Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego:
- Mamy za sobą trudny, lecz ciekawy i w sumie dobry rok. Pierwsze trzy kwartały z wynikami na miarę przyjętych założeń były jeszcze bardziej obiecujące. Jednak od września zaczęły się problemy. W następstwie tąpań i pożarów endogenicznych doszło do zatrzymania dwóch ścian w naszych największych kopalniach. Nad naturą nie zawsze udaje się w pełni panować, a ta nie podporządkowuje się planom. W efekcie więc tegoroczne wydobycie będzie prawdopodobnie o prawie 500 tysięcy ton niższe od zakładanego. Cieszy natomiast to, że jest ono większe niż przed rokiem. Do planowanej produkcji zabraknie nam około 3 procent. To, wydawałoby się, niewielki deficyt, ale i tak boli, bo zabrakło węgla, który moglibyśmy bez problemu sprzedać w okresie koniunktury. Wynik finansowy - 150 milionów złotych zysku - wydaje się wysoki, ale trzeba go widzieć w kontekście kosztów. Taka kwota - nawet gdyby w całości pozostała w firmie - wystarcza na kompletne wyposażenie jednej nowej ściany. Tymczasem nasze przyszłoroczne potrzeby inwestycyjne oceniamy na 640 do ponad 800 milionów złotych. Stąd właśnie pomysł emisji własnych obligacji. Spodziewam się, że na przełomie roku rozmowy w tej sprawie zaczną przybierać kształt konkretnych działań. Reasumując, mamy za sobą dobry rok, chociaż mógł być lepszy.
Nie sądzę, aby w imię unijnej poprawności doszło do drastycznego dławienia produkcji energii elektrycznej z węgla. Ktoś wreszcie przeliczy przecież koszty i zada sobie pytanie, czy stać nas na zmianę tańszego surowca energetycznego na droższy. Dlatego zakładam, że jeszcze przez kilkadziesiąt lat będzie potrzebny węgiel energetyczny dobrej jakości. Naszym zadaniem jest zaś stworzenie takich warunków, by ten węgiel dostarczać za dziesięć lat i później. Dlatego z optymizmem patrzymy na kolejny rok. Zapewne i w nim spotkają nas trudności, ale potrafimy sobie z nimi poradzić.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.