Będą dodatkowe tory między Będzinem a Dąbrową Górniczą?

1729940408 zabkowice

fot: Radosław Kaźmierczak/Fabryka Pełna Życia

Bez dodatkowych torów między Dąbrową Górniczą Ząbkowicami a Będzinem powstanie kolejowe „wąskie gardło”

fot: Radosław Kaźmierczak/Fabryka Pełna Życia

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Sejmik Województwa Śląskiego zwróciły się z apelem do ministra infrastruktury o budowę dwóch dodatkowych torów między Będzinem a Dąbrową Górniczą-Ząbkowicami - czytamy na stronie UM w Dąbrowie Górniczej.

PKP PLK prowadzi obecnie inwestycje polegającą na budowie dodatkowych torów między Będzinem a Katowicami. Pozwolą one na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, dzięki czemu pociągi, którymi mieszkańcy GZM poruszają się pomiędzy miastami, będą mogły kursować częściej.

Tyle że bez dodatkowych torów między Dąbrową Górniczą Ząbkowicami a Będzinem w tym drugim mieście powstanie kolejowe „wąskie gardło”, które nie pozwoli w pełni wykorzystać potencjału wynikających z prowadzonych w regionie inwestycji.

– Bez dobudowy dodatkowych torów, nawet po zakończeniu przebudowy katowickiego węzła kolejowego, wciąż będą występować istotne ograniczenia na odcinku Będzin-Dąbrowa Górnicza, które nie pozwolą na zwiększenie liczby pociągów na trasie z Katowic do Dąbrowy Górniczej – czytamy w przyjętym przez Zgromadzenie GZM apelu.
Wykonanie tych prac pozwoliłoby również lepiej wykorzystać potencjał przebudowanego w ostatnich latach dworca w Dąbrowie Górniczej oraz towarzyszącej mu infrastruktury.

Z podobnym apelem do ministra infrastruktury zwrócili się w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Apele Zgromadzenia GZM-u i sejmiku są wyrazem poparcia dla działań prezydenta Dąbrowy Górniczej, który z wnioskiem o przyspieszenie budowy torów między Będzinem a Ząbkowicami występował do prezesa PKP PLK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.