Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW) kontroli nad Wałbrzyskimi Zakładami Koksowniczymi Victoria. Oznacza to finalizację budowy przez JSW grupy węglowo-koksowej.
Na początku października JSW podpisała ze Skarbem Państwa warunkową umowę kupna 85 proc. akcji wałbrzyskiej koksowni Victoria za blisko 413,9 mln zł. Był to ostatni etap - po prawie 10 latach starań - tworzenia grupy, skupiającej wokół producenta węgla wytwórców koksu.
Decyzja UOKiK - jak podano w poniedziałkowym komunikacie - umożliwia przeniesienie własności akcji WZK Victoria na inwestora, czyli JSW.
"Transakcja charakteryzuje się wysokim potencjałem synergii w segmencie koksowniczym grupy JSW. Przeprowadzana konsolidacja ma również na celu zwiększenie wiarygodności finansowej i zdolności do pozyskania kapitału przez grupę kapitałową JSW oraz wzrost wiarygodności dla potencjalnych inwestorów" - ocenili przedstawiciele UOKiK w komunikacie.
Victoria to jedyny znaczący producent koksu odlewniczego w Polsce i jeden z czterech wiodących producentów tego rodzaju koksu w Europie. Prognozowany wzrost popytu na koks odlewniczy na świecie to ok. 13 proc. do 2014 roku.
Victoria to kolejna koksownia w grupie JSW. W końcu czerwca, tuż przed debiutem giełdowym, do grupy wniesiony został także Kombinat Koksochemiczny Zabrze. Od kilku lat w grupie jest również Koksownia Przyjaźń; w tym roku JSW dokupiła 9,7 proc. jej akcji, zwiększając swój udział do blisko 98 proc.
Zakup 85 proc. akcji Victorii był ostatnią z wielkich akwizycji przewidzianych w obecnej strategii spółki. Włączając do grupy Victorię, JSW zakończyła tworzenie części przerobowej; teraz zamierza skupić się na weryfikacji i optymalizacji pracy części koksowniczej. Planuje tam inwestycje odtworzeniowe, aby utrzymać obecny potencjał produkcyjny.
Strategia JSW zakłada oparcie grupy kapitałowej na czterech pionach biznesowych: górniczym (kopalnie i produkcja węgla), koksowniczym (produkcja koksu), energetycznym (wytwarzanie prądu, ciepła i chłodu z niewielkich źródeł) oraz pomocniczym (informatyka, zakłady remontowe, transport, kolejnictwo itp.).
Koksownia Przyjaźń specjalizuje się w koksie wielkopiecowym dla przemysłu metalurgicznego, KK Zabrze - w koksie wielkopiecowym, ale także w koksie m.in. dla przemysłu chemicznego, cukierniczego czy wełny mineralnej, natomiast koksownia Victoria - w koksie odlewniczym, który trafia m.in. do niemieckich odlewni związanych z przemysłem motoryzacyjnym.
Obecnie grupa JSW stała się producentem pełnej gamy produktów koksowych. JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Od lipca tego roku firma jest notowana na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.