Aktualności

Zaslepka

Złoty w piątek tracił do euro i franka szwajcarskiego

Złoty w piątek wieczorem tracił do euro jak i franka szwajcarskiego, a pozostawał stabilny wobec dolara. Euro ok. godz. 20.00 kosztowało 4,31 zł, dolar prawie 4,02 zł, a frank szwajcarski 4,48 zł. W piątek wieczorem wspólna waluta drożała o ok. 0,11 proc. i była wyceniana na 4,31 zł. Złoty lekko też tracił do franka szwajcarskiego (0,02 proc.), który kosztował 4,48 zł. Kurs

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Dynamika wzrostu obrotów na platformie (GMV Omnichannel) Shopera w II kwartale 2024 roku była kilkukrotnie wyższa od rynku e-commerce, którego zwyżka w I półroczu jest szacowana na 12-13 proc. - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Marcin Kuśmierz. Dodał, że Shoper prowadzi negocjacje na temat przejęć w Polsce i za granicą. Piątkowe zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy

1673602794 bogdanka matpras

Związkowcy chcą uczestniczyć w wydzielaniu aktywów węglowych

W piątek, 28 czerwca, Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce skierowała do Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych, pismo dotyczące prac Zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych. Związkowcy zadeklarowali gotowość udziału w jego pracach. „Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce, w związku z powołaniem przez pana Zespołu do spraw

1718632522 gazsystem

Gaz-System kupił od Orlenu spółkę zarządzającą magazynami gazu

Gaz-System kupił od Orlenu w piątek Gas Storage Poland - operatora systemu magazynowania gazu, zarządzającego podziemnymi magazynami - poinformowały obie spółki. Własność magazynów, których obecna pojemność to 3,3 mld m sześc. pozostaje w Grupie Orlen. Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie PGNiG

JSW ma zgodę na sięgnięcie po zaskórniaki

W piątek, 28 czerwca, rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziła zgodę na sięgnięcie po środki zaoszczędzone w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Jak wcześniej argumentowała zarząd JSW, pieniądze te zostaną wykorzystane na pokrycie bieżącej działalności spółki. „ (...) w dniu 28.06.2024 r. Rada Nadzorcza Spółki pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu

1719581094 malik wug

Życzenia dla nestora polskiego nadzoru górniczego

Stanisław Malik, nestor polskiego nadzoru górniczego, obchodził w czerwcu 90. urodziny. Okazją, by mu złożyć najserdeczniejsze życzenia było doroczne zgromadzenie fundatorów Fundacji „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego”, której Stanisław Malik był pierwszym prezesem - podały służby prasowe Wyższego Urzędu Górniczego.  Życzenia jubilatowi złożył m.in.

1714372756 mistrz jastrzebski wegiel

Klub wspierany przez węglową spółkę na czele prestiżowego zestawienia

Jastrzębski Węgiel (czyli tegoroczni mistrzowie Polski, od lat wspierani przez Jastrzębską Spółkę Węglową) został uznany przez magazyn  „Forbes” za najbardziej medialny klub siatkarski w kraju. W pierwszej piątce zestawienia znalazła się jeszcze jedna ekipa, która jest wspierana przez górniczą spółkę. Jest nią drużyna Bogdanka Luk Lublin. Magazyn Forbes wraz z firmą

1520934605 bogdanka dol wyrobisko lwb 011 m

Przedstawiciele załogi we władzach węglowej spółki

W piątek, 28 czerwca, Zwyczajne Walne Zgromadzenie Lubelskiego Węgla Bogdanka powołało do składu rady nadzorczej spółki Roberta Wietrzyka oraz Pawła Wójcika. Nowi członkowie rady nadzorczej zostali wybrani przez pracowników spółki. Robert Wietrzyk i Paweł Wójcik w skład rady nadzorczej LW Bogdanka zostali powołani z dniem 28 czerwca na trzyletnią kadencję. Wcześniej, obydwaj

GIPH z absolutorium i o sytuacji w górnictwie

26 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, które zatwierdziło sprawozdania finansowe oraz z działalności Izby za 2023 rok i udzieliło absolutorium zarządowi za jego działalność w okresie sprawozdawczym. Zebrani zwrócili uwagę na szeroki zakres działań Izby w obronie interesów należących do niej podmiotów w trudnym

1564744069 bogdanka 2

Zdecydowano, co z zyskiem kopalni. Część trafi do akcjonariuszy

W piątek, 28 czerwca, zebrało się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Lubelskiego Węgla Bogdanka. Podczas obrad zdecydowano m.in. o podziale zysku netto za 2023 rok. Jego część zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy. Jak poinformowała spółka, z wypracowanego w 2023 roku zysku netto w wysokości prawie 687 mln zł, kwota ponad 85 mln zł zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy –

1687242309 farma foto lwb

ZWZ LW Bogdanka nie udzieliło absolutorium byłemu zarządowi

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. nie udzieliło w piątek absolutorium za 2023 r. byłemu prezesowi Kasjanowi Wyligale. Absolutorium nie otrzymali też byli członkowie zarządu górniczej spółki. Za nieudzieleniem byłemu prezesowi absolutorium z wykonywania obowiązków za 2023 r. oddano 21 996 639 głosów przy 612 912 wstrzymujących się. Akcjonariusze przyjęli

