PG Silesia utraciła zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych

fot: Maciej Dorosiński

Bumech od września ub.r. negocjował warunki przejęcia PG Silesia. W grudniu 2020 r. firma zawarła stosowne porozumienie z dotychczasowym właścicielem PG Silesia, spółką EP Holding

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia.

Jak wskazali przedstawiciele Bumechu w piątkowym (18 października) raporcie giełdowym, pomimo podejmowania uprzednich działań w przedmiocie restrukturyzacji kosztowej i organizacyjnej, PG Silesia utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

„Pogorszenie sytuacji PGS wynika przede wszystkim z następujących okoliczności: destabilizacja na krajowym rynku węgla wywołana przez wybuch wojny na Ukrainie, skutkująca znaczącym wzrostem cen usług, materiałów i towarów od dostawców dla Spółki; ogromna zmienność cen węgla, początkowy kilkumiesięczny wzrost cen nie jest w stanie kompensować dwuletniej erozji cen; przejściowe zmniejszenie wydobycia – we wrześniu 2024 r. zrealizowano 38 proc. planu wydobycia, co wynikało z większej niż zakładano skali trudności geologiczno-górniczych na eksploatowanej ścianie wydobywczej; komplikacje geologiczno-górnicze, w obecnie eksploatowanej ścianie występuje znaczna strefa uskokowa i przejście frontem eksploatowanej ściany przez przedmiotowe zaburzenie, co znacznie obniżyło jakość urobku, zwiększenie zapopielenia, zmniejszenie kaloryczności oraz podwyższenie współczynnika spiekalności powodujące krótkookresową utratę parametrów jakościowych dla klientów, w wyniku czego w okresie 2 miesięcy (wrzesień i październik) nastąpiła konieczność obniżenia cen sprzedaży produktów PG Silesia; całkowite wykluczenie branży węglowej przez banki komercyjne z finansowania obrotowego; finansowany przez państwowe podmioty, niekontrolowany import węgla do Polski w latach 2022-2023, co spowodowało nadmierną podaż na rynku, skutkującą pogłębieniem erozji cen węgla na krajowym rynku” – wskazano w raporcie.

Jak dodali przedstawiciele Bumechu, nie bez znaczenia dla kondycji finansowej PG Silesia jest konieczność konkurowania z kopalniami, które otrzymują dofinansowanie od państwa.

„W ocenie Zarządu PG Silesia, postępowanie restrukturyzacyjne Spółki pozwoli na odbudowanie stabilnej pozycji ekonomiczno-finansowej w perspektywie długoterminowej” – czytamy dalej w raporcie.

Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych. W styczniu 2021 r. Bumech przejął Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, które prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. PG Silesia jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce.

Przypomnijmy, że na początku października br. Grupa Kapitałowa Bumech ogłosiła wyniki za pierwsze półrocze 2024 r. W tym okresie Grupa odnotowała stratę netto w wysokości 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Jak wskazali przedstawiciele spółki, na taki wynik finansowy wpływ miały niskie ceny oraz słaby popyt na węgiel.

Jak wskazano w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Bumechu, okres sprawozdawczy był trudny dla podmiotów działających na rynku węgla energetycznego, a ustabilizowanie się cen surowca na niskim poziomie przy jednoczesnym zmniejszeniu popytu rynkowego, wysokich kosztach wydobycia i nadmiernym imporcie surowca doprowadziło do pogorszenia sytuacji finansowej spółek z Grupy Kapitałowej Bumech, w szczególności PG Silesii, co jak wskazali, widać we wzroście przeterminowanych zobowiązań, spadku przychodów i pogłębieniu straty netto w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i końca roku 2023.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.