającego importu węgla do Polski oraz inwestycji w polskim górnictwie. - W ubiegłym roku inwestycje przekroczyły 3 mld zł, z czego 1,5 mld przeznaczono na maszyny i urządzenia - mówił dyrektor katowickiej ARP.
Raport dotyczący bezpieczeństwa w polskim górnictwie przedstawił Janusz Malinga - dyrektor departamentu warunków pracy WUG, który zaznaczył, że w ubiegłym roku nastąpił wzrost wypadków śmiertelnych w kopalniach węgla kamiennego. Ogólna ilość wypadków jednak zmniejszyła się porównując do roku 2010. Janusz Malinga stwierdził również, że w kwestii wypadkowości sytuacja górnictwa, na tle innych gałęzi gospodarki, wygląda nie najgorzej.
W galerii: Jubileuszowa sesja Wyższego Urzedu Górniczego w ramach XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 23 lutego 2012 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.