Aktualności

Zaslepka

Deklaracja krakowska

My – uczestnicy 21 Światowego Kongresu Górniczego zgromadzeni w Polsce w mieście Krakowie – reprezentujący 40 krajów uczestniczących w tym Kongresie oraz w wystawie Mining Expo 2008 popieramy stwierdzenia zawarte w „Deklaracji Krakowskiej” i zobowiązujemy się do podjęcia działań dla ich realizacji 1. Górnictwo nadal jest kluczem do rozwoju gospodarczego

Zaslepka

Koreański koncern Win Big Coal Deal zainwestuje w Indonezji

We wtorek koreańska firma podpisała memorandum o utworzeniu spółki joint venture z trzema partnerami indonezyjskimi, która zajmie się badaniem 50 ha obszaru kopalni w Kota baru w Indonezji.Koreańczycy zainwestują w rozwój infrastruktury i przygotowanie produkcji w pierwszej fazie projektu 50 mln dolarów. Szacuje się, że złoża kopalni w hrabstwie Południowy Kalimantan (Borneo)

Zaslepka

Prezydent Finlandii o Gazociągu Północnym

Stosunki fińsko-rosyjskie, przynależność do NATO oraz Gazociąg Północny to główne tematy pytań zadawanych prezydent Finlandii Tarji Halonen przez słuchaczy publicznego fińskiego radia YLE - podał "Puls Bizenesu" powołując się na doneiosienia PAP.Omawiając problem Gazociągu Północnego, który ma być ułożony wzdłuż fińskich wód terytorialnych, powiedziała, że nie

Zaslepka

Centrozap wróci na GPW 30 września

Notowania akcji holdingu inwestycyjno-handlowego Centrozap na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych zostaną wznowione, po pięciu latach przerwy, 30 września tego roku - poinbformował onet.pl, powołując się na doeniesienia ze spółki.- Powtórny debiut powinien mieć miejsce 30 września - powiedział prezes Ireneusz Król podczas konferencji prasowej. Walory spółki zostały

Zaslepka

Lotos zrealizował kolejną inwestycję Programu 10+

W rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku zakończono montaż 80-metrowego komina technologicznego. Będzie on obsługiwał instalacje kompleksu aminowo-siarkowego (KAS) budowanego w ramach Programu 10+ - podało biuro prasowe koncernu.- Operację montażu komina rozpoczęliśmy już na początku września – mówi Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii w grupie Lotos – Było to

Zaslepka

URE: Dziś decyzja w sprawie podwyżek. Ceny gazu w rękach URE

Dziś Urząd Regulacji Energetyki zdecyduje, czy drugi raz w tym roku podrożeje gaz. W kwietniu PGNiG podniósł ceny gazu o średnio 14,4 proc. Okazało się jednak, że w ocenie koncernu to za mało żeby pokryć rosnące koszty. W połowie sierpnia spółka złożyła więc kolejny wniosek o podniesienie cen. Zapowiedziała jednocześnie, że minimalnie obniży w tym roku wydobycie.Gazowa

Zaslepka

PGNiG nadal bez taryfy

Dzisiaj Urząd Regulacji Energetyki (URE) ma podjąć decyzję w sprawie toczącego się na wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) postępowania taryfowego. Spółka zabiega o możliwość podwyższenia cen gazu. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że regulator wstrzyma się jeszcze z decyzją w tej sprawie. URE poinformował, że nie wyklucza wystąpienia do PGNiG z prośbą o

PKN ORLEN LOGO

Na razie bez zmian w Orlenie

Według nieoficjalnych informacji w programie czwartkowej rady nadzorczej PKN Orlen nie ma punktu o zmianach w zarządzie. Prezes Wojciech Heydel na razie ma zachować stanowisko. Z programu obrad zniknął też temat strategii spółki. — Zostanie omówiona i zatwierdzona w październiku — informuje "Puls Biznesu".

Slupy elektryczne chojno pl

Polska skrępowana przestarzałą siecią

Na modernizację sieci energetycznej potrzeba ponad 6,5 miliarda euro. Jeśli nie nastąpi szybki rozwój sieci przesyłowych, to kiedyś może się okazać, że mamy energię, ale nie możemy przesłać jej do odbiorców. Od oficjalnego ogłoszenia, że zakończyliśmy w Polsce elektryfikację, minęło już ponad 30 lat, a coraz więcej urządzeń składających się na polską

Mochovce nisys sk

Pomoc może nadejść z Południa

Słowacja oświadczyła, że będzie mogła dostarczać do Polski prąd za 5-6 lat, po uruchomieniu nowych bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Mochowce . Pomogłoby to zmniejszyć problem duszących naszą gospodarkę limitów CO 2 . Niezbędna jest jednak budowa połączenia między systemami energetycznymi obu krajów

Wiatraki PAP EPA

Powstaje pięć elektrowni wiatrowych

W 2010 r. elektrownie wiatrowe mają zaspokajać 2,3 proc. krajowego zużycia energii. Żeby stało się to możliwe, trzeba zainstalować 2 tys. MW mocy w energetyce wiatrowej. Obecnie w Polsce działają 34 elektrownie wiatrowe, a w budowie jest pięć kolejnych o mocy od 8 do 90 MW: w Zajączkowie, Widzinie, Karścinie, Tychowie, Malborku i w Łebczu - przypomina "Puls Biznesu".

