Za kilka godzin w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego rozpocznie się uroczysta gala XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej, w trakcie której statuetki i gratulacje odbiorą laureaci tradycyjnych konkursów na Kopalnię Roku 2011, Bezpieczną Kopalnię i Górniczy Sukces Roku. To niezmiennie oczekiwane wydarzenie corocznego spotkania górniczego establishmentu.
W pierwszym z konkursów - z powodu braku danych w tej rywalizacji nie uwzględniono Bogdanki i Południowego Koncernu Węglowego - jego kapituła oceniała osiągnięcia zakładów górniczych w dwóch kategoriach: "najlepsza w roku 2011" i "największy postęp w roku 2011". Najlepszą kopalnią roku 2011 zostanie ogłoszony Budryk. Po niej komisja konkursowa wskazała na Ziemowit i Bolesława Śmiałego. W kategorii "największy postęp w 2011 roku" prymatem będą się cieszyły Brzeszcze, Wieczorek oraz - ex aequo - Halemba-Wirek i Budryk.
Organizatorami konkursu są Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa i Szkoła Eksploatacji Podziemnej, a jego celem popularyzacja wysiłków kopalń na rzecz poprawy wyników ekonomicznych w skali roku. Kapituła, pracom której przewodniczył prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, gradację osiągnięć wyróżnionych kopalń budowała w oparciu o kilka kryteriów. Oceniała zatem:
• zysk jednostkowy (zł/t);
• roczną wartość sprzedaży na jednego zatrudnionego;
• jednostkowy koszt wydobycia;
• rozmiary koncentracji produkcji (ilość ton z jednej ściany w ciągu doby);
• saldo (stosunek zobowiązań i należności);
• zmianę stanu zapasów;
• wskaźniki płynności finansowej.
Bezpieczną kopalnią 2011 roku zostanie za kilka godzin obwołana kopalnia Pokój. Drugie miejsce kapituła przyznała - ex aequo - Bolesławowi Śmiałemu i ZG Piekary. Trzecie - także ex aequo - kopalni Kazimierz-Juliusz i ZG Siltech.
Organizatorami tego konkursu są Wyższy Urząd Górniczy, Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego oraz Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Pracom jego kapituły przewodniczył Wojciech Magiera, wiceprezes WUG. A oto główne kryteria oceny:
• brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w trzech ostatnich latach;
• liczba wypadków lekkich bez śmiertelnych i ciężkich;
• liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursowym;
• występujące zagrożenia naturalne według stopni, kategorii i klas;
• liczba załogi, w tym zatrudnionej pod ziemią;
• wielkość wydobycia.
W przypadku konkursu na Górniczy Sukces Roku komisja wskazała na laureatów w trzech kategoriach: innowacyjność, ekologia i osobowość. Sukcesem w pierwszej jednakowo będą się dziś cieszyły Kopex SA i Famur SA. Prymat pierwszej ze spółek jest przejawem uznania dla zmechanizowanego kompleksu ścianowego dla ścian o wysokości do 5,3 m, drugiej - dla systemu wydobywczego do niskich pokładów węgla. Jednocześnie konkursowa kapituła wyróżniła w tej kategorii Elektrometal SA za zespół kompensacji mocy biernej HMC-KMB-600, EMAG za opracowanie innowacyjnego systemu WLSS do wspomagania logistyki dla transportu dołowego do zastosowania w podziemiach kopalń różnego typu oraz Główny Instytut Górnictwa za opracowanie przyrządu do pomiaru skrawalności pokładów węgla i otaczających skał w warunkach dołowych. Laureatem w kategorii ekologia została Kompania Węglowa za poprawę systemu gospodarki wodnej.
Za najwyższej miary osobowość - ta kategoria budzi w górniczym świecie największe bodaj zainteresowanie i ekscytację - komisja uznała Jarosława Zagórowskiego, prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziś będzie się cieszył górniczym sukcesem roku w działaniach - jak głosi uzasadnienie kapituły - na rzecz budowy wiodącej w Europie giełdowej Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Organizatorami i tego konkursu są Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa i Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Pracom jego kapituły przewodniczył naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Józef Dubiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.