Aktualności

1588846007 orlen

ZWZ Orlenu będzie obradować nad dywidendą i absolutorium za 2023 r.

Projekty uchwał o podziale zysku, w tym wysokości dywidendy za 2023 r., oraz w sprawie absolutorium dla członków zarządu i rady nadzorczej za 2023 r. - to najważniejsze punkty porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) Orlenu, które 25 czerwca zbierze się w Płocku (Mazowieckie). W przypadku Orlenu analiza działalności spółki w roku 2023 prowadzi do wniosku o braku

Decyzja w sprawie byłego zarządu JSW odroczona. Poczekają na audyt

W poniedziałek, 24 czerwca, obradowało Zwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas obrad udziałowcy, wśród których decydujący głos ma Skarb Państwa, mieli zdecydować m.in. o udzieleniu absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej z działalności w minionym roku. W obradach zarządzono jednak przerwę do 23 lipca br. W porządku obrad poniedziałkowego

Festiwal Orkiestr Dętych w Zabrzu. I moc innych atrakcji

Tego wydarzenia nie można przegapić! W Zabrzu zaplanowano „Moc Dętych!”, czyli trzydniowy Festiwal Orkiestr Dętych. Od 28 do 30 czerwca odbędzie się nie tylko festiwal orkiestr, ale i potańcówki, korowód, warsztaty i pokazy. Atrakcje przygotowano dla całych rodzin. Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych pokazuje się w zupełnie nowej odsłonie. Dziesięć orkiestr dętych zaprosi

Ważna decyzja dla pokopalnianych terenów

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Rudzie Śląskiej uchwalona została zmiana w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Umożliwi ona nadanie funkcji mieszkaniowym i usługowym terenom po kopalni Pokój. Podjęto także decyzję o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu rewitalizacji dla tego obszaru. Przypomnijmy, że 13 czerwca miasto oraz

Firma z branży IT nie płaciła zaliczek na CIT. Oddała 100 tys. zł

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Rybniku przeprowadzili czynności analityczne wobec podatnika z branży IT. Firma nie płaciła zaliczek CIT. Do budżetu państwa trafiło ponad 100 tys. zł. Pracownicy US w Rybniku przeprowadzili czynności analityczne wobec grupy podmiotów, które nie wpłacały bieżących zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Okazało się, że spółka

Zaslepka

Złoty tracił go głównych walut

Polska waluta w poniedziałek rano traciła wobec głównych walut. Euro kosztowało niemal 4,33, dolar amerykański 4,04 zł, a frank szwajcarski ponad 4,52 zł. Złoty w poniedziałek po godz. 9 tracił do euro 0,16 proc., za europejską walutę płacono prawie 4,33 zł. Kurs polskiej waluty w stosunku do dolara spadał o 0,01 proc., do 4,04 zł. Wobec franka szwajcarskiego, który był

Górnik z Jaworzna marzy, by znów zostać mistrzem

Footbag, czyli popularna gra w zośkę, to część jego życia, pasji i kolejnych celów sportowych. Górnik z Jaworzna marzy, by pojechać na 43. Mistrzostwa Świata w Footbagu, które odbędą się w Montrealu w Kanadzie od 29 lipca do 3 sierpnia br. Jako utalentowany i ambitny sportowiec otrzymał zaproszenie do udziału w tych prestiżowych mistrzostwach! – Jest to dla mnie nie tylko

Narada z kierownikami działów energomechanicznych kopalń

W czwartek, 20 czerwca br. odbyła się narada kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z kierownikami działów energomechanicznych nadzorowanych podziemnych zakładów górniczych. W naradzie uczestniczyli także przedstawiciele Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego i OPA ROW. Jak wskazali przedstawiciele WUG, celem spotkania było kontynuowanie

Ratownicy interweniują w ruchu Jankowice

W ruchu Jankowice kopalni ROW doszło do pożaru. Interweniuje siedem zastępów ratowniczych. - Na poziomie 700 m, w wylocie chodnika, tuż po godzinie 5 rano, stwierdzono podwyższony poziom tlenku węgla. Z zagrożonego rejonu wycofano dziewięciu górników. Wszyscy zostali bezpiecznie wyprowadzeni. Nikomu się nic nie stało. Trwa akcja pożarowa – poinformowała Aleksandra Siembiga,

O pierwszym dyrektorze kopalni Guido….

W sobotę, 22 czerwca, odbył się pogrzeb Eugeniusza Kentnowskiego, dyrektora kopalni Makoszowy, prezesa Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i pierwszego dyrektora zabytkowej kopalni Guido. W mediach społecznościowych wspomnienie o nim napisał Krzysztof Lewandowski, adwokat, wiceprezydent Zabrza w latach 2006 - 2024. Poniżej publikujemy to wspomnienie – o dyrektorze, dla którego

1719209905 membrana

Jak działa membrana osmotyczna?

