Polimex Mostostal kontra Azoty Puławy

fot: Grupa Azoty

Zakłady Azotowe Kędzierzyn w Grupie Azoty w Kędzierzynie-Koźlu

fot: Grupa Azoty

Polimex Mostostal odrzucił w całości roszczenia Grupy Azoty Puławy o zapłatę kar umownych w wysokości 359 mln zł, dotyczących realizacji budowy bloku węglowego - poinformował w piątek Polimex Mostostal. Dodał też, że domaga się od Azotów gwarancji bankowych w wysokości 189,1 mln zł brutto.

Zarząd Polimeksu Mostostal poinformował w piątek, że przekazał Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy odpowiedzi na wezwanie do zapłaty kar umownych z tytułu zwłoki, w której w całości odrzuca roszczenie jako w jej opinii bezzasadne.

Polimex Mostostal dodał też, że odrębnym pismem zwrócił się do Grupy Azoty Puławy z żądaniem udzielenia bankowej gwarancji zapłaty za roboty budowlane do kwoty ponad 189,1 mln zł brutto na rzecz konsorcjum, w skład którego wchodzą obok niego także Polimex Energetyka sp. z o.o. oraz SBB ENERGY S.A. Podkreślił, że gwarancja przysługuje mu na podstawie umowy.

Zarząd Grupy Azoty Puławy poinformował 18 października br., że w związku z opóźnieniami w realizacji budowy nowego bloku węglowego, podjął decyzję w sprawie naliczenia kar umownych wykonawcy, tj. konsorcjum, na czele którego stoi Polimex Mostostal. Azoty wystawiły wtedy wykonawcy notę obciążeniową w wysokości blisko 359 mln zł, “co odpowiada maksymalnemu limitowi kar należnych spółce za opóźnienia w realizacji inwestycji“ - podała wówczas spółka w komunikacie. Grupa Azoty Puławy wezwała wykonawcę do zapłaty ww. kar umownych w ciągu 7 dni od daty doręczenia noty.

Spółka wyjaśniła, że kontrakt na budowę bloku węglowego z 2019 r. zakładał, że inwestycja zostanie zakończona w III kwartale 2022 r. Termin zakończenia inwestycji był kilkakrotnie przekładany - harmonogram z września 2024 r. zakłada zakończenie jej w kwietniu 2025 r.

Puławskie Azoty informowały, że pierwotny kontrakt na budowę bloku energetycznego opiewał na 1,16 mld zł netto, a całkowity budżet projektu wynosił 1,2 mld zł netto. Wykonawca inwestycji wystąpił dwukrotnie z roszczeniami w zakresie zwiększenia wynagrodzenia.

Azoty podały, że ostatecznie 13 lipca 2023 r. został podpisany aneks do umowy zwiększający wynagrodzenie przysługujące wykonawcy z tytułu realizacji umowy do kwoty ponad 1,19 mld zł netto. Całkowity budżet inwestycji wyniósł 1,23 mld zł. Jak zaznaczyła Grupa Azoty Puławy, kontrakt zawarty 25 września 2019 r. obejmował budowę kompletnego bloku węglowego z wszelkimi urządzeniami i instalacjami technologicznymi niezbędnymi dla kogeneracyjnego wytwarzania 100 MW energii elektrycznej i 300 MW ciepła.

Grupa Azoty Puławy to jeden z największych producentów nawozów azotowych w Polsce, produkuje również melaminę. Spółka należy do Grupy Azoty. Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji.

Polimex Mostostal informuje, że jest jedną z największych polskich firm inżynieryjno-budowlanych i generalnym wykonawcą w zakresie budownictwa przemysłowego. Przedsiębiorstwo realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej, gazowej oraz ochrony środowiska. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie firmy, 64 proc. akcji przedsiębiorstwa należy do Enei, Energi, PGE, PGNiG Technologie - inwestorów, którzy działają łącznie i w porozumieniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.