Aktualności

1570431895 elektrownia polaniec enea

Elektrownia inwestuje w nowoczesne technologie oczyszczania spalin

W elektrowni w Połańcu rozpoczął się proces wymiany wyeksploatowanych wkładów systemu SCR na nowe. Do końca 2025 r. wymienionych zostanie ponad pół tysiąca modułów katalitycznych na sześciu blokach produkujących energię w elektrowni. Inwestycje w nowoczesne technologie oczyszczania spalin to koszt blisko 20 mln zł – poinformowali przedstawiciele Enei. Pierwsze prace

1719406327 rybak gig

Nowa wicedyrektor w górniczym instytucie

Od 1 lipca br. stanowisko zastępcy dyrektora ds. finansowo-ekonomicznych w Głównym Instytucie Górnictwie – Państwowym Instytucie Badawczym będzie pełniła Joanna Rybak. Decyzję w tej sprawie podjęła minister przemysłu Marzena Czarnecka. „Minister Przemysłu Marzena Czarnecka z dniem 1 lipca 2024 r. powołała na stanowisko zastępcy dyrektora ds. finansowo-ekonomicznych w Głównym

Pracownicy górniczej spółki z dodatkową nagrodą roczną

W czwartek, 27 czerwca, pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa otrzymają dodatkową nagrodę roczną tzw. zyski. PeBeKa to spółka należąca do KGHM. O wypłacie nagrody poinformowali przedstawiciele NSZZ Solidarność z PeBeKa. „Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność w PeBeKa SA informuje, że w dniu 27.06.2024r. zostanie wypłacona pracownikom Spółki dodatkowa nagroda roczna

1548329142 tomislawice kwb konin

Jest decyzja w sprawie odkrywki węgla. Sąd oddalił skargę Greenpeace

We wtorek, 25 czerwca, Naczelny Sąd Administracyjny zakończył postępowanie dotyczącego decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice. Jak poinformowali przedstawiciele ZE PAK, skarga kasacyjną Fundacji Greenpeace Polska i jednej osoby fizycznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu została oddalona. ZE PAK poinformował o sądowym rozstrzygnięciu w raporcie

1715590430 tusk krystianmaj kprm

Lotnisko w Baranowie powstanie, nowe linie kolejowe nie

- W Baranowie pod Warszawą powstanie nowe lotnisko i będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak dodał, rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie. - W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, żeby się łączyć w Baranowie - oświadczył Tusk na konferencji prasowej, dodając, że

Nowy prezes spotkał się z dyrektorami

W Wyższym Urzędzie Górniczym we wtorek, 25 czerwca, odbyła się narada dyrektorów okręgowych urzędów górniczych oraz departamentów WUG. Uczestniczyło w nim szefostwo urzędu, dyrektorzy dziesięciu okręgowych urzędów górniczych oraz dyrektorzy komórek organizacyjnych WUG. Jak podały służby prasowe Urzędu, było to pierwsze spotkanie Piotra Litwy - powołanego 3 czerwca na

Milionowe wsparcie hodowli owiec

Ponad 1,1 mln zł przekaże w tym roku samorząd woj. śląskiego na wsparcie hodowli owiec w programie Owca Plus. Wojewódzki program od 17 lat wspiera tam hodowlę owiec i kóz, a także ochronę bioróżnorodności Beskidów oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W środę rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Sławomir Gruszka zapowiedział, że w piątek w Milówce (Śląskie)

Wiceminister ma nadzieję na kompromis w kwestii norm jakości węgla

- Nie możemy się zgodzić na to, że jeśli węgiel nie nadaje do sprzedaży w elektrowniach, to trzeba go sprzedać do gospodarstw domowych - podkreślił w środę wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta. Dodał, że najgorszej jakości węgiel nie może być spalany w kotłach, które nie są do tego przystosowane. Podczas środowego spotkania z mediami, wiceminister klimatu i środowiska

Nowe rozporządzenie w sprawie górniczych kwalifikacji

Minister przemysłu Marzena Czarnecka we wtorek, 25 czerwca, podpisała rozporządzenie w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego - poinformował na swoje stronie internetowej Wyższy Urząd Górniczy. Nowy akt normatywny został niezwłocznie skierowany do ogłoszenia. Potrzeba jego wydania wynikała z przyczyn legislacyjnych oraz merytorycznych, w tym wejścia w

Energa-Operator planuje budowę kolejnych Głównych Punktów Zasilania

Energa-Operator, należąca do Energi z Grupy Orlen, chce wybudować cztery nowe Główne Punkty Zasilania i przebudować już istniejące. Celem jest m.in. zwiększenie potencjału przyłączeniowego, także dla źródeł odnawialnych, o ponad 280 MW - podał wewnętrzny periodyk koncernu. Informując o tym, że Energa-Operator planuje wybudować cztery nowe Główne Punkty Zasilania oraz

Zaslepka

Złoty stracił do głównych walut

Złoty w środę rano stracił do głównych walut. Euro ok. godz. 8.10 kosztowało 4,3 zł, dolar niespełna 4,02 zł, a frank szwajcarski prawie 4,49 zł. Euro w środę rano zdrożało o prawie 0,2 proc. i ok. godz. 8.10 kosztowało 4,3 zł. Dolar zdrożał o blisko 0,25 proc. i ok. godz. 8.10 kosztował niespełna 4,02 zł. Frank szwajcarski zyskał prawie 0,2 proc. i kosztował prawie 4,49

