Aktualności

1707250205 stacja orlen 9

Priorytet to więcej OZE do produkcji wodoru

Większa dostępność OZE do produkcji wodoru oraz wsparcie państwa dla odchodzenia od produkcji wodoru w oparciu o paliwa kopalne - to priorytety działań, na jakie wskazuje Orlen w opublikowanym w poniedziałek raporcie o perspektywach rynku wodoru do 2040 r. W raporcie, który Orlen stworzył we współpracy z S&P Global, przewiduje się, że w perspektywie lat 2030 i 2035 zapotrzebowanie

Jakie zasoby kopalin mamy w Polsce?

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pod koniec czerwca zaprezentował najnowszy „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce”, w którym przedstawił dane dotyczące 2023 r. W publikacji przedstawiono informację o ponad 14,9 tys. udokumentowanych złóż. Bilans został wykonamy przez PIG-PIB w ramach zadań państwowej służby geologicznej i został zaakceptowany

Prezes gratuluje uczniom klas patronackich

Kilkudziesięciu tegorocznych stypendystów klas patronackich PGE, które funkcjonują w szkołach branżowych i technicznych w powiatach bełchatowskim i zgorzeleckim, otrzymało listy gratulacyjne za dobre wyniki w nauce od Jacka Kaczorowskiego, prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. PGE GiEK od kliku lat aktywnie wspiera uczniów szkół zawodowych, oferując im pomoc w edukacji

Zarząd Towarowej Giełdy Energii nowej kadencji rozpoczyna pracę

W sobotę 29 czerwca 2024 r. rozpoczęła się nowa kadencja zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A. Prezesem zarządu został Piotr Listwoń, wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych – Mariusz Buraczyński, a wiceprezesem zarządu ds. rozwoju biznesu – Jarosław Ziębiec. 29 czerwca br., czyli dzień po dniu odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe

Szybki paszport tymczasowy wyrobimy na lotnisku w Katowicach

- Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty. W lipcu ruszą trzy punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach – powiedział w piątek, 28 czerwca minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA oraz wiceminister Tomasz Szymański podczas konferencji pasowej przedstawili szczegóły dotyczące uruchomienia

Zaslepka

Złoty zyskiwał do dolara i franka szwajcarskiego

Złoty w poniedziałek rano tracił do euro. Zyskiwał natomiast do dolara i franka szwajcarskiego. Euro ok. godz. 7 kosztowało 4,31 zł, dolar 4,01 zł, a frank szwajcarski 4,46 zł. W poniedziałek chwilę po 7 złoty zyskiwał do dolara o 0,35 proc. do 4,01 zł oraz do franka szwajcarskiego o 0,22 proc. do 4,46 zł. Polska waluta traciła do euro o 0,06 proc., do 4,31. Złoty w piątek

Zarząd węglowej spółki na jakiś czas w uszczuplonym składzie

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej od 1 lipca działa w uszczuplonym składzie. Jest to konsekwencja odwołania wiceprezesa ds. technicznych Rajmunda Horsta, o czym informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Rajmund Horst przestał pełnić funkcję z dn. 30 czerwca. Stanowisko wiceprezesa piastował od 13 stycznia 2020 r. W związku z tą sytuacją rada nadzorcza PGG podjęła

Od 1 lipca wyższe ceny prądu i gazu

1 lipca zmienia się system ochrony dla odbiorców energii. Rachunki za gaz dla odbiorców taryfowanych wzrosną o ok. 20 proc. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd miesięcznie około 30 zł więcej. Od sierpnia będzie można wnioskować o bon energetyczny. Od 1 lipca do końca roku obowiązuje nowa cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych - 500 zł za MWh

1719488374 hycon gig

Projekt HyCon na finiszu

W dniach 18-19 czerwca 2024 r. w GIG-PIB odbywały się warsztaty końcowe projektu HyCon, dotyczącego hydrotermalnego upłynniania biomasy i węgla brunatnego. Międzynarodowy projekt o nazwie HyCon: Bezpośrednia hydrotermalna katalityczna konwersja biomasy oraz węgli brunatnych dla paliw ciekłych i chemikaliów, miał na celu opracowanie podstaw dla przemysłowego procesu hydrotermalnego

Bitwa orkiestr górniczych w Zabrzu. Warto ją zobaczyć!

Od 28 czerwca w Zabrzu odbywa się „Moc Dętych – Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych. Trzydniowe wydarzenie pokazuje się w zupełnie nowej odsłonie. Dziesięć orkiestr dętych zaprosiło słuchaczy nie tylko na muzyczną ucztę. Oprócz festiwalu orkiestr zaplanowano bowiem potańcówki, korowód, warsztaty i pokazy. W niedzielę 30 czerwca odbędzie się finał festiwalu. Warto tam

Józef Schopa - ambasador rudzkiej dzielnicy

Orzegów od początku swej historii stał górnictwem. Pierwszą kopalnią węgla kamiennego w tym rejonie była König David. Stare kroniki wspominają, że w 1790 r. zwiedzał ją sam Johann Wolfgang von Goethe. Z kolei kopalnię Orzegów wybudował w 1829 r. Karol Godula. W 1844 r. została wchłonięta przez sąsiednią o nazwie Paulus. Po wojnie prężnie działała kopalnia Karol. I to

Kryminał na weekend: „Zbędni” Wojciecha Chmielarza pełen tajemnic

Najnowszy kryminał Wojciecha Chmielarza od niedawna jest na księgarskim rynku. To książka w sam raz na wakacje, trzymająca w napięciu akcja osadzona jest w Kowarach, małej miejscowości w Karkonoszach. A losy kilku bohaterów mają wspólny mianownik, są jak pasujące do siebie elementy układanki. Kowary maja niewielkie pole kempingowe, a na nim dozorcę Jaśka, który topi swoje smutki

U sąsiadów bez kopalni i bez huty?

