Aktualności

1418392570 colorado usa miningandblasting com

Te amerykańskie stany są murem za węglem

Stany Zjednoczone wprowadzają coraz ostrzejsze przepisy związane z emisją zanieczyszczeń do środowiska. Oprócz ograniczenia rtęci nowe przepisy zmniejszają także ilość substancji zanieczyszczających, które elektrownie węglowe mogą uwalniać do środowiska. Wyznaczają też standardy postępowania z popiołami węglowymi i limity emisji dwutlenku węgla. Przeciwko obostrzeniom

Międzynarodowe rynki węgla. W czerwcu spadki cen

Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na rynkach w czerwcu przeważały spadki cen. Na międzynarodowym rynku węgla w czerwcu pojawiły się nastroje znacznie odmienne od tych, które dominowały jeszcze w maju. Na przestrzeni rozpatrywanego miesiąca na głównych rynkach spot węgla wysokoenergetycznego zarysował

1720092996 umowardos

Co z niebezpiecznymi odpadami na terenie byłych zakładów chemicznych?

4 lipca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisano umowę na dofinansowanie pierwszego etapu prac zmierzających do uprzątnięcia wielkoobszarowego terenu zdegradowanego po byłych Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach. Środki trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, która przeprowadzi badania, ocenę stanu

Były prezes węglowej spółki powrócił. W nieoczekiwanej roli

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju. W jej skład weszli byli prezesi państwowych spółek za rządów Prawa i Sprawiedliwości – m.in. były prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka Kasjan Wyligała. Rada do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju została powołana w poniedziałek,

Nowy certyfikat dla górniczego instytutu

Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy może pochwalić się nowym certyfikatem. Jest on efektem audytu przeprowadzonego przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. O sukcesie tym Instytut poinformował w mediach społecznościowych. Certyfikat potwierdza pełne wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania, w tym Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodnego z

1720084658 trasa

Nowa trasa turystyczna w jaskini dzięki zaangażowaniu górniczej spółki

W odkrytej przed kilku laty części Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie ruszyły prace nad udostępnieniem dla turystów tzw. „Partii Mastodonta”. Prace koncepcyjne i projektowe dotyczące adaptacji do ruchu turystycznego tej części jaskini realizuje spółka KGHM CUPRUM, angażująca się od wielu lat w prace dotyczące udostępniania do zwiedzania różnego rodzaju obiektów podziemnych –

1720082467 tobiepolsko

Obchody 103. rocznicy zakończenia III powstania śląskiego

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach organizuje uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Poloczka znakiem pamięci „Tobie Polsko. Wydarzenie odbędzie się w 103. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, przedstawicieli władz samorządowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 5 lipca

Wyższy Urząd Górniczy poszukuje wiceprezesa

W czwartek, 4 lipca, ogłoszono nabór na stanowisko wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Ogłoszenie w tej sprawie opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej. Przypomnijmy, że obecnie kierownictwo WUG składa się z prezesa Piotra Litwy, II wiceprezesa Piotra Wojtachy oraz dyrektor generalnej Krystyny Samek-Skwary. Do 18 czerwca br. I wiceprezesem Urzędu był Krzysztof Król. 

1720079145 orkiestragornicza

Koncerty górniczej orkiestry w wakacyjne soboty

Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza w kolejne wakacyjne soboty do Parku św. Kingi (w sąsiedztwie szybu Daniłowicza) na koncerty górniczej orkiestry. Pierwsze plenerowe spotkanie z najlepszą muzyką już 6 lipca od godziny 11.00. Wstęp wolny. Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” przygotowała bogaty repertuar. W te wakacje park przy szybie Daniłowicza będzie

1720076896 carnallfestival

Carnall Festival 2024 w Sztolni Królowa Luiza

Już po raz czwarty, w najbardziej industrialnym miejscu w kraju, odbędzie się Carnall Festival. W lipcu i sierpniu w Zabrzu, w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, w ramach Carnall Festivalu, zagrają artyści, których muzyka potrafi łączyć pokolenia. Pierwsza odsłona festiwalu już 7 lipca. Kogo zobaczymy na scenie? Nikt nie ma wątpliwości, że to najbardziej industrialny festiwal w

Zaslepka

Złoty wzmocnił się wobec euro i dolara

W czwartek około godz. 8.15 złoty podrożał w stosunku do euro i dolara, a stracił względem franka szwajcarskiego. Euro kosztowało prawie 4,30 zł, za dolara płacono 3,98 zł, a frank szwajcarski był wyceniany na 4,42 zł. Złoty rano umocnił się wobec euro o 0,05 proc., za które płacono prawie 4,30 zł. Kurs polskiej waluty w stosunku do dolara wzrósł o 0,06 proc., który wyceniany

Zaslepka

Na Wall Street nowe rekordy

Środowa, skrócona sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów. Indeksy S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe rekordy po tym jak dzień wcześniej S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 5.500 punktów. Inwestorzy śledzili dużą porcję najnowszych danych z amerykańskiej gospodarki. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,06 proc. i wyniósł 39.308,00 pkt.

