Aktualności

Zaslepka

E-kopalnia, czyli ściana pod kontrolą

Grupa Famur otrzymała trzy nagrody podczas Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo 2008 w Sosnowcu. Innowacyjne rozwiązania stosowane w maszynach przeznaczonych dla przemysłu wydobywczego oraz nadrzędny system informatyczny e-kopalnia uznano za najciekawszą ofertę produktową zaprezentowaną podczas targów.E-kopalnia to kompleks ścianowy nowej generacji, współpracujący ze

Grad Aleksander PAP

Gawlik: Minister Grad kontynuuje rozmowy z Neelie Kroes w sprawie stoczni

Minister skarbu Aleksander Grad kontynuuje rozmowy w sprawie planów restrukturyzacji stoczni z komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes - zapewnił w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.- Mimo zapowiedzi, komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes nie złożyła negatywnej rekomendacji (radzie komisarzy - przyp. red.) w sprawie stoczni - powiedział Gawlik podczas czwartkowego posiedzenia

Balon enea pl

Enea rozpoczyna budowanie księgi popytu

Enea rozpoczyna budowanie księgi popytu, ale jeśli okaże się, że cena nie będzie satysfakcjonująca, to oferta publiczna zostanie przerwana - poinformowała w czwartek wiceminister skarbu Joanna Schmid.- Enea zaczyna proces, ale nie wykluczone, że jeśli na etapie kształtowania księgi popytu cena nabycia akcji, jaką gotowi będą zapłacić inwestorzy nie pokryje się z oczekiwaniami

Zaslepka

Górnictwo musi inwestować

O niezbędności nakładów na branżę wydobywczą, o możliwościach wsparcia przez państwo inwestycji początkowych oraz o drogach pozyskania przez górnictwo pieniędzy na rozwój dyskutowali uczestnicy dwudniowej konferencji, którą podczas Międzynarodowej Wystawy Górniczej Mining Expo zorganizowało Wydawnictwo Górnicze (wydawca tygodnika „Trybuna Górnicza” i miesięcznika

Zaslepka

Podmioty związane z Z. Jakubasem mają 5,16 proc. akcji Puław

Podmioty związane ze Zbigniewem Jakubasem, w tym Mennica Polska, posiadają łącznie 986,9 tys. akcji Zakładów Azotowych Puławy, które stanowią 5,16 proc. akcji i ogólnej liczby głosów na WZA - poinformowały Puławy w komunikacie.Największy pakiet akcji Puław, bo 4,722 proc. posiada Mennica Polska. Poza tym akcje spółki posiada Multico oraz Zbigniew i Izabela Jakubas - podał

Ciech logo

Ciech będzie miał 50 proc. udział w konsorcjum na zakup Anwilu

Ciech będzie miał 50 proc. udział w spółce celowej powołanej do przejęcia Anwilu. Po 25 proc. udziałów przypadnie na zakłady Azotowe w Tarnowie i Zakłady Azotowe Kędzierzyn - poinformował Ciech w czwartkowym komunikacie.List intencyjny w sprawie zakupu pakietu kontrolnego Anwilu został podpisany w czwartek. Spółki powołały komitet sterujący, w skład którego weszli prezesi

Zaslepka

Ćwiczenia z konwersacji

Jesień wcale nie musi być chłodna tego roku – w związkowym tyglu wrze od tygodni. Wielotysięczne załogi górnicze jednym głosem żądają podwyżek, a lufę strajkowego pistoletu poczuli już na skroni szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i KGHM. Napięcie wzrosło w obu spółkach i cała branża uważnie śledzi, w jaki sposób – i czy w ogóle – uda się ogłosić

Zaslepka

Koksowniom już brakuje węgla

Rozmowa z Markiem Ściążko, dyrektorem Instytutu Chemicznej Przeróbki WęglaKonferencja naukowo-techniczna poświęcona koksownictwu po raz trzynasty rozpocznie się 8. października. Co w tym roku będzie jej głównym wątkiem?- Jak zawsze postaramy się podsumować ubiegłoroczną sytuację koksownictwa i zastanowimy się nad możliwościami funkcjonowania branży. Oczywiście każda

Radlin koksownia boku

Droga przez mękę

Grupa węglowo-koksowa powstaje już pięć lat. I wciąż nie jest jasne, czy i kiedy powstanie. Nawet wśród przeciwników bliższego powiązania Jastrzębskiej Spółki Węglowej z koksowniami, korzystającymi z jej węgla, trudno znaleźć takich, którzy jednoznacznie podważają ekonomiczny sens takiego połączenia. To jasne, że producent surowca i jego przetwórca są na siebie skazani.

