Z trzech wtorkowych (21 lutego) sesji XXI SEP najliczniej obsadzoną była ta, poświęcona "Technikom i technologiom w podziemnej eksploatacji złóż".
Wśród jej referentów był m. in. Marek Kostka z Grupy Kopex, który przedstawił funkcjonalność najnowocześniejszych systemów sterowania kombajnów ścianowych tej grupy. Tuż po nim Jacek Korski z Grupy Famur mówił o nowym podejściu spółki do projektowania zmechanizowanego kombajnowego systemu wybierania niskich - w granicach 0,6-1,5 m - pokładów węgla, traktując je jako efektywną alternatywę dla strugów.
Najbardziej interesującą - w opiniach uczestników - była sesja "Informatyka w górnictwie". W tym nurcie znalazły się m. in. wystąpienia Krzysztofa Stawarczyka z firmy Advicom oraz Marka Hełki z COIG. Pierwszy koncentrował się na koncepcji jednolitej mapy cyfrowej dla JSW, rozwiązania umożliwiającego sporządzanie w wersji elektronicznej dokumentacji mierniczo-geologicznej.
Hełka ilustrował efekty wdrożenia w KHW kompleksu SZYK2, jako narzędzia informatycznego wsparcia procesu zarządzania produkcją górniczą.
O tym, że wypadki przy pracy nie muszą być przekleństwem górnictwa, przekonywał w trakcie sesji "Zarządzanie bezpieczeństwem pracy w kopalniach" Marek Growiec z RAG Mining Solutions.
W latach 1995-2011 wskaźnik wypadków na 1 mln roboczogodzin został w tej niemieckiej firmie zredukowany aż o 92 proc., tj. do pułapu 4,1. Growiec mówił o działaniach, które przyczyniły się do takiego ograniczenia wypadkowości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.