Wyniki LW Bogdanka za trzy kwartały. Zdecydował głównie jeden czynnik

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W 2023 r. kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawił wstępne wyniki finansowe za trzy kwartały br. W tym okresie spółka odnotowała skonsolidowaną stratę netto w wysokości 756,1 mln zł – jak argumentują przedstawiciele spółki, istotny wpływ na ten wynik miał odpis aktualizujący bilansową wartość aktywów trwałych z tytułu utraty wartości w kwocie 1,174 mld zł.

Z przedstawionych danych wynika, że wstępne skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Kapitałowej LW Bogdanka po trzecim kwartale kształtują się następująco – przychody ze sprzedaży netto: 2,6 mld zł, wynik EBITDA: 539,3 mln zł, wynik EBIT: -945,0 mln zł, strata netto: 756,1 mln zł. Produkcja węgla handlowego w omawianym okresie wyniosła 5,37 mln t, a sprzedaż 5,70 mln t.

„Na podane powyżej szacowane wyniki w okresie I-IIIQ 2024 r. istotny wpływ miał odpis aktualizujący bilansową wartość aktywów trwałych z tytułu utraty wartości w kwocie 1.174 mln zł, całość została już ujęta w I półroczu 2024 r., który został utworzony w związku z testem na utratę wartości aktywów na dzień 30.06.2024 r. zgodnie z wymogami MSR 36. O odpisie Spółka poinformowała raportem bieżącym nr 28/2024 w dniu 27 sierpnia 2024 r.” – wskazano w komunikacie spółki.

Natomiast skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Kapitałowej LW Bogdanka po trzech kwartałach br., oczyszczone z wpływu istotnego zdarzenia jednorazowego, tj. odpisu wynikającego z testu na utratę wartości, wynoszą: przychody ze sprzedaży netto: 2,6 mld zł, wynik EBITDA: 539,3 mln zł, wynik EBIT: 229,2 mln zł, zysk netto: 195,0 mln zł.

Jak wskazali przedstawiciele spółki, ostateczne wyniki zostaną szczegółowo przedstawione w Skonsolidowanym raporcie kwartalnym Grupy Kapitałowej LW Bogdanka za III kwartał 2024 r., którego publikację zaplanowano na 20 listopada 2024 r.

Przypomnijmy, że o konieczności dokonania odpisu spółka poinformowała w raporcie giełdowym opublikowanym 27 sierpnia. Przedstawiciele spółki zaznaczyli wtedy, że operacja ma charakter księgowy i nie wpływa na sytuację płynnościową spółki, a jako powód wskazali wzrost mocy wytwórczych opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE), co powoduje spadek zapotrzebowania na węgiel.

„Testy na utratę wartości aktywów zostały przeprowadzone z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację na krajowym rynku węgla. Obecnie obserwuje się wyraźny trend wzrostu mocy wytwórczych jednostek odnawialnych źródeł energii, co bezpośrednio wpływa na popyt na węgiel. Wzrost znaczenia OZE w polskim miksie energetycznym oraz planowane w perspektywie długookresowej stopniowe wyłączenia jednostek wytwórczych opartych na węglu i ich zamiana w kierunku innych źródeł energii, prowadzi do zmniejszania się udziału energii produkowanej z węgla, co jest konsekwencją polityki klimatycznej zakładającej postępującą dekarbonizację polskiej gospodarki. Proces ten zmusza spółki działające w sektorze węglowym do weryfikacji obowiązujących strategii oraz dostosowania ich do zmieniających się realiów rynkowych. Opisana wyżej sytuacja rynkowa, jak również utrzymująca się od długiego czasu kapitalizacja rynkowa Spółki znacznie poniżej jej wartości księgowej, przyczyniły się do konieczności przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów, aby zapewnić, że ich wycena odzwierciedla aktualne warunki rynkowe i przyszłe perspektywy dla sektora węglowego” – wskazano wtedy w raporcie giełdowym LW Bogdanka.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla handlowego.

Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.