Aktualności

Węgiel opałowy - kupować go czy czekać? I czy będzie tańszy?

Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla przygotowała analizę sytuacji dotyczącej węgla opałowego przed kolejnym sezonem grzewczym. - Prawdopodobnie wiosna była w tym roku najlepszym czasem na zakup węgla opałowego. Uważamy, że wskazane byłoby, aby w węgiel zaopatrzyć się już teraz. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że unikniemy w ten sposób konieczności

Dawna kopalnia Centrum jako centrum biznesu

Na terenach byłej kopalni Centrum w Bytomiu już wkrótce może powstać akcelerator biznesowy, czyli nowoczesne centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. SRK przekaże nieodpłatnie miastu ponad 12 ha na ten cel. Projekt zrealizuje KSSE. W Urzędzie Miejskim w Bytomiu w środę, 3 lipca, podpisano trójstronne porozumienie, regulujące warunki współpracy SRK, miasta i

Zaslepka

Złoty tracił wobec głównych walut

W środę rano złoty tracił na wartości wobec głównych walut. Za euro płacono 4,31 zł, za dolara 4,01 zł, a za franka 4,43 zł. W środę po godz. 8 złoty stracił do euro 0,04 proc., wycenianego na 4,31 zł. Kurs polskiej waluty osłabił się o 0,09 proc. do dolara, za którego płacono 4,01 zł. Złoty stracił też 0,03 proc. do franka szwajcarskiego, który kosztował 4,43 zł. We

1719990234 kopalniawujek

Zmarła lekarka, która ratowała górników kopalni Wujek

W wieku 94 lat, 26 czerwca 2024 r. zmarła Urszula Wenda, lekarka, która z odwagą i poświęceniem niosła ratunek górnikom kopalni Wujek podczas pacyfikacji strajku przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. W środę, 3 lipca, odbędzie się jej pogrzeb w Katowicach. Była nie tylko bardzo odważną, ale także niezwykle skromną kobietą. Przez górników została zapamiętana przede wszystkim jako ta,

1530539841 huta miedzi glogow kghm res 1200

Ministerstwo podjęło decyzję w sprawie Dnia Hutnika

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydowało o wpisaniu tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Informację o tym fakcie w swoich mediach społecznościowych przekazało Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. „Polska jest dumna z hutniczych tradycji! Dziedzictwo pokoleń hutników i hutniczek uznane zostało za równie

ArcelorMittal Poland liczy na rządowe wsparcie

Koncern ArcelorMittal Poland przygotowuje program inwestycji dekarbonizacyjnych. W grę wchodzą miliardowe wydatki i adekwatna pomoc państwa - pisze Puls Biznesu w środowym wydaniu. ArcelorMittal Poland wyciąga rękę po wsparcie do rządu w związku z zielonymi inwestycjami - twierdzą uczestnicy niedawnego spotkania Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu, z hutniczymi związkowcami i

Zaslepka

Na Wall Street nastroje poprawił szef Fed

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami indeksów, a S&P 500 po raz pierwszy w historii zamknął dzień powyżej poziomu 5.500 punktów. Do poprawy nastrojów przyczynił się prezes Fed Jerome Powell, który jest zadowolony ze znaczących postępów w walce z inflacją w Stanach Zjednoczonych. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 39.331,85 pkt.

Kopalnia ujmuje duże ilości metanu, otrzymała wsparcie

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej ornontowicka kopalnia Budryk należy do grupy zakładów górniczych ujmujących najwięcej metanu z wyrobisk dołowych w skali całego polskiego górnictwa. Zakład od wielu lat realizuje szereg projektów i programów inwestycyjnych mających na celu efektywne wykorzystanie metanu do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie kopalnia

Zaslepka

Złoty tracił na wartości względem euro i dolara

We wtorek po południu złoty tracił na wartości względem euro i dolara. Zyskiwał natomiast na wartości względem franka szwajcarskiego - za euro płacono 4,32 zł, za dolara 4,02 zł, a za franka szwajcarskiego 4,44 zł. We wtorek ok. godz. 17.45 złoty tracił na wartości do euro o 0,1 proc., do 4,32, w stosunku do dolara tracił o 0,03 proc., do 4,02 zł. Umacniał się natomiast do

1719981542 klimosz kolejesl

Były członek zarządu woj. śląskiego został prezesem Kolei Śląskich

Krzysztof Klimosz, który do niedawna był członkiem zarządu województwa śląskiego, został prezesem Kolei Śląskich. Regionalny samorząd ma w nich 100 proc. udziałów. Rzecznik prasowy spółki poinformował, że rada nadzorcza decyzję o jego powołaniu podjęła we wtorek. Nowy prezes Kolei Śląskich został przedstawiony jako magister inżynier budownictwa, ekspert ds. inwestycji

Zaslepka

Wartość obrotu akcjami na głównym rynku spadła

Łączna wartość obrotu akcjami na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) wyniosła w czerwcu tego roku 24,4 mld zł, co stanowi spadek o 9,9 proc. w porównaniu do czerwca ubiegłego roku - poinformowała giełda we wtorkowym komunikacie. W czerwcu 2024 roku mieliśmy do czynienia ze spadkami na rynku akcji na warszawskim parkiecie. Łączna wartość obrotu akcjami na