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

PKP Cargo planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które miałyby objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce (do 4.142 pracowników) w różnych grupach zawodowych - poinformowała spółka w komunikacie. Grupa Mercor, działająca na rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, ocenia, że najbliższe miesiące mogą być wciąż wymagające, ale liczy, że w kolejnych okresach pojawią się

Zaslepka

Złoty zyskiwał wobec głównych walut

W środę po południu złoty zyskiwał wobec głównych walut. Za euro płacono 4,29 zł, za dolara 3,97 zł, a za franka szwajcarskiego zapłacić trzeba było 4,41 zł. Polska waluta w środę po godz. 17 podrożała wobec euro o 0,22 proc. do 4,29 zł. Kurs złotego w stosunku do dolara wzrósł o 0,83 proc. i płacono za niego 3,97 zł. Wobec franka szwajcarskiego polska waluta zyskała na

1522995489 portfel 01

Podwyżka w sosnowieckich zakładach z branży motoryzacyjnej

O 200 zł brutto wzrosły od 1 lipca wynagrodzenia zasadnicze większości pracowników dwóch sosnowieckich spółek należących do Grupy Prima. Kolejna podwyżka w tej samej wysokości wejdzie w życie w październiku – poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. – Negocjacje trwały kilka tygodni. Dość szybko doszliśmy do porozumienia. Zgodnie z jego

Konkurs w węglowej spółce. Kto pokieruje produkcją?

Do 8 lipca swoje kandydatury mogą zgłaszać zainteresowani objęciem stanowiska wiceprezesa zarządu ds. produkcji w Polskiej Grupie Górniczej. Konkurs najpewniej zostanie rozstrzygnięty w pierwszej połowie lipca. Jak wynika z ogłoszenia konkursowego kandydaci muszą posiadać m.in. co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z

PKP Cargo zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe

Zamiar zwolnienia do 30 proc. zatrudnionych przewiduje uchwała, podjęta w środę przez zarząd PKP Cargo - poinformowała w środę spółka w komunikacie giełdowym. Zgodnie z uchwałą zwolnienia miałyby nastąpić do 30 września 2024 r. Jak poinformowało PKP Cargo, konsekwencją podjęcia uchwały jest rozpoczęcie konsultacji zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z zakładowymi

1720009040 drogas1

Otwarto trasę S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

Kierowcy zyskali ponad 6 km przebudowanej drogi ekspresowej S1. GDDKiA zakończyła tam zasadnicze prace. Trwają jeszcze dodatkowe prace przy przebudowie wiaduktu drogowego na węźle Dąbrowa Górnicza Pogoria. Tu, na odcinku blisko 500 m, obowiązuje czasowa organizacja ruchu. GDDKiA podaje, że w ramach inwestycji powstał nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S1 o długości 6,61 km

1720004128 skwerkatowice

Będą skwery przy bulwarach Rawy. Nowa zieleń w Katowicach

Katowice ogłosiły przetarg na rewitalizację trzech skwerów przy bulwarach Rawy. Mieszkańcy zyskają kolejne zielone przestrzenie do wypoczynku. Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na remont trzech skwerów zlokalizowanych przy bulwarach Rawy. Jeden z nich znajduje się przy ul. Bohaterów Monte Cassino, a dwa przy ul. Saint Etienne. Projekt zakłada demontaż nawierzchni

Prezydent Bytomia o likwidacji kopalni i losie pracowników

- Skupiamy się na tym aby ten proces był zaplanowany i nastawiony na pomoc ludziom. Zależy nam, by przebiegł on sprawnie i bez kłopotów, tym bardziej, że jesteśmy miastem doświadczonym transformacją przemysłową. Ona przyniosła bardzo negatywne skutki, które są odczuwalne do dzisiaj – tak Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, odniósł się do sprawy zakończenia eksploatacji, a

1720001537 farmawiatrowa

OX2 będzie zarządzał trzema farmami wiatrowymi Orlenu

OX2 Polska będzie odpowiadał za kompleksową obsługę przejętych w 2023 roku przez Grupę ORLEN farm o łącznej mocy 142 MW. W ramach umowy OX2 będzie odpowiedzialny za kompleksowe zarządzanie farmami wiatrowymi zlokalizowanymi na terenie wielkopolski: FW Ujazd (30 MW), FW Dobrzyca (49,9 MW) i FW Wielkopolska (62,4 MW). To jedne z najbardziej efektywnych i najnowocześniejszych farm

1531730638 bogdanka 1

Chcą umowy dla kopalni

- Powinniśmy zacząć rozmowy dotyczące umowy społecznej dla Bogdanki i dla Lubelszczyzny na wzór umowy zawartej w 2021 roku. Biorąc pod uwagę, to co dzieje na rynku węgla, wcześniej czy później taki program powinniśmy mieć przygotowany, więc lepiej rozpocząć prace już teraz – argumentuje Jacek Świrszcz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce w Lubelskim Węglu