Oprócz jednorazówki część górników otrzyma również inne świadczenie

W piątek, 28 czerwca, pracownicy Polskiej Grupy Górniczej (PGG) otrzymają pierwszą w tym roku jednorazówkę. Oprócz tego ci - którzy wybrali takie rozwiązanie - w tym dniu otrzymają również pierwszą z dwóch części deputatu węglowego. Górnikom przysługuje deputat węglowy w wymiarze rocznym 8 ton. Zamiast węgla mogą również pobierać deputat w postaci ekwiwalentu

1719573874 drogas86

Od niedzieli 30 czerwca utrudnienia na S86 w Katowicach

W niedzielę, 30 czerwca zmieniona zostanie organizacja ruchu na S86 w rejonie wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Wykonawca działający na zlecenie GDDKiA wyłączy z użytkowania lewe pasy drogi ekspresowej, co pozwoli rozpocząć budowę przejazdów technicznych pomiędzy jezdniami. W kierunku Sosnowca dostępne będą dwa pasy ruchu oraz dodatkowy na jezdni

Wojsko oblało z wuefu. Jest raport NIK

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych niewłaściwie realizowało zadania dotyczące wychowania fizycznego, współzawodnictwa sportowego oraz obozów kondycyjno-szkoleniowych. W skontrolowanych jednostkach w latach 2020-2022 nie zapewniono żołnierzom porannego rozruchu, obowiązkowego wymiaru zajęć z wychowania fizycznego oraz niezbędnej infrastruktury do ćwiczeń. Zdarzało się,

W niedzielę 30 czerwca sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę 30 czerwca będzie można zrobić zakupy. To niedziela handlowa. Kolejna przypadnie dopiero 25 sierpnia. W piątek w Sejmie zaplanowano głosowanie nad poselskim projektem ustawy, która dopuściłaby dwie niedziele handlowe w miesiącu. Już w najbliższą niedzielę 30 czerwca sklepy będą otwarte. Kolejna handlowa niedziela przypadnie 25 sierpnia, a następne - 15

Sieci stacji paliw ogłosiły wakacyjne promocje na paliwa

Podczas tegorocznych wakacji paliwa z rabatem będzie można zatankować na stacjach Orlenu, bp, Circle K i Shell - wynika z informacji przekazanych przez operatorów. Według zapowiedzi, paliwo można będzie kupić taniej nawet o 45 gr na litrze. Od 28 czerwca paliwa EFECTA na stacjach Orlenu można kupić taniej o 35 gr na litrze, a z Kartą Dużej Rodziny o 45 gr taniej. Promocja obowiązuje

Metan i pył węglowy zabił wtedy 34 górników

Dokładnie 50 lat temu w kopalni Silesia doszło do katastrofy, w której życie straciło 34 górników, a 30 zostało rannych. W czasie rabowania ściany miał miejsce wybuch metanu, a potem wybuch pyłu węglowego.  Ofiarom tej katastrofy oraz innych zdarzeń, do których doszło w czechowickiej kopalni, poświęcony jest pomnik znajdujący się przy wejściu do zakładu. To przy nim

1719499620 akademia kghm

Ponad 6 tys. osób wzięło udział w programie górniczej spółki

Zakończyła się kolejna edycja Akademii KGHM – programu edukacyjnego dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, realizowanego przez lokalne organizacje pozarządowe. W tegorocznym cyklu w projektach szkoleniowych współfinasowanych przez miedziową spółkę wzięło udział blisko 6 tys. osób, w tym uczniów i rodziców. Jak wskazali przedstawiciele KGHM, tegoroczne działania obejmowały

Zaslepka

WZA Grupy Azoty nie udzieliło absolutorium byłemu zarządowi

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Azoty nie udzieliło absolutorium za 2023 r. byłemu prezesowi Tomaszowi Hincowi - podała spółka w komunikacie w czwartek. Absolutorium nie otrzymali też byli wiceprezesi Grupy Azoty. Również w czwartek Zwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty powołało członków Rady Nadzorczej na XII kadencję - poinformowała spółka. Nowa rada liczy ośmiu

Zaslepka

Na Wall Street nieduże zmiany indeksów przed danymi o inflacji

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy czekają na piątkowy odczyt deflatora PCE w USA. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,09 proc. i wyniósł 39.164,06 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,09 proc. i wyniósł 5.482,87 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,3 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.858,68 pkt. Indeks

Zaslepka

Złoty stracił do głównych walut

Złoty w piątek rano potaniał względem głównych walut. Euro ok. godz. 7 kosztowało 4,31 zł, dolar prawie 4,04 zł, a frank szwajcarski prawie 4,49 zł. W piątek rano euro zdrożało o blisko 0,2 proc. i ok. godz. 7 kosztowało 4,31 zł. Dolar zdrożał o ponad 0,3 proc. i ok. godz. 7 kosztował prawie 4,04 zł. Frank szwajcarski zyskał ponad 0,2 proc. i kosztował prawie 4,49 zł. W

W Górniczej o spadku produkcji w PGG i słynnej przesłonie w Turowie

W piątek, 28 czerwca br. ukaże się kolejny numer Górniczej. Na pierwszej stronie w artykule red. Jacka Madei sygnalizujemy naszym Czytelnikom spadek produkcji w Polskiej Grupie Górniczej. Wyniesie on najprawdopodobniej 3 mln ton, co zmniejszy przychody firmy. Prezes Leszek Pietraszek zastrzegł, że PGG nie planuje żadnych nagłych zwolnień. Trybuna Górnica otrzymała specjalny dyplom z