Orlen wraz z uczelniami tworzy inicjatywę na rzecz wodoru

1647343924 rafineria orlen 10

fot: Orlen

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu

fot: Orlen

Orlen, Akademia Górniczo-Hutnicza, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN zawarły w piątek porozumienie o współpracy naukowo-technicznej i powołaniu Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru Geo-Hydrogen.

Wspólne prace w zakresie badań naukowych, typowania potencjalnych obszarów do prowadzenia poszukiwań złóż naturalnego wodoru w Polsce oraz rozwój technologii związanych z potencjalną eksploatacją tego surowca to główne cele zawartego 18 października porozumienia o współpracy naukowo-technicznej oraz o powołaniu Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru Geo-Hydrogen - ogłosił Orlen.

Koncern podkreślił, że oprócz niego, sygnatariuszami porozumienia są: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Dokument podpisano przy okazji konferencji Dzień Naturalnego Wodoru odbywającej się na krakowskiej uczelni, a poświęconej najważniejszym wyzwaniom związanych z poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań wodorowych.

Orlen wyjaśnił, że główne zadania ujęte w porozumieniu obejmują realizację badań naukowych oraz projektów badawczo-rozwojowych, w tym rozpoznawania procesów przyrodniczych prowadzących do powstania naturalnych akumulacji wodoru, jak również poszukiwania i udostępniania złóż wodoru w Polsce. Ponadto, jak zaznaczył koncern, inicjatywa zakłada działania mające na celu rozwój technologii związanych z potencjalną eksploatacją tych zasobów, a także określenie ekonomicznych uwarunkowań ich ewentualnego wydobycia.

Jednocześnie w ramach części edukacyjnej i popularyzacyjnej przedsięwzięcia planowane jest organizowanie praktyk dla studentów, konferencji naukowych oraz wspólnych publikacji, naukowych i popularno-naukowych.

Powołanie Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru to wyraz naszego zaangażowania we wszystkie aspekty rozwoju krajowego rynku wodoru. Inicjatywa wpisuje się również w politykę Grupy Orlen w zakresie współpracy ze środowiskami naukowym, którą realizujemy już od wielu lat. Wraz z wybitnymi polskimi ośrodkami naukowymi i badawczymi chcemy rozwijać współpracę naukową i techniczną oraz wdrażać jej efekty do biznesowej praktyki - powiedział członek zarządu Orlenu ds. upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie koncernu.

Przypomniał, że w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów i innych surowców Grupa Orlen dział w Polsce już od kilkudziesięciu lat, posiadając obecnie - jak ocenił - unikalne kompetencje i bogate doświadczenie, aby podejmować nowe, wymagające wyzwania. Zwrócił przy tym uwagę, że celem strategii wodorowej koncernu jest wzmocnienie jego pozycji począwszy od produkcji, przez dystrybucję i magazynowanie odnawialnego wodoru, aż po jego różnorodne zastosowania przemysłowe.

Punktem wyjścia do naszej wspólnej inicjatywy jest wodór, który odgrywa kluczową rolę dla przyszłości przemysłu, gospodarki i energetyki, stanowiąc nie tylko innowacyjne źródło energii, ale także szansę na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju - podkreślił rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis.

Jak dodał, w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku energii, rozwój technologii wodorowych jest niezbędny dla zapewnienia stabilności energetycznej i konkurencyjności gospodarki. Zaznaczył przy tym, że z tego właśnie powodu szczególnie istotne jest kształcenie studentów w tym zakresie, przyszłych inżynierów i naukowców, którzy będą liderami transformacji energetycznej.

Dr hab. inż. Magdalena Wdowin, p.o. dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, oceniła m.in., że w obliczu transformacji energetyczno-klimatycznej dywersyfikacja źródeł energii jest nieodzowna, dlatego poszukiwania złóż białego wodoru to inicjatywa konieczna i niezwykle ważna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.