Ruda Śląska z dofinansowaniem do 150 instalacji OZE

fot: Materiały prasowe

Panele polikrystaliczne cieszą się największą popularnością wśród polskich inwestorów, a to z uwagi na nasze położenie geograficzne

fot: Materiały prasowe

Samorząd Rudy Śląskiej zdobył ponad 9,6 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa na kolejny etap budowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w budownictwie jednorodzinnym.

Przedsięwzięcie o wartości ponad 11,3 mln zł umożliwi montaż 154 instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. W poprzednich trzech etapach projektu dotąd w Rudzie Śląskiej powstały w sumie 394 instalacje OZE.

Jak powiedział, cytowany w czwartkowej informacji rudzkiego magistratu prezydent miasta Michał Pierończyk, wszystkie etapy projektu cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców.

- Zyskują oni możliwość montażu ekologicznych instalacji niskim kosztem, a dla miasta to wymierne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do powietrza - zaznaczył Pierończyk.

Łącznie w tym etapie na rudzkich domkach jednorodzinnych zamontowane zostaną 154 instalacje fotowoltaiczne - tym razem po raz pierwszy z magazynami energii. Pojemność magazynów zostanie dostosowana do mocy dobranej indywidualnie instalacji. Jak wyliczono w projekcie, roczna ilość możliwej do wyprodukowania “zielonej“ energii to ponad 596 megawatogodzin, co pozwoli uniknąć emisji ponad 422 ton CO2.

Nabór wniosków mieszkańców przeprowadzony został już w czerwcu 2023 r. Ze 190 zgłoszeń zakwalifikowano 154 nieruchomości, dla których zostały opracowane założenia projektowe dotyczące planowanych mocy instalacji, programy funkcjonalno-użytkowe, a także dokonano obliczeń wskaźników projektu. Koszty dla uczestników wynoszą 15 proc. wartości brutto całej instalacji.

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z urzędem marszałkowskim, przygotowany zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy prac. Po wyborze wykonawcy ze strony miasta zweryfikowane zostaną budynki pod kątem montażu i po przedstawieniu przez wykonawcę kosztorysów dla każdego budynku, miasto będzie zawierało umowy z mieszkańcami.

Do umowy zostanie załączona faktura VAT na koszt ponoszony przez mieszkańca (15 proc. wartości brutto instalacji). Wykonawca będzie przystępował do montażu po opłaceniu faktury przez mieszkańca. Informacje o szacunkowych kosztach będą dostępne na stronie internetowej miasta po wyłonieniu wykonawcy.

Ze względu na konieczność monitorowania produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne, mieszkańcy będą zobowiązani do udostępnienia łącza internetowego w celu połączenia falownika z aplikacją urządzenia i komunikacją serwisową.

Wartość tego etapu rudzkiego projektu OZE na budynkach jednorodzinnych to 11,3 mln zł. Pozyskane przez miasto dofinansowanie to 8,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej i 1,1 mln zł z budżetu państwa. Na wcześniejsze trzy etapy projektu miasto zdobyło w sumie niemal 6,6 mln zł unijnego dofinansowania. Dotacje na bieżący etap zostały przyznane z części Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-27 (FE SL) finansowanej z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).

W poprzednich trzech etapach projektu, współfinansowanych środkami europejskimi, w Rudzie Śląskiej powstały w sumie 394 instalacje OZE: 307 fotowoltaicznych, 53 solarne i 34 pompy ciepła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.