Prace montażowe przy projektach offshore za 390 milionów euro

Polenergia i Equinor, wspólnie budujące morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 podpisały wartą ok. 390 mln euro umowę na transport i instalację fundamentów turbin wiatrowych i stacji transformatorowych. Prace wykona firma Heerema Marine Contractors. Jak poinformowała we wtorek Polenergia, kontrakt obejmuje transport i instalację 100 monopali, elementów przejściowych oraz dwóch

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Dadelo szacuje przychody ze sprzedaży w II kwartale 2024 roku na 103,9 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 47,7 proc. - podała spółka w komunikacie. - Ukraińska spółka rolna IMC chce inwestować w logistykę i zieloną transformację. Planuje wydać blisko 22 mln USD na zakup wagonów do transportu zboża - poinformował PAP Biznes nowy prezes spółki Oleksandr Wierżihowskij. Goldman Sachs

Były zarząd Taurona bez absolutorium

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Taurona nie udzieliło we wtorek członkom byłego zarządu absolutorium za rok 2023 - poinformowała spółka. Walne natomiast udzieliło absolutorium za 2023 r. ówczesnym członkom rady nadzorczej. Za cały 2023 r. akcjonariusze nie udzielili absolutorium b. prezesowi Pawłowi Szczeszkowi, oraz b. wiceprezesom: Patrykowi Demskiemu, Bogusławowi Rybackiemu,

1719929785 rondoturbinowe

Rondo turbinowe powstanie przy stacji Gliwice Łabędy

Potężne zmiany szykują się w gliwickiej dzielnicy Łabędy. Stacja kolejowa zostanie przebudowana przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe, natomiast miasto zajmie się dostosowaniem do nowych potrzeb układu drogowego w pobliżu dworca. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił wynik przetargu – rozbudową układu drogowego ma zająć się spółka Eurovia Polska SA. Jeśli w

Wyższy Urząd Górniczy z nowym statutem

Od poniedziałku, 1 lipca, Wyższy Urząd Górniczy ma nowy statut. Zarządzenie ministra przemysłu w tej sprawie tego właśnie dnia zostało ogłoszone i wtedy też weszło w życie.  Nowe zarządzenie uchyliło poprzednie z 7 października 2022 r., które wydał minister aktywów państwowych.  W statucie zapisano m.in, że Wyższy Urząd Górniczy, zwany dalej „Urzędem”, zapewnia

Górnicy z podwyżką i jednorazówką. Podpisano porozumienie

We wtorek, 2 lipca, w spółce JSW Szkolenie i Górnictwo podpisano porozumienie płacowe. Porozumienie dotyczy podwyżek wynagrodzeń, podwyżek flapsów oraz wypłaty jednorazówki. O podpisaniu porozumienia płacowego z zarządem JSW SiG poinformowali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Zgodnie z zapisami porozumienia, od 1 lipca br. wynagrodzenie zasadnicze dla pracowników

1719924521 zalewisko hutki zgh

Tak powstaje pojezierze olkuskie

Pojawiające się w rejonie Olkusza i Bolesławia zalewiska to zjawisko związane z podnoszeniem się lustra wody w dawnym leju depresji, który powstał wskutek odwadniania byłej Kopalni Olkusz-Pomorzany. Po wyłączeniu pomp woda wraca do swojego naturalnego poziomu. Zmiany te najlepiej widać w działających do niedawna kopalniach piasku, które wypełnia woda. Malownicze zalewiska kuszą

Uruchomili ścianę cztery miesiące przed terminem!

Górnicy z ruchu Bielszowice kopalni Ruda popisali się dobrą robotą. O cztery miesiące przyspieszyli rozpoczęcie eksploatacji węgla ze ściany 008z w pokładzie 504wg (warstwa górna). Jest to nowy front robót o zasobach wynoszących 428 tys. ton poszukiwanego na rynku surowca gazowo-koksowego. Obecne zapotrzebowanie na węgiel z pokładu 504wg jest wysokie, dlatego uruchomienie ściany

1497265575 lancuchy fasing pl

PGG z zamówieniem o wartości 22,5 mln zł. Chodzi o łańcuchy

We wtorek, 2 lipca, Polska Grupa Górnicza (PGG) podpisała umowę z Fasingiem dotyczącą zakupu łańcuchów ogniwowych górniczych dla kopalń. Wartość zamówienia to 22,5 mln zł netto. O podpisaniu umowy poinformowała w raporcie giełdowym Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa Fasing. „Przedmiotem umowy jest zakup i dostawa łańcuchów ogniwowych górniczych dla

1471423464 staric dawny paskov okd old ich hadvi k 4

Chcą wstrzymać wydobycie, ale wciąż dzielą się zyskiem

Czeska spółka węglowa OKD liczy już miesiące do momentu zatrzymania wydobycia, ale nadal dzieli się zyskiem. Podobnie jak w zeszłym roku przekaże ze swojego zysku nadzwyczajną darowiznę na rzecz Fundacji OKD. Darowizna finansowa w wysokości 29 mln koron zostanie przeznaczona na wsparcie projektów pożytku publicznego miast i gmin powiatów karwińskiego i frydecko-mistowskiego po

1455700880 wieza szybu gg 1 1

Górnicza spółka z nowym wiceprezesem

Rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeka powołała z dniem 1 lipca 2024 roku na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansowych Adama Świgulskiego. PeBeKa należy do Grupy KGHM. Tym samym – jak wskazali przedstawiciele spółki – od 1 lipca zarząd Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa ma następujący skład: Jacek Kulicki, prezes zarządu i dyrektor przedsiębiorstwa, Jan