Rekordowe wypłaty! Ubezpieczyciele wypłacili 5,7 mld zł z OC i AC w I kwartale

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

fot: Shutterstock

OC dla samochodów jest obowiązkowe

fot: Shutterstock

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

Według UFG na koniec pierwszego kwartału aktywnych było ponad 31,2 mln umów obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. W okresie od stycznia do marca poszkodowani zgłosili ponad 263 tys. szkód z tych polis, w tym ponad 11 tys. szkód osobowych.

Łączna wartość odszkodowań wypłaconych z OC komunikacyjnego wyniosła 3,2 mld zł, z czego ponad 406 mln zł stanowiły świadczenia związane ze szkodami osobowymi.

Z danych UFG wynika, że najwięcej zdarzeń skutkujących szkodami zgłaszanymi z OC miało miejsce w poniedziałki. Tego dnia doszło do 17,9 proc. wszystkich zdarzeń zgłoszonych z polis OC. Najrzadziej szkody zgłaszano po zdarzeniach mających miejsce w niedziele, które odpowiadały za 6,6 proc. zgłoszeń. Fundusz zwrócił uwagę, że jest to zmiana względem 2025 roku, kiedy najwięcej szkód z OC przypadało na piątki.

W segmencie dobrowolnych ubezpieczeń autocasco na koniec marca aktywnych było ponad 8,3 mln polis. Relacja liczby polis AC do polis OC wyniosła 26,7 proc., co - według UFG - potwierdza utrzymujący się trend wzrostowy popularności tego rodzaju ochrony.

W pierwszym kwartale zgłoszono blisko 220 tys. szkód z ubezpieczeń AC, a wartość wypłaconych odszkodowań sięgnęła blisko 2,5 mld zł.

Podobnie jak w przypadku OC, najwięcej szkód z AC dotyczyło zdarzeń mających miejsce w poniedziałki. Odpowiadały one za 19,2 proc. wszystkich zgłoszeń. Najrzadziej szkody odnotowywano po zdarzeniach niedzielnych, które stanowiły 8,9 proc. zgłoszeń.

Łącznie z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC wypłacono w pierwszych trzech miesiącach roku niemal 5,7 mld zł odszkodowań.

OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym i chroni sprawcę przed koniecznością pokrywania z własnych środków szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu. AC (auto casco) to ubezpieczenie dobrowolne. Można z niego naprawić szkody we własnym pojeździe.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja dbająca o szczelność systemu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce oraz chroniąca m.in. osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.