Wójt gminy Mielno (Zachodniopomorskie) Olga Roszak-Pezała zwróciła się w piątek w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego o pomoc we wstrzymaniu planów spółki PGE, które dotyczą lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski.
Wójt napisała, że zwraca się do prezydenta "wsparta wynikiem referendum lokalnego w gminie Mielno, w której 94 proc. mieszkańców zaprotestowało przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Gąskach".
"Apeluję do Pana Prezydenta - mając na uwadze art. 4 ust. l Konstytucji RP o treści: Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio - o podjęcie rozmów z inwestorem celem weryfikacji podjętych w sprawie Gąsek decyzji, o zainicjowanie otwartej debaty publicznej na temat, w jakim kierunku powinna zmierzać krajowa energetyka. Czy to właśnie siłownie jądrowe mają być panaceum na polskie problemy energetyczne i klimatyczne?" - napisała wójt gminy Mielno w liście do prezydenta.
Olga Roszak-Pezała "liczy, że wynik lokalnego referendum, będącego przecież wyrazem demokracji bezpośredniej w Polsce, i tym samym wiążącą opinią obywateli nie zostanie zaprzepaszczony w toku politycznych rozgrywek".
W liście zaapelowała: "Panie Prezydencie proszę zauważyć, że referendum to udział obywateli w życiu politycznym, nie tylko w czasie wyborów, ale w dowolnym momencie". "Ten moment dla mieszkańców Gminy Mielno to właśnie - tu i teraz-, gdyż dzisiaj ważą się losy tysięcy rodzin nad polskim Bałtykiem. Liczę, że Pan Prezydent - jako strażnik konstytucji i obrońca woli narodu - nie pozwoli, aby społeczność lokalna zapłaciła najwyższą cenę za nieprzemyślane decyzje lobby atomowego" - napisała.
Dodała, że "jako gospodarz gminy, i jako jej mieszkaniec jednoznacznie stwierdza, że budowa siłowni jądrowej to dla mieszkańców wyrok śmierci, to klęska dla turystycznej przedsiębiorczości, to wreszcie powolne obumieranie obszaru chronionego krajobrazu".
Jak wyjaśniła, "turystyka w rejonie czerpie swą siłę przyciągania właśnie z powodu swych naturalnych walorów przyrodniczych, usytuowania geograficznego, zdrowotnych i leczniczych oddziaływań powietrza i morskiej wody. Ponadto branża turystyczna w gminie posiada swoją rdzenną tradycję, gdyż mieszkańcy tą właśnie profesją zajmują się od pokoleń".
Referendum w gminie Mielno odbyło się 12 lutego. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie: Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie gminy Mielno?
W głosowaniu uczestniczyło 2 378 osób z 4 171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciw lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 2 237 głosujących (94 proc.). Za było 125 osób (5,3 proc.).
8 lutego br. wojewoda zachodniopomorski wydał na wniosek PGE decyzję zezwalającą spółce na przeprowadzenie badań, pomiarów i innych niezbędnych prac dla sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szanowni Mieszkańcy gminy Mielno. Proszę mieć na uwadze ludzi którzy zimą w Waszym rejonie nie mają co jeść, jest zimno i biednie. Podczas budowy dużej elektrowni i po jej uruchomieniu ruszą piekarnie, restauracje, hotele /kwatery/ itd- wielka infrastruktura z pracą dla każdego chętnego. Przez nastepne dziesieciolecia Gmina dostaje kasę w podatkach, ma na rozwój... Zatem popatrzmy na południowych sąsiadów, gdzie jest kilka elektrowni jądrowych a miasteczka w koło jak wymalowane. Jeszcze jedno: będą jeździły wycieczki na zwiedzanie tej elektrowni i znowu... jak wyżej.