Aktualności

1707485283 filmy instr

Od 1 marca wielkie zmiany w e-sklepie PGG

- Odebranie zamówionego węgla w sklepie internetowym PGG od 1 marca ma być prostsze - kupujący nie będą musieli już podawać kurierowi czy obsłudze składu KDW żadnych danych osobowych, wystarczy kod odbioru. Całkowicie wyeliminowane zostaną dokumenty papierowe i jeszcze bardziej zwiększy się ochrona danych osobowych - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Indeksy węglowe zmienione po renegocjacji kontraktów

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu poinformował, że wartości indeksów PSCMI1 oraz PSCMI2, za grudzień 2023 r., za IV kwartał 2023 r. oraz za cały 2023 r. uległy zmianie. Jest to związane procesem renegocjacji zawartych kontraktów na dostawy węgla przeprowadzonym przez spółki węglowe oraz szeregiem korekt wcześniej wystawionych faktur. Indeks PSCMI1 w grudniu 2023 r.

Zagrożenie niewykorzystaniem środków z KPO to 150 - 210 mld zł

Pula zagrożonych niewykorzystaniem środków z KPO wynosi pomiędzy 150 a 210 mld zł - wynika z raportu firmy doradczej CRIDO, poświęconego Krajowemu Planowi Odbudowy - stanowi jego realizacji oraz potencjalnym kierunkom rewizji. W ocenie CRIDO w części grantowej KPO zagrożonych jest ok. 30 inwestycji (spośród 41 ogółem), w ramach których dotychczas niezainwestowane środki opiewają

Wzrost ambicji w strategicznych dokumentach z obszaru energii

Ministerstwo klimatu zakłada zwiększenie ambicji w obszarze energii ze źródeł odnawialnych w strategicznych dokumentach: Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz Polityce Energetycznej Polski do 2040 - poinformował wiceszef resortu Miłosz Motyka. Ministerstwo pracuje nad aktualizacjami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) oraz projektu Krajowego Planu na rzecz Energii

Jest formalna zgoda KE ws. pierwszego wniosku z KPO

Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich - to już jest taka kropka postawiona nad i. Jest właśnie formalna zgoda z

Ważna inwestycja dla historycznej kopalni

Kopalnia Soli Wieliczka oraz rzeszowska firma Solkan zawarły w środę, 28 lutego, umowę dotyczącą budowy Centrum Obsługi Turystów. Pierwsi odwiedzający mają przekroczyć progi COT już w maju 2027 r. „Mamy ogromną przyjemność poinformować, że właśnie przekroczyliśmy kamień milowy w drodze do budowy długo oczekiwanego Centrum Obsługi Turystów! Po 3 latach i 2 miesiącach

Przed nami start Ministerstwa Przemysłu

W piątek, 1 marca, pracę oficjalnie zainauguruje Ministerstwo Przemysłu. Z tej okazji w Katowicach w siedzibie nowego resortu przy ul. Powstańców 30 odbędzie się uroczystość otwarcia, w której udział wezmą m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister aktywów państwowych Borys Budka oraz minister finansów Andrzej Domański. Początek zaplanowano na godz. 11. Po

1692771783 linkedin unsplashcom

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Ponad połowa, bo 51 proc., firm twierdzi, że przejście na 4-dniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W grupie firm średnich twierdziło tak 52 proc. respondentów, zaś w grupie dużych - 47 proc. Z badań PIE wynika też, że ponad jedna trzecia dużych firm (36 proc.) i średnich (35 proc.) nie planuje

Większe wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern. Norweska spółka wydobywcza Grupy Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi wykonała na Morzu

50 proc. złośliwego oprogramowania z aplikacji chmurowych

Połowa złośliwego oprogramowania, pochodzi z aplikacji chmurowych - wynika z raportu badawczego, przeprowadzonego przez Netskope Threat Labs, opublikowanego w środę. Zgodnie z opublikowanym raportem, połowa złośliwego oprogramowania pochodzi z aplikacji chmurowych. W raporcie przeanalizowano popularność aplikacji w chmurze w branży usług finansowych oraz nadużywanie tych kanałów w

1607594007 work 5382501 1280

Wzrost gospodarczy wyraźnie przekroczy 2 proc.