Green energia odnawialna info

Unia będzie naciskać, dopóki nie staniemy się zieloni

W 2020 r. udział "zielonej" energii w bilansie energetycznym UE ma wynieść 20 proc. Polskie możliwości są obecnie określane na około 9 proc. W polityce unijnej energetyka zajmuje jedno z kluczowych miejsc. Skupia się na trzech głównych celach: zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zróżnicowanie źródeł. Od 1990 r.

Zaslepka

Pakiet klimatyczny za bardzo słoną cenę

Aby spełnić wymogi Unii, Polska będzie wydawać 14 mld zł rocznie, Jeżeli UE nie zmieni wymagań ekologicznych, polska gospodarka i konsumenci przeżyją wstrząs. Na przekonanie Unii, mamy czas do końca roku. Priorytetami unijnej polityki energetycznej są ochrona klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Dlatego Komisja Europejska (KE) zaproponowała pakiet

Zaslepka

Mamy 6 procent energii za mało

W latach 2008-14 Polska przeżyje deficyt mocy. Nawet jeśli znajdzie się 50 mld EUR, które trzeba ulokować w polską energetykę, to i tak w najbliższych latach możemy mieć energetyczne kłopoty. Z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika, że do 2030 r. firmy energetyczne oddadzą do eksploatacji prawie 22 tys. MW mocy brutto. W tym samym czasie

Zaslepka

Dotacje do ekoenergii

UE dołoży się do produkcji energii z odnawialnych źródeł. W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, który będzie realizowany do 2013 r., zarezerwowane są pieniądze na ten cel. Na 20-procentowe dofinansowanie mogą liczyć projekty o wartości ponad 10 mln zł. Nabór i ocenę wniosków prowadzić będzie Instytut Paliw i Energii Odnawialnej w Warszawie - napisał "Puls

Zaslepka

JSW: Brak porozumienia płacowego; związkowcy powołali komitet protestacyjno-strajkowy

Nie doszło do zawarcia porozumienia w sprawach płacowych w ramach sporu zbiorowego z udziałem zarządu JSW i organizacji związkowych zrzeszających niemal 30 procent załogi. Mediacje prowadzone w poniedziałke 15 września br., przez mediatora Michała Kuszyka zakończyły się podpisaniem drugiego protokołu rozbieżności – poinformowała nettg.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik

Zaslepka

Związki KGHM grzeją atmosferę

Liderzy wszystkich organizacji związkowych Polskiej Miedzi wydali wczoraj wspólne oświadczenie przeciwko planowanej przez zarząd konsolidacji kopalń. Załoga zarzuca kierownictwu spółki, że łamie prawo. Według związków zarząd przedstawił im prezentację zmian, ale to nie wyczerpuje tzw. konsultacji społecznych, które ma obowiązek przeprowadzić. Prezesi chcą połączyć trzy

Wojciech saluga jaworzno pl

Saługa: Nie rozumiem, dlaczego państwo miałoby dopłacać do górnictwa

- Górnictwo nie powinno już szukać pieniędzy w budżecie, ale choć częściowo się sprywatyzować i szukać nowych instrumentów finansowych poprzez giełdę. Nie chcę być złośliwy, ale przecież problemy z utrzymaniem poziomu wydobycia można było przewidzieć wcześniej. (...) Nie do końca rozumiem, dlaczego państwo miałoby cały czas dopłacać do tej gałęzi gospodarki - mówi

Zaslepka

KGHM: Związkowcy łączą siły przeciw zarządowi

Kolejne związki zawodowe działające w KGHM mówią o sporze zbiorowym z zarządem Polskiej Miedzi. Do dwóch największych - Solidarności i Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) - dołączy wkrótce Związek Zawodowy Pracowników Dołowych (ZZPD). Główne postulaty wszystkich organizacji dotyczą podwyżki wynagrodzeń oraz sprzeciwu wobec planów integracji kopalń

Zaslepka

Kompania Węglowa: 9 mld zł na wydobycie węgla

Żeby zwiększyć wydobycie węgla o 3-4 mln rocznie, Kompania Węglowa musi zainwestować do 2015 roku 9 mld zł.Kompania Węglowa, największa polska firma górnicza, której udział w krajowej produkcji węgla kamiennego przekracza 50 proc., w tym roku wydobędzie około 45 mln ton węgla, 2 mln ton mniej niż planowała. Zatrzymanie tendencji spadkowej produkcji wymaga poważnych i szybkich

Budryk gal

Budryk będzie fedrował 1290 metrów pod ziemią

Górnicy w kopalni Budryk będą wydobywać węgiel z najgłębszych pokładów w Polsce. Jastrzębska Spółka Węglowa właśnie rozpoczęła tam inwestycję, dzięki której sięgnie po węgiel z rekordowo głębokiego pokładu, leżącego 1290 metrów pod ziemią! - poinformował „Dziennik Zachodni Polska”.- To szansa dla tej kopalni na przedłużenie żywotności o kolejne 70 lat. Jest

Zaslepka

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera zarząd JSW

Konfederacja Pracodawców Polskich w specjalnym komunikacie wyraziła swoje poparcie dla zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sporze płacowym ze związkami zawodowymi – poinformowała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.- Trzeba zaznaczyć, że żądania związków zawodowych zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe JSW – napisali pracodawcy w oświadczeniu,