Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka prof. dr hab. inż. Mariana Turka "Podstawy podziemnej eksploatacji pokładów węgla kamiennego". Ta bogata monografia obejmuje całokształt zagadnień, dotyczących podziemnej eksploatacji górniczej. Autor jest zdania, że podziemna eksploatacja, jako proces gospodarczy w pełnym tego słowa znaczeniu, powinna być prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz podlegać wymogom prawa, ekonomii, zarówno o charakterze ogólnym, jak i specyficznym dla technologii górnictwa podziemnego.
Zarządzanie tym procesem w przedsiębiorstwach górniczych nabiera dużego znaczenia, a do rzetelnego pełnienia funkcji kierowniczych w kopalniach konieczne jest posiadanie aktualnej wiedzy w tym zakresie. Pomocna w tym może okazać się omawiana książka. Zawiera ona bowiem podstawowe wiadomości z zakresu podziemnej eksploatacji pokładów węgla kamiennego: geologiczne aspekty zalegania złóż węgla kamiennego, strukturę i model kopalń, zagrożenia naturalne, a także zagadnienia związane z różnymi metodami urabiania skał.
Opisano wyrobiska udostępniające, przygotowawcze i wybierkowe oraz stosowane w nich obudowy. Problematyka wybierania złóż została podzielona na trzy grupy: systemy długofrontowe, systemy krótkofrontowe i systemy eksploatacji grubych pokładów. Podano także podstawowe informacje dotyczące podziemnego zgazowania złóż węgla. Omówiono problematykę dotyczącą zapewniania stateczności wyrobisk podziemnych oraz ich funkcjonowania, a także wyniki badań naukowych prowadzonych w tym zakresie. Książka jest do nabycia w Centrum Informacyjnym GIG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.