Odwrócona osmoza to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii uzdatniania wody, która cieszy się popularnością zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Sercem systemów RO jest membrana osmotyczna, która odgrywa kluczową rolę w procesie filtracji. Budowa membrany osmotycznej Membrana osmotyczna to cienka warstwa materiału, która charakteryzuje się zdolnością do

Dokapitalizowanie dla inwestora elektrowni jądrowej

- Biuro Pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i Ministerstwo Finansów prowadzą ustalenia co do założeń projektu ustawy, mającej przewidywać do 60 mld zł dla inwestora pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował PAP pełnomocnik Maciej Bando. - W trakcie pierwszych ustaleń między Biurem Pełnomocnika a Ministerstwem Finansów są założenia projektu

Kozy i owce dbają o jurajską przyrodę i krajobraz

Kozy i owce będą się paść przez całe lato na wybranych obszarach Jurajskich Parków Krajobrazowych w Małopolsce, w tym popularnej podkrakowskiej Dolinie Będkowskiej i Wąwozie Bolechowickim. Zwierzęta, działając jak ekologiczne kosiarki, będą utrzymywać cenne i bogate w gatunki siedliska roślin. Piotr Dmytrowski, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa

MKiŚ szuka funduszy na polską technologię magazynowania energii

- Resort klimatu szuka funduszy na projekt związany z polską technologią ogniw jonowych do magazynów energii; trwają prace nad wstępnym studium wykonalności projektu - poinformowało PAP ministerstwo. Prof. Janina Molenda z Akademii Górniczo-Hutniczej sygnalizuje, że MKiŚ nie wyznaczył nikogo do koordynowania projektu. Pod koniec maja 2023 r. pod egidą Ministerstwa Klimatu i

Mali szachiści na górniczym wydziale

Skupieni nad szachownicami, długo rozważali kolejny ruch. Może w przyszłości wybiorą studia na Politechnice Śląskiej? Grając w szachy, najmłodsi kształcą pamięć, logikę, wyobraźnię przestrzenną i myślenie abstrakcyjne. Dlatego Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej stawia właśnie na szachy. W tym roku po raz kolejny był gospodarzem IV

Od 14 czerwca pompy ciepła po nowemu

Jest to bardzo istotna informacja dla wszystkich, którzy są zainteresowani programem Czyste Powietrze. Począwszy od 14 czerwca br. producentów, dystrybutorów i importerów pomp ciepła obowiązują nowe zasady. Na liście zielonych urządzeń i materiałów, tzw. liście ZUM, będą dostępne tylko pompy ciepła posiadające raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z

Książka na weekend: „Alchemia” o Marii Skłodowskiej-Curie

To powieść biograficzna o naszej najsłynniejszej noblistce nie tylko dla miłośników chemii. Autorka „Alchemii” opisała historię Marii Skłodowskiej-Curie przez pryzmat miłości polskiej uczonej. Poznajemy kobietę odważną, która na początku XX wieku stawiła czoło hipokryzji francuskiego otoczenia. Pochodząca ze skromnego, warszawskiego domu Maria Skłodowska-Curie miała 18

Święto Zielonych Pracowni po raz 10.

Radości było co niemiara, bo też do wakacji już niedaleko, a od września przyjdzie się uczyć przedmiotów przyrodniczych w murach nowych Zielonych Pracowni. A wszystko to dzięki uroczystemu finałowi jednego ze sztandarowych konkursów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zielone Pracownie? Oczywiście, w każdej szkole województwa śląskiego

Czym żyła Górnicza 30 lat temu

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 23 czerwca 1994 r. ukazał się trzeci numer „Trybuny Górniczej”. W czołówkowym tekście zatytułowanym „Związkowy zawrót głowy” pisaliśmy o organizacjach

Trudny czas na przygotówkach

Czeska spółka OKD zgłasza spore problemy związane głównie z robotami przygotowawczymi. Pojawiły się nawet głosy, że niedotrzymanie biznesplanu na bieżący rok może przyspieszyć zamknięcie ostatniej czynnej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim. Teraz tylko od postępów przy udostępnianiu nowych frontów wydobywczych zależeć będzie przyszłość spółki.

Wykorzystać metan, ile tylko się da

W 2025 roku ponad połowa metanu emitowanego przez kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być ujmowana, a 95 proc. ujętego gazu ma zostać wykorzystane. To efekt realizowanego przez spółkę programu redukcji emisji metanu. O realizacji programu mówił podczas konferencji „Transformacja Śląska. Energetyka, cyfryzacja, górnictwo, hutnictwo”, zorganizowanej przez katowicki

Czasu coraz mniej, pilnie potrzebny plan

Nasza energetyka potrzebuje pilnie planu transformacji, która określi kluczowe inwestycje w sektorze, a także dobrej koordynacji pomiędzy spółkami energetycznymi, rozwojem sieci oraz interesem odbiorców. Dlatego Konfederacja Lewiatan, Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska zwróciły się ze wspólnym apelem do