Polska gospodarka zaczyna odbijać po słabym 2023 r. - wskazali ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem najbliższe kwartały przyniosą wzrost wyraźnie przekraczający 2 proc., ale będzie on oparty głównie na wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych. W czwartek Główny Urząd Statystyczny poinformował we wstępnym szacunku, że Produkt

Nie żyje najstarszy górniczy profesor

W czwartek, 29 lutego, zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Lisowski, który był najstarszym profesorem w branży górniczej i jedynym stulatkiem w tej dyscyplinie nauki. Był szanowanym naukowcem i ekspertem. Doceniano jego bogatą wiedzę górniczą i ekonomiczną. Prof. dr hab. inż. Andrzej Lisowski urodził się 10 listopada 1923 r. we wsi Lack Wysoki, w powiecie Szczuczyn Nowogrodzki. Przed

1709201981 teren pod biogazownie

Rybnik przygotowuje się do budowy biogazowni komunalnej

Rybnicka spółka miejska – Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego - złożyła wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie budowy instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych w technologii biogazowni. Dofinasowanie tej inwestycji może wynieść 100 mln zł. Budowa jest planowana w dzielnicy Niewiadom. Jak argumentują przedstawiciele lokalnego samorządu – gospodarka odpadowa

W części kopalń zwałowiska są wypełnione w ponad 100 proc.

- Tu i ówdzie kopalniane zwałowiska są wypełnione węglem w ponad stu procentach, gdzie indziej do tych stu procent niewiele brakuje - alarmuje Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności oraz szef tego związku w Polskiej Grupy Górniczej (PGG). O trudnej sytuacji w branży górniczej Bogusław Hutek mówi w portalu górniczej Solidarności. Jak przypomina, podczas spotkania

Zaslepka

Baryłka ropy Brent staniała

Ropa naftowa Brent taniała w czwartek rano o 0,32 proc., do 81,89 dol. za baryłkę. Spadała również cena amerykańskiej ropy WTI - o 0,28 proc., do 78,32 dol. za baryłkę. Ropa Brent w środę po południu kosztowała 82,11 dol. za baryłkę, a WTI - 78,44 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była

Zaslepka

Złoty w czwartek rano traci na wartości

Polska waluta w czwartek traciła na wartości wobec euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Euro kosztowało 4,32 zł, frank szwajcarski 4,54 zł, a dolar - 3,98 zł. W czwartek rano, ok. godz. 7.30, złoty osłabiał się wobec euro o 0,16 proc., do 4,32 zł, franka szwajcarskiego o 0,23 proc., do 4,54 zł, a dolara amerykańskiego o 0,15 proc., do 3,98 zł. W środę ok. godz.

Miliony ton węgla czekają na wydobycie ze złoża Bytom I

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach na wniosek spółki Węglokoks Kraj wszczęła postępowanie w sprawie wydobywania węgla kamiennego ze złoża Bytom III. Spółka zamierza uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Węgiel kamienny ze złoża Bytom III wydobywany jest od wielu lat. Katowicki RDOŚ w przeszłości prowadził już

Mniejsze wydobycie i większe zatrudnienie, ale kopalnie na plusie

W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły 48,4 mln t węgla kamiennego, czyli o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej, ale wynik ze sprzedaży węgla wyniósł 7,4 mld zł - czytamy w raporcie Agencji Rozwoju Przemysłu o stanie górnictwa węgla kamiennego w 2023 roku. W minionym roku wzrosło zatrudnienie na kopalniach – o 800 osób. W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły 48,4 - wynika z raportu

W Górniczej o XXXIII Szkole Eksploatacji Podziemnej

Już w piątek, 1 marca br., ukaże się nowy numer Górniczej. Jest poświęcony przede wszystkim istotnemu wydarzeniu dla branży górniczej w Polsce, jaką była XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. O sesji plenarnej pisze na pierwszej stronie red. Jacek Madeja.  Przy okazji w artykule red. Macieja Dorosińskiego przypominamy naszym Czytelnikom o oficjalnym starcie Ministerstwa

Przybędzie instytucja kultury w dawnym szybie

1 marca w Szybie Staszic w Tarnowskich Górach przy ul. Wodociągowej zostanie podpisana umowa o współprowadzeniu nowej instytucji kultury – Szybu Staszic - przez Województwo Śląskie, Tarnowskie Góry i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Na terenie szybu - w którego komorach podziemnych zmieściłoby się kilka boisk piłkarskich, znajdują się pozostałości maszyn

1638518162 kopalnia rudna 1

Pożar na dole, ewakuowano blisko stu górników

W Zakładach Górniczych Rudna, należących do KGHM Polska Miedź, w nocy ze środy na czwartek, 28-29 lutego, wybuchł pożar. Jak poinformował portal netTG.pl dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego zapaliła się ładowarka ŁKP-903. Akcja ratownicza w kopalni zakończyła się o godz. 5:10. Pożar ładowarki stwierdzono o godz. 1:28. Maszyna pracowała w rejonie wyrobiska KMC-B7, które

1709115922 odznaczenia pkw

Wręczono odznaczenia, honorowe szpady i nadano stopnie górnicze

W piątek, 23 lutego, na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych pracownikom Południowego Koncernu Węglowego. Nadano też stopnie górnicze oraz wręczono honorowe szpady górnicze. Jak poinformowali przedstawiciele PKW, medalami za długoletnią służbę odznaczono dziesięciu doświadczonych, wieloletnich pracowników