Były zarząd JSW jednak bez absolutorium. Chodzi o pięć osób

fot: Maciej Dorosiński

Według szacunków JSW, w obu częściach złoża Bzie Dębina znajduje się ponad 177 mln ton operatywnych zasobów węgla

fot: Maciej Dorosiński

W piątek, 25 października, obradowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas obrad przyjęto najpierw uchwały uchylające udzielone absolutoria dla pięciu byłych członków zarządu za 2023 roku, a następnie zdecydowano o nieudzieleniu im absolutoriów za ten okres.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca ZWZ JSW przyjęło uchwały udzielające absolutorium całemu poprzedniemu zarządowi spółki: Tomaszowi Cudnemu, Sebastianowi Bartosowi, Wojciechowi Kałuży, Robertowi Ostrowskiemu, Edwardowi Paździorce i Arturowi Wojtkowowi z wykonania ich obowiązków w roku 2023. Wcześniej takie rozstrzygnięcie rekomendowała rada nadzorcza oraz obecny zarząd spółki.

Zwołane w piątek przez zarząd spółki Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie JSW znowu powróciło do tej sprawy. Tym razem przyjęto najpierw chwały uchylające udzielone wcześniej absolutoria dla pięciu byłych członków zarządu za 2023 roku, a następnie zdecydowano o nieudzieleniu im absolutoriów za ten okres. Chodzi o byłego prezesa zarządu Tomasza Cudnego oraz czterech wiceprezesów: Edwarda Paździorko, Roberta Ostrowskiego, Sebastiana Bartosa oraz Wojciecha Kałużę.

Przypomnijmy, że większościowy pakiet akcji JSW posiada Skarb Państwa.

Absolutorium jest udzielane członkom zarządu spółki oraz rady nadzorczej podczas corocznego zgromadzenia wspólników spółek kapitałowych. Przeprowadzane jest ono po przekazaniu sprawozdania finansowego spółki, a także sprawozdania z działalności spółki.

Odmowa udzielenia absolutorium nie wywołuje automatycznie żadnych skutków prawnych. Jest jednak wyrazem negatywnej weryfikacji podejmowanych działań i może być też punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.

JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.