O tym piszą górnicze i energetyczne media

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Po raz kolejny na portalu netTG piszemy o wynikach Bogdanki

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Były zarząd JSW jednak bez absolutorium. Referendum w kopalni - załoga chce bronić zakładu. PG Silesia złożyło wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. O tym 25 października pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.

* W piątek, 25 października, obradowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas obrad przyjęto najpierw uchwały uchylające udzielone absolutoria dla pięciu byłych członków zarządu za 2023 r., a następnie zdecydowano o nieudzieleniu im absolutoriów za ten okres.

* Ponad 1,5 tys. pracowników ruchu Bielszowice (część kopalni Ruda) odpowiedziało twierdząco w przeprowadzonym w tym tygodniu referendum zorganizowanym przez związki zawodowe. Pracownicy odpowiedzieli na pytanie, czy chcą wydłużenia funkcjonowania kopalni i czy popierają działania w jej obronie.

* Największe spółki energetyczne w Polsce i związki zawodowe podpisały porozumienie o warunkach zatrudnienia pracowników w związku z wydzieleniem z grup energetycznych aktywów zasilanych węglem brunatnym. Ma ono obowiązywać do czasu zawarcia umowy społecznej - poinformowała PGE GiEK

* PG Silesia złożyło wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Wcześniej Bumech, do którego należy PG Silesia, poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia.

* Dom jednego z pracowników kopalni Bolesław Śmiały ucierpiał we wrześniowej powodzi. Poszkodowany otrzymał pomoc od PGG. "To dzięki Waszym wpłatom na specjalne konto PGG dla powodzian udało się pomóc m.in. panu Łukaszowi i jego rodzinie. Dziękujemy Wam – Drodzy Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej za każdą ofiarowaną złotówkę czy pomoc rzeczową" - czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej.

* W kopalni Knurów-Szczygłowie w Knurowie odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. oceny eksploatacji górniczej pod terenami miasta Knurów.

* W czwartek (24 października - red.) wpłynęły do ministerstwa uwagi KE do wniosku notyfikacyjnego umowy społecznej dla górnictwa - poinformowała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas rozmowy w Radio Katowice z Marcinem Zasadą, redaktorem naczelnym Dziennika Zachodniego.

* Wydobycie węgla w 2024 roku w kopani węgla kamiennego Bogdanka (Lubelskie) ma sięgnąć poziomu 7-8 mln ton. Trwają prace nad aktualizacją strategii kopalni na kolejne lata, która ma dotyczyć także procesu transformacji spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.