1719386849 collegiumnovum

Ważna konferencja. Prawo i biznes w Polsce i Stanach Zjednoczonych

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz The CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie organizują konferencję „2nd US-CEE Connection Weekend: US and EU Perspectives on ESG: Towards a Sustainable World or a Dangerous Utopia?. Głównym celem wydarzenia jest skonfrontowanie europejskich i amerykańskich wyzwań i perspektyw dotyczących ESG. Dwudniowa

Polska spółka będzie udziałowcem istotnego złoża

Grupa Orlen zostanie udziałowcem jednego z pięciu największych złóż odkrytych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ciągu ostatnich dziesięciu lat - podały służby prasowe spółki. Dzięki umowie z Source Energy, PGNiG Upstream Norway obejmie 20 proc. udziałów w złożu Atlantis na Morzu Północnym. Transakcja ma przyczynić się do utrzymania przez koncern stabilnego, wysokiego

1719384936 kolejeslaskie

Ornak do Zakopanego jedzie już z Częstochowy

Powiększony, bo składający się z sześciu członów Sprinter Ornak Kolei Śląskich przez całe wakacje będzie jeździł do Zakopanego nie z Katowic - jak dotychczas - a z Częstochowy. Sprinter Ornak będzie kursował w każdy wakacyjny weekend aż do 1 września, a dodatkowo w piątek, 16 sierpnia. Pociąg będzie rozpoczynał swój bieg nie w Katowicach, jak dotąd, a w

1397398605 china coal mine xinhuanet

Węglowa oferta tylko dla odważnych

Północnokoreańskie spółki handlowe szukają sposobów na zwiększenie eksportu węgla. Chińscy handlowcy prowadzący interesy z północnokoreańskimi firmami otrzymali ostatnio wiele próśb o „znalezienie firm, które zechcą kupić północnokoreański węgiel”. Szkopuł w tym, że trzeba go jeszcze jakoś skutecznie przemycić do Chin, a to już jest trudniejsza sprawa.   Eksport

Lepsze fedrowanie na ścianach i w przodkach

Co zrobić, aby zwiększyć wydajność pracy na ścianach i w przodkach? Jednym z rozwiązań jest zadbać o to, by maszyny i urządzenia pracowały w miarę bezawaryjnie, czyli nie powodowały przerw w pracy. Kopalnia Staszic-Wujek rozpoczęła próby ruchowe systemu SDM. Pozwala on monitorować stan maszyn oraz ostrzegać przed awariami, jak i uszkodzeniem głównych podzespołów

NFOŚiGW w nowej strategii wspiera OZE, magazyny energii i sieci

- W opracowywanej strategii NFOŚiGW nacisk ma być położony na budowę gospodarki niskoemisyjnej m.in. poprzez wsparcie odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz poprawę efektywności energetycznej - mówi PAP prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak dodała szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

642 mln złotych straty górnictwa węgla kamiennego w I kwartale

Polskie górnictwo węgla kamiennego miało ogółem w I kw. br. 642 mln zł straty netto - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W ub. roku w tym samym okresie branża wypracowała 3,23 mld zł zysku netto. Kwartalne dane o wynikach ekonomiczno-finansowych oraz nakładach inwestycyjnych ponoszonych przez polskie górnictwo węgla kamiennego katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu

Spółki energetyczne mają skorygować rachunki oparte na prognozach

- Spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają te rachunki skorygować - zapowiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. Jak dodała, zamieszanie wynika z późnego podpisania ustawy przez prezydenta. - Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i ludzie spodziewają się nawet 100 proc. podwyżek

1647343979 stacja orlen 04

ZWZ Orlenu nie udzieliło absolutorium zarządowi i RN za 2023 rok

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu, które we wtorek obradowało w Płocku postanowiło nie udzielić absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej za 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi spółki Danielowi Obajtkowi. Zdecydowało też, że dywidenda za 2023 r. wyniesienie 4,15 zł na akcję. Na wniosek Skarbu Państwa, jako akcjonariusza Orlenu, wtorkowe posiedzenie ZWZ zostało przerwane

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Budimex szacuje roczne możliwości przerobu w segmencie kolejowym na ok. 3 mld zł - poinformował członek zarządu Maciej Olek. W segmencie energetyki grupa liczy na kontrakty w obszarze energetyki jądrowej oraz modernizacji linii przesyłowych. Akcjonariusze Orlenu zdecydowali we wtorek o wypłacie 4,818 mld zł dywidendy z zysku w 2023 roku, czyli 4,15 zł na akcję. Akcjonariusze Orlenu

Zaslepka

Złoty stracił do głównych walut

Polska waluta we wtorek po południu straciła na wartości wobec głównych walut. Dolara wyceniano na 4,02 zł, euro kosztowało 4,30 zł, a frank szwajcarski ponad 4,49 zł. We wtorek ok. godz. 17.30 złoty stracił wobec dolara amerykańskiego 0,51 proc. Amerykańska waluta kosztowała 4,02 zł. Euro zdrożało o 0,27 proc. do 4,30 zł, a frank szwajcarski o 0,36 proc. do 4,49 zł. We wtorek