Harmonogram wygaszania kopalń święty, chyba że nie pozwoli geologia

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Minister przemysłu Marzena Czarnecka

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- W czwartek (24 października - red.) wpłynęły do ministerstwa uwagi KE do wniosku notyfikacyjnego umowy społecznej dla górnictwa - poinformowała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas rozmowy w Radio Katowice z Marcinem Zasadą, redaktorem naczelnym Dziennika Zachodniego.

- To techniczne uwagi dotyczące szczegółowych zapisów - podkreśliła.

Podpisana w maju 2021 r. umowa społeczna dotycząca górnictwa węgla kamiennego zakłada subwencjonowanie branży w tym okresie w postaci budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, co wymaga zgody Brukseli. Poprzedni rząd składał w tej sprawie dwa wnioski, ale bez sukcesu. Minister przypomniała, że złożyła trzeci wniosek i to do niego przyszły techniczne uwagi.

Pytana, czy brany pod uwagę jest scenariusz, w którym umowa społeczna nie zostanie notyfikowana, a dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych zostaną uznane za niedozwoloną pomoc publiczną, minister podkreśliła, że KE zdaje sobie sprawę z udzielanego w Polsce finansowania. To zostało potwierdzone m.in. w lutym podczas rozmowy z wiceszefową KE ds. konkurencyjności Margrethe Vestager.

- Wszyscy w Europie zdają sobie sprawę z tego, że te pieniądze zostały wpompowane za zgodą komisji. Proszę sobie nie wyobrażać, że w Brukseli nikt nie wie, co się dzieje w Polsce - podkreśliła Marzena Czarnecka.

Minister przypomniała również, że umowa dzieli się na trzy części. Dotyczą one funduszu transformacji województwa śląskiego, terminów funkcjonowania kopalń oraz inwestycji, które miały być realizowane przez rząd. 

Pytana o harmonogram odchodzenia od węgla i zamykania kopalń stwierdziła, że  zostanie utrzymany zgodnie z zapisami umowy: - Jeżeli pozwoli na to geologia.

Podkreśliła, że to właśnie geologia zdecydowała o szybszym zamknięciu kopalni Bobrek. Umowa społeczna nie zakłada konkretnych poziomów wydobycia, co zależy od sytuacji rynkowej; zakłada natomiast utrzymanie kopalń i utrzymanie w nich zatrudnienia. 

- Proszę pamiętać również o tym, że na zwałach ciągle jeszcze leży 14 mln ton węgla, którego spalanie odbywa się cyklicznie - dodała.

Przyznała, że w budżecie łącznie zapisane jest na przyszły rok niemal 8 mld zł pomocy publicznej dla spółek górniczych.

- W samym PGG pracuje prawie 40 tys. osób, to jest na bardzo małym obszarze. Z moich rozmów m.in. z Brytyjczykami wynika, że jeżeli nastąpi wygaszanie kopalń, to musi się to odbyć ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie - mówiła.

Przypomniała likwidację górnictwa w Wałbrzychu. Mieliśmy tam do czynienia z ogromnym bezrobociem, na poziomie 30 procent.

Zapytana przez red. Marcina Zasadę o szacunki, zgodnie z którymi do 2049 r. pomoc publiczna dla górnictwa ma wynieść aż 110 mld zł, Czarnecka zastrzegła, że może wypowiadać się o budżecie na następny rok, który jest już zamknięty.

- Co do przyszłych budżetów: węgiel to towar uzależniony od koniunktury. Koniunktura na niego zakończyła się w 2020-21 r., a nagle w 2022 r. ze względu na wojnę na Ukrainie, sytuacja się zmieniła - mówiła.

Na zakończenie rozmowy przypomniała, że obecnie aż 47 proc. produkcji energii elektrycznej pochodzi z energetyki węglowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.