W poniedziałek, 20 lutego br., rozpocznie się w Krakowie XXI Szkoła Eksploatacji Podziemnej. potrwa pięć dni. Ważnym wydarzeniem tegorocznej SEP będzie rozpoczęcie obchodów 90-lecia Wyższego Urzędu Górniczego.
- Decyzja o inauguracji obchodów jubileuszu WUG, a tym samym tak ważnej rocznicy funkcjonowania nadzoru górniczego na ziemiach polskich, nie jest przypadkowa - wyjaśnia dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej. - Współpraca tej instytucji datuje się od pierwszej Szkoły, która odbyła się w Wiśle-Jaworniku w 1991 roku. Każdego roku podczas Szkoły organizujemy przynajmniej jedną sesję poświęconą tematyce bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Od kilkunastu lat SEP wspólnie z WUG i Fundacją Bezpieczne Górnictwo przeprowadza konkurs Bezpieczna Kopalnia.
Podczas tegorocznej Szkoły przeprowadzone zostaną dwie sesje poświęcone bezpieczeństwu w górnictwie i nadzorowi. Jedna z nich będzie miała charakter uroczysty. Odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, a jej hasłem będzie "Górnictwo z zasadami". Zostaną na niej wygłoszone trzy referaty, poświęcone historii nadzoru górniczego na ziemiach polskich, zagrożeniu metanowemu w świetle katastrof w kopalniach Wujek ruch Śląsk i Krupiński oraz wykorzystaniu informacji zawartych w dokumentach mierniczo-geologicznych zlikwidowanych kopalń, które zostały przekazane do Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej WUG.
Jedna z sesji XXI SEP poświęcona będzie społecznej odpowiedzialności biznesu. Górnictwo, wywierające znaczący wpływ na środowisko, jest szczególnie zobligowane do realizacji określonej filozofii działania, opartej na budowaniu trwałych i czytelnych relacji ze wszystkimi uczestnikami procesu gospodarczego, tj. pracownikami, klientami, dostawcami, akcjonariuszami, społeczeństwem, a także konkurentami. To budowanie relacji jest określane modnym terminem "społecznej odpowiedzialności biznesu". Od wielu lat górnictwo prowadzi wiele działań w tym zakresie.
- Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk między przedsiębiorcami, będzie ważnym działaniem Szkoły - wyjaśnia dr Kicki. - Świadectwem tych działań branży może być słynna zasada twórcy sozologii, profesora Walerego Goetla: "Co przemysł zepsuje, technika musi naprawić, a czemu przemysł zagraża, technika musi obronić". Działania te nabierają szczególnego znaczenia w sytuacji, kiedy wartość pozafinansowa staje się coraz istotniejszym czynnikiem w budowaniu wartości przedsiębiorstw, co wykazują liczne badania i sondaże.
SEP od zawsze towarzyszą wydarzenia artystyczne. Tym razem będzie to koncert Jazz Band Ball Orchestra, najlepszego od lat zespołu jazzu tradycyjnego w Polsce, który obchodzi 50-lecie istnienia. Patronat nad tym wydarzeniem objęli prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Swoich zwolenników będzie miał zapewne również wieczór największych bardów XX wieku - Wysockiego, Okudżawy, Cohena, których ballady usłyszymy w wykonaniu Pawła Orkisza.
Patronat medialny nad XXI SEP sprawują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.