Kryzys przeżywa ostrawska Huta Liberty zatrudniająca ponad 4 tys. pracowników. Spółce węglowej OKD do wygaszenia wydobycia zostało półtora roku. W sąsiadującym z województwem śląskim kraju morawsko-śląskim nie dzieje się dobrze. Gwałtowne odejście od starego przemysłu może wywołać kryzys, jakiego w Czechach dawno nie było. Droga do inwestowania za miedzą pozostaje jednak

Transformersi - w nich przyszłość regionu

Tuż przed wakacjami zakończyła się pierwsza edycja projektu dla młodzieży „Transformersi w szkołach – Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie”. Galę podsumowującą zorganizowano na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Z młodzieżą ze szkół średnich województwa śląskiego spotkali się naukowcy,

Kopalnia Budryk najmłodsza - pisaliśmy 30 lat temu

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 30 czerwca 1994 r. ukazał się czwarty numer „Trybuny Górniczej”. W czołówkowym tekście zatytułowanym „Najmłodsza” pisaliśmy o kopalni Budryk. „Można

Zaoralek: Zielony Ład najlepiej napisać na nowo

Rozmowa z LUBOMÍREM ZAORÁLKIEM, prezesem think tanku Akademii Demokratycznej Tomasza Masaryka, byłym ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym izby niższej Parlamentu Republiki Czeskiej Co, pańskim zdaniem, kryje się pod hasłem „okres przejściowy w gospodarce”? Nawet Komisja Europejska podkreśla, że okres przejściowy nie jest do końca wyjaśnioną kwestią. W Czechach w

Saddam Husajn i tajemnice ekranu

Działalność Kopalni Węgla Brunatnego Turów była jeszcze nie tak dawno temu powodem niepokojów na polsko-czeskim pograniczu. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Doszło też do negocjacji pomiędzy rządami obydwu krajów. Spór zakończyła wspólna decyzja o wybudowaniu przesłony hydroizolacyjnej. Jej projekt i wykonanie to zasługa dwóch inżynierów

1632816264 3

Kopalnia wcześniej przestanie fedrować

Przedstawiciele strony społecznej z Lubelskiego Węgla Bogdanka alarmują, że za 10-15 lat lubelska kopalnia może zostać zamknięta. Związkowcy domagają się podjęcia prac nad umową społeczną. Przypomnijmy, że w LW Bogdanka trwają właśnie negocjacje płacowe. Rozmowy płacowe to jednak nie największe wyzwanie, z którym musi sobie poradzić kopalnia. Mimo że Bogdanka jest jedną z

Monitorowanie przodków w KWK Staszic-Wujek

Kopalnia Staszic-Wujek na bieżąco rozwija możliwości prognozowania stanu zagrożenia tąpaniami. Niezbędną inwestycją realizowaną w celu zwalczania zagrożenia klimatycznego jest też rozpoczęta w ub.r. budowa klimatyzacji centralnej o minimalnej mocy chłodniczej 6 MW. Rozpoczęto ponadto próby ruchowe systemu SDM, który będzie pomocny w sygnalizowaniu prawdopodobieństwa

Mniej węgla z PGG i program dobrowolnych odejść

Zamiast 20-21 mln t, w tym roku Polska Grupa Górnicza wyprodukuje jedynie 17-18 mln t węgla – wskazał szef spółki Leszek Pietraszek. Jak zaznaczył, PGG będzie chciała zredukować zatrudnienie, wprowadzając program dobrowolnych odejść. O sytuacji w największej krajowej spółce węglowej jej szef Leszek Pietraszek mówił w rozmowie z „Parkietem”. Prezes Polskiej Grupy Górniczej

1666242033 rachunekprad

Możliwa korekta zawyżonych prognoz za energię

Klienci mogą poprosić firmy energetyczne o korektę zawyżonych prognoz rachunków za energię - wskazała w piątek na antenie TVN24 minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa MKiŚ wskazała, że długi proces legislacyjny związany ustawą dot. cen energii na drugie półrocze 2024 r. spowodował, że spółki energetyczne wysłały do klientów zawyżone prognozy

Zaslepka

Na Wall Street spadki, ale całe półrocze na plusach

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami, ale w skali całego półrocza główne indeksy zanotowały wzrosty. W ciągu dnia S&P 500 i Nasdaq osiągnęły historyczne szczyty. W centrum uwagi był odczyt deflatora PCE za maj. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,12 proc. i wyniósł 39.118,86 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,41 proc. i wyniósł 5.460,48 pkt.