Być może w przyszłym tygodniu do Sejmu trafią pudła z podpisami pod wnioskiem o referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego - poinformował 9 lutego portal górniczy nettg.pl Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Wcześniej możliwe są rozmowy w tej sprawie podczas najbliższego (10 lutego) posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej. Jej związkowa strona, w tym i Solidarność z góry zastrzegają:
- Chcemy rozmawiać o kondycji całego systemu emerytalnego, a nie tylko o podniesieniu wieku emerytalnego. Tak wąskie postrzeganie tematu jest dla nas nie do przyjęcia. Istnieją inne sposoby poprawy kondycji systemu emerytalnego - choćby ujednolicenie składek emerytalnych, które od tzw. umów śmieciowych i innych pozakodeksowych form zatrudnienia pobierane są na niskim poziomie. Chcemy rzeczowej debaty o tych kwestiach - zaznacza Nakonieczny.
Tymczasem nadal zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum na temat wieku emerytalnego. Solidarność i inne współpracujące z nią przy akcji organizacje zebrały już blisko 1,2 miliona podpisów. Większość z nich - ok. 900 tys. - trafiło do warszawskiego oddziału Komisji Krajowej.
- Zostały prawie wszystkie sprawdzone, dokładnie policzone i popakowane. Reszta jest w regionach i współpracujących przy akcji z Solidarnością innych organizacjach - informuje Jerzy Wielgus, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, jeden z koordynatorów zbiórki.
Rząd już wkrótce zamierza skierować do konsultacji społecznej projekt ustawy wydłużającej wiek emerytalny. Taką zapowiedź w środę 8 lutego złożył minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Czekamy na projekt, będziemy go konsultować. Niezależnie od tego kontynuujemy zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum. Przygotowujemy się do przekazania podpisów do Sejmu. Być może stanie się to już w przyszłym tygodniu- mówi Henryk Nakonieczny.
Od 7 lutego swoją akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum prowadzi SLD. W trzy dni Sojusz zebrał 50 tys. podpisów.
Sejm może postanowić o poddaniu pod referendum określonej sprawy z własnej inicjatywy lub wniosek Senatu, Rady Ministrów albo obywateli. Inicjatywa obywatelska musi być poparta przez co najmniej 500 tys. osób mających prawo uczestnictwa w referendum. Konstytucja RP stanowi, że Sejm ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wynik jest wiążący, jeśli w referendum uczestniczyło więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.