Kopalnia przejdzie postępowanie sanacyjne

fot: Maciej Dorosiński

W PG Silesia pracuje ok. 1350 osób załogi własnej i ok. 500 z firm zewnętrznych.

fot: Maciej Dorosiński

PG Silesia złożyło wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Wcześniej Bumech, do którego należy PG Silesia, poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia.

„W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 20/2024 z dnia 18 października 2024 roku, Zarząd Bumech SA informuje, że spółka zależna, tj. Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" sp. z o.o. - działając na podstawie art. 7 ust. 1 oraz art. 284 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne - w dniu 24 października 2024 r. złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego” – wskazano w raporcie bieżącym Bumechu.

Wcześniej, w piątek, 18 października, zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia.

Jak wskazali przedstawiciele Bumechu w piątkowym raporcie giełdowym, pomimo podejmowania uprzednich działań w przedmiocie restrukturyzacji kosztowej i organizacyjnej, PG Silesia utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Wśród przyczyn takiej sytuacji przedstawiciele Bumechu wymienili m.in.: destabilizację na krajowym rynku węgla wywołaną przez wybuch wojny na Ukrainie i skutkującą znaczącym wzrostem cen usług, materiałów i towarów, ogromną zmienność cen węgla, całkowite wykluczenie branży węglowej przez banki komercyjne z finansowania obrotowego czy finansowany przez państwowe podmioty, niekontrolowany import węgla do Polski w latach 2022-2023, co spowodowało nadmierną podaż na rynku. Jak dodali przedstawiciele Bumechu, nie bez znaczenia dla kondycji finansowej PG Silesia jest konieczność konkurowania z kopalniami, które otrzymują dofinansowanie od państwa.

Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych. W styczniu 2021 r. Bumech przejął Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, które prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. PG Silesia jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.