Aktualności

Famur

Famur zacieśnia współpracę z czeskimi kopalniami

Grupa Famur, czołowy polski producent maszyn górniczych, rozwija współpracę z czeską spółką węglową OKD. Efektem prowadzonych działań jest podpisanie, w okresie od września 2007 do września 2008, szeregu umów handlowych, o łącznej wartości przekraczającej 55,8 mln zł – podało biuro prasowe firmy.Przedmiotem umowy o największej wartości – zrealizowanej w kwietniu 2008

Zaslepka

Banki i KGHM zatrzęsły krajowym parkietem

Tak słabej sesji, jak poniedziałkowa na warszawskiej giełdzie, nie przewidywali nawet najwięksi pesymiści. Indeks WIG20 tracił systematycznie przez całą sesję, aby zakończyć ją na ponad 5-procentowym spadku. Do tegorocznego dołka, który jest jednocześnie najniższym jego poziomem od trzech lat, brakuje już tylko 3 proc. Niewielkim pocieszeniem są niskie obroty, które wyniosły

Zaslepka

Prezydent Katowic zaprasza Cisco i Symanteca do miasta

Piotr Uszok chce uczynić ze stolicy Śląska drugie San Jose. Jak brać przykład, to z najlepszych. Wierzą w to Katowice i ściągają do technoparku firmy z Doliny Krzemowej. A co!Niedługo Śląsk nikomu nie będzie kojarzył się z węglem. Katowice szykują przetarg na park technologiczny, w którym mogą się pojawić ciekawe firmy. Przedstawiciele regionu na czele z prezydentem Katowic

Zaslepka

PGNiG wybiera VNG na dostawcę

29 września Polskie Górnictwo (PGNiG) podpisało umowę z VNG — Verbundnetz Gas (VNG) na dostawy gazu.Od 1 października 2008 r. do 30 września 2011 r. ma kupować od niemieckiej firmy 500 mln m sześc. gazu rocznie. Szacunkowa wartość kontraktu to około 1,85 mld zł.

Zaslepka

Pakistański dramat w grupie PGNiG

Porwanie inżyniera spółki Geofizyka Kraków wstrzymało prace firmy. To już drugi dramatycznie przerwany kontrakt.Praca w krajach zagrożonych terroryzmem niemal zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Przekonał się o tym ostatnio jeden z Polaków pracujących w Pakistanie. W niedzielę rano uzbrojeni napastnicy uprowadzili go w nieznanym kierunku - napisał "Puls Biznesu".Pechowy

Zaslepka

Kulczyk połknie Aurelian O&G

Przejęcie brytyjskiej spółki to wstęp do budowy dużej grupy energetyczno-gazowej. Znany biznesmen wraca na paliwowy rynek w Polsce. Jego fundusz upolował spółkę, która pozwoli mu szybko rozwinąć skrzydła.Latem Aurelian Oil Gas (AOG), brytyjska spółka notowana na londyńskiej giełdzie AIM, przedstawił bogate plany inwestycji w poszukiwanie gazu ziemnego w Polsce, głównie w

Gk kety gk kety eu

Kęty dołują

Wyniki aluminiowego giganta idą w dół. Ale tego należało się spodziewać.Około 290-300 mln zł sprzedaży — to osiągnięcie producenta wyrobów z aluminium w trzecim kwartale. Kęty podały wczoraj wstępne prognozy na ten okres. Niestety, niezbyt optymistyczne. Przychody są o 13 proc. niższe niż przed rokiem. Zysk grupy powinien się mieścić w przedziale 22-24 mln zł, w

Biuro Zarzadu kghm pl

KGHM: Dziś związki pogrożą zarządowi

Niemiłą niespodziankę mają dla prezesa Mirosława Krutina i zarządu KGHM związki tej spółki. Wczoraj ich liderzy dogadali się w sprawie kolejnego posunięcia w sporze o podwyżki płac.Dziś na konferencji poinformują o swoich decyzjach. Związkowcy mówią, że ich "plan jest dotkliwy dla władz KGHM". Czego można się spodziewać? Prawdopodobnie referendum, które załoga musi

Kroes Neelie poziom

Dwie szanse dla polskich stoczni

Minister skarbu Aleksander Grad zdołał przekonać Neelie Kroes, unijną komisarz, do organizacji dwóch spotkań roboczych w sprawie restrukturyzacji trzech polskich stoczni.Odbędą się one 30 września. Jeśli Bruksela nie da się przekonać i odrzuci plan restrukturyzacji, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną.

200803041501005178

CP Energia ma gaz ze złóż w Wildze

Firma CP Energia podpisała ze spółką FX Energy Poland umowę na zakup gazu o wartości 7,2 mln zł rocznie.Będzie odbierała całości przysługującego spółce gazu ze złoża Wilga (woj. mazowieckie).To ważny krok, bo CP Energia rozbudowuje sieć dystrybucji gazu m.in. w gminach: Karczew, Osieck i w Wildze - napisał "Puls Biznesu".

