Europosłowie Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski oraz poseł Ludwik Dorn w poniedziałek (2 stycznia) w Katowicach ogłosili swój pomysł na reformę pakietu energetyczno-klimatycznego. Reprezentanci klubu parlamentarnego Solidarna Polska jako pierwsi w Europie chcą w tym celu wykorzystać tzw. Europejską Inicjatywę Obywatelską czyli zebrać milion podpisów w siedmiu krajach Unii Europejskiej, po to by wezwać Komisję Europejską do przedstawienia aktu prawnego zawieszającego wykonanie pakietu. Pół roku wcześniej z podobną akcją wystartowały redakcje Trybuny Górniczej oraz portalu nettg.pl.
- Nasza obecność w Katowicach to wyraz poparcia dla Śląska. W związku z pakietem klimatycznym istnieje duże ryzyko utraty miejsc pracy. Mamy pomysł jak wpłynąć na Komisję Europejską, żeby odstąpiła od tego zamiaru - mówił przed konferencją Zbigniew Ziobro. Solidarna Polska chce doprowadzić do zorganizowania referendum europejskiego, w którym Europejczycy zdecydują czy zawiesić pakiet klimatyczny. W referendum jego autorzy chcieliby zapytać Europejczyków, czy chcą zawiesić realizację pakietu klimatycznego do 2020 roku. - Polska ma być prekursorem wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego w Europie. Traktat Lizboński daje krajom UE od 2012 roku możliwość przeprowadzania ogólnoeuropejskiego referendum. - Chcemy zebrać milion podpisów w 7 krajach UE. To będzie pierwsze w historii Europy takie referendum.
- Ostatnio mamy coraz więcej doniesień podważających teorię globalnego ocieplenia. Eksperci ONZ potwierdzili nieprawdziwość przewidywań dotyczących topnienia lodowców, a w Wielkiej Brytanii "wyciekły" e-maile wskazujące na manipulowanie danymi przez klimatologów - zwraca uwagę europoseł Jacek Kurski. Koszty walki z globalnym ociepleniem mogą mocno dotknąć Polskę - mogą być tak duże, że zrównoważą wpływy z unijnego budżetu dla Polski. Wydatki, które miałaby ponieść Polska w związku z dostosowaniem polskiej energetyki do wymagań pakietu klimatycznego, przewyższą wszystkie wpływy jakie nasz kraj czerpie z funduszy unijnych. Część naukowców podważa sens redukcji emisji CO2. Ich zdaniem ocieplenie klimatu wynika z cyklicznych zmian temperatury na Ziemi, a nie jest spowodowane działalnością człowieka.
Europoseł Jacek Kurski wysłał w zeszłym roku (2011) interpelację w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Sugeruje w niej, że Komisja Europejska powinna dokonać przeglądu swojej polityki wobec zmian klimatycznych.
- Powinno wypracować się nową strategię klimatyczną, która uwzględniałaby stan rzeczywisty nie zaś urojone zagrożenia - uważa europoseł Jacek Kurski.
Unia Europejska od wielu lat wprowadza restrykcyjną politykę w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W czasie światowych negocjacji klimatycznych to Bruksela proponuje zwykle najostrzejsze rozwiązania. Już kilka lat temu państwa UE zobowiązały się do ograniczenia do 2020 roku. emisji CO2 o 20 proc., co może bardzo drogo kosztować Polskę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.