Zaslepka

Cena miedzi spadła na giełdach światowych

Cena miedzi spadła na giełdzie w Londynie i w Nowym Jorku, a w skali kwartału może to być największa zniżka co najmniej od 1986 roku. Powodem złych nastrojów są obawy, że szerzący się kryzys w sektorze finansowym może zahamować popyt na surowce. W poniedziałek Izba Reprezentantów Kongresu USA odrzuciła w głosowaniu rządowy plan ratowania systemu finansowego przez wykupienie

Zaslepka

Ceny ropy stabilne po największym od 7 lat spadku

We wtorek na giełdach paliw niewielkie zmiany cen ropy naftowej, po ich spadku na poprzedniej sesji, największym od niemal 7 lat, wywołanym odrzuceniem w amerykańskim Kongresie planu ratunkowego Paulsona - podają maklerzy.Baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku drożeje we wtorek w handlu elektronicznym o 25 centów do 96,62 USD - poinformowała PAP.Wcześniej surowiec taniał o 97

Zaslepka

Ekwador wyklucza nacjonalizację firm naftowych

Prezydent Ekwadoru Rafaela Correa wykluczył w poniedziałek nacjonalizację spółek naftowych. Powiedział jednak, że "nie pozwoli" im na zmniejszenie poziomu inwestycji.W niedzielę Correa wygrał referendum w sprawie nowej konstytucji, która daje mu większą władzę gospodarczą. Nowa konstytucja ma kluczowe znaczenie w prowadzonej przez niego kampanii na rzecz zwiększenia udziału

Copi kghm polkowice kghm pl

COPI w sporze z zarządem KGHM

Solidarność Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji (COPI) weszła w spór zbiorowy z zarządem KGHM. Informatycy chcą m.in. zmian zasad wynagradzania i rezygnacji z planów wyłączenia ich oddziału ze struktury KGHM. Oddział zajmuje się obsługą informatyczną oraz wewnętrznej sieci telefonicznej KGHM. Władze KGHM chcą, aby COPI przekształcono w spółkę zależną.— 94 proc.

Zaslepka

Ciężki jest los poszukiwaczy polskich złóż gazu

Nie jest łatwo szukać gazu i ropy w Polsce, ale chętnych przybywa. Byłoby ich więcej, gdyby nie sztywna polityka państwa.Polska przyciąga inwestorów zainteresowanych poszukiwaniami ropy naftowej i gazu. Wraz z kurczeniem się światowych zasobów atrakcyjne stają się obszary trudne do eksploatacji. Zdaniem ekspertów, firm chcących wydobywać polskie bogactwa byłoby więcej, ale

Cez logo

CEZ chce kupić dystrybutora

Czeski koncern energetyczny CEZ złożył ofertę przetargową na 76-procentowy udział w albańskim dystrybutorze Operatori i Sistemit te Shperndarjes.Spółka ma blisko milion klientów, rocznie dostarcza 5,3 TWh energii. W 2007 r. Albania, która boryka się z deficytem energii, zaimportowała 40 proc. swego rocznego zużycia, czyli 6,5 TWh - poinformował "Puls Biznesu".

Zaslepka

Ceny prądu zostaną na smyczy

Nie ma konkurencji w energetyce. Dlatego URE nadal będzie regulował 25 proc. przychodów firm. Nie pomoże to ofertom Enei i PGE.Energia elektryczna nadal będzie drożeć, ale Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), nie chce dopuścić, by ceny poszły w górę w sposób niekontrolowany. Dlatego — wbrew wcześniejszym planom — nie uwolni od 1 stycznia 2009 r. cen energii

Zaslepka

Co posłowie robią pod ziemią

Kolacja, hotel, rejs po jeziorze, rajd quadami, zjazd do kopalni – takie atrakcje oferują posłom spółki górnicze i energetyczne pod pretekstem zapoznawania ich z problemami branży.Najbliższe posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. energetyki będzie wyjazdowe. W piątek do Katowic przyjedzie 42 spośród 66 członków zespołu.– Ale przygoda. Będzie zjazd do kopalni – zaciera ręce

Zaslepka

KGHM: Przedstawiciele zarządu i Solidarności wybrali mediatora

Przedstawiciele KGHM oraz związku zawodowego NSZZ Solidarność podpisali protokół rozbieżności z rokowań, które prowadzone były w celu rozwiązania sporu zbiorowego. Spór będzie prowadzony nadal, z udziałem mediatora - poinformował KGHM w komunikacie. NSZZ Solidarność nie wyklucza strajku, jeśli mediacje nie przyniosą rezultatów - podał onet.pl zad

Baltic pipe gazeta pl

PGNiG SA liczy na terminową realizację Skanledu i Baltic Pipe

PGNiG planuje pozyskać 3 mld m3 gazu z kierunku północnego, a następnie przesłać surowiec do Polski. Do tego celu będzie służyć gazociąg Skanled i Baltic Pipe. Dlatego PGNiG SA jest zainteresowane terminową realizacją obu projektów skandynawskich - podął portal cire.pl.Udział PGNiG w konsorcjum budującym Skanled wynosi 15 proc., co oznacza, że nakłady PGNiG SA wyniosą 15

Zaslepka

Dystrybutor węgla z ambicjami

Debiut na Newconnect. Polskie Składy Węglowe zaoferują swoje akcje w pierwszej połowie października.Na sprzedaż wystawiono 200 tys. walorów serii I po 2,50 zł każda. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy grupy. – Debiut zapewni nam realną wycenę wartości, zwiększy też naszą wiarygodność wśród partnerów biznesowych – mówi Włodzimierz Krawczyk, prezes PSW Holding SA.

Energetyka ARC

URE: Nie będzie uwolnienia cen energii od 1 stycznia 2009 r.

Ceny energii oferowanej gospodarstwom domowym nie zostaną uwolnione od 1 stycznia 2009 roku, wynika z poniedziałkowego komunikatu Urzędu Regulacji Energetyki (URE).Szef URE Mariusz Swora zapowiadał już w lutym br., że od 1 stycznia 2009 roku zostaną uwolnione ceny energii dla gospodarstw domowych (w przypadku odbiorców korporacyjnych, obowiązek zatwierdzania taryf energetycznych