Zaslepka

Czesi myślą o Silesii

Czy kopalnię „Silesia” kupi czeski koncern OKD biznesmena Zdenka Bakali? – Wyraziliśmy wstępne zainteresowanie – potwierdza doradca miliardera, który przejął już wcześniej na własność zlikwidowaną kopalnię „Dębieńsko” i chce dobrze zarabiać na wznowieniu wydobycia z niechcianych w Polsce złóż.Właściciel „Silesii” – Kompania Węglowa – oficjalnie zaprzecza,

Zaslepka

Podziemne przemiany węgla w gaz

Jeszcze w roku 2008 w ramach projektu EIT+ polska spółka KGHM Cuprum zamierza przedstawić do realizacji program badawczy podziemnego zgazowania węgla brunatnego.- Aktualnie instalacje podziemnej gazyfikacji pokładów węgla (z ang. UCG – Underground Coal Gasification) działają w Rosji, Kanadzie, Australii, Republice Południowej Afryki i Uzbekistanie. W wielu krajach posiadających pod

Zowsik

Węgiel jest polskim przekleństwem

Rozmowa z Magdaleną Zowsik, koordynatorką Kampanii Klimatyczno-Energetycznej GreenpeaceW Polsce wciąż wielu uważa, że węgiel jest bogactwem tego kraju. Są też tacy, którzy z różnych przyczyn sądzą, że węgiel jest naszym przekleństwem. Chyba nie pomylę się twierdząc, że Pani, jako ekolog, zalicza się do tej drugiej grupy?Owszem, zwłaszcza jeśli Polska pozostanie przy

Boku el rybnik m

Węgiel na czysto

Wkrótce należy spodziewać się spadku znaczenia węgla jako paliwa dla polskiej energetyki. Ten węgiel, z którego jeszcze zrobimy użytek, musi być wykorzystywany w sposób znacznie mniej uciążliwy dla środowiska.Ważnym, ale w Polsce niedocenianym wydarzeniem było uruchomienie w niemieckiej elektrowni Schwarze Pumpe instalacji do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS –

Nicolas Sarkozy

Zrozumienie Sarkozy\'ego dla restrukturyzacji stoczni

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Paryżu, że zrozumienie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego dla restrukturyzacji polskich stoczni jest "imponujące".Premier dodał, że przywódcy europejscy, w tym prezydent Sarkozy, coraz lepiej rozumieją nasze starania na rzecz restrukturyzacji stoczni. Podczas kilkugodzinnej wizyty w Paryżu Tusk rozmawiał z prezydentem Francji m.in. o

Lars g business mellan

Czysta energia to przyszłość

Romowa z Larsem G. Josefssonem – prezesem koncernu VattenfallKajetan Berezowski: Vattenfall jest na świecie jednym z pionierów wykorzystania czystych technologii w wytwarzaniu energii. W czym tkwi Wasz sukces?Lars G. Josefsson: - Zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas i można im zapobiec tylko wspólnym wysiłkiem. Jako lider technologiczny w tej dziedzinie, Vattenfall stawia sobie za

Zaslepka

Protas: Verheugen popiera pomoc dla stoczni

Według marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, wiceszef Komisji Europejskiej Guenther Verheugen powiedział w czwartek, że w kontekście kryzysu finansowego i ogromnej pomocy na ratowanie banków, nie można jej odmawiać polskim stoczniom. Zaszło nieporozumienie - ripostuje rzecznik Komisji Europejskiej.- Pan komisarz Verheugen powiedział, że nie można tak się zachowywać i

Borynia wegiel 01 GAL m

Rosjo, pomóż!

Czy import rosyjskiego węgla może nas uratować? Nasze kopalnie nie nadążają z wydobyciem węgla, więc coraz częściej musimy sprowadzać go z zagranicy. Okazuje się, że coraz częściej z... Rosji.Wiadomo już, że Vattenfall, największy na Śląsku dostawca energii elektrycznej, kupi w tym roku dla swoich elektrociepłowni ok. 300 tys. ton rosyjskiego węgla. Jest on o ok. 20 proc.

Zaslepka

Niepewny los powiązania kopalni Bolesław Śmiały z energetyką

Po ponad roku od zawarcia porozumienia o wniesieniu należącej dziś do Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały do Południowego Koncernu Węglowego (PKW) wciąż nie wiadomo, czy i kiedy transakcja dojdzie do skutku. PKW należy do grupy holdingu energetycznego Tauron.Oficjalnie strony przedsięwzięcia deklarują, że jest ono aktualne, podkreślając, że nikt formalnie się z niego nie

Boku kombajn

Inwestycje w zamkniętym kręgu

Jeszcze kilka lat temu trudno sobie było wyobrazić sytuację, w której Polska stałaby się importerem węgla. Dziś wiemy, że w ubiegłym roku do naszego kraju trafiło prawie 6 mln ton węgla zza granicy, a w ciągu 6 miesięcy tego roku już ponad 4 mln ton. O surowiec upominają się koksownie. Tylko koncern ArcelorMittal zamierza sprowadzić do Polski 1,5 mln ton węgla na własne

Kghmzglublin kghmpl

Podatkowy węzeł gordyjski

Niemal dwa lata górniczy przedsiębiorcy oczekiwali na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie skargi wniesionej przez KGHM Polska Miedź. Spółka z Lubina, po nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zobowiązana została przez Naczelny Sąd Administracyjny do zapłaty podatku od podziemnych wyrobisk górniczych. Ku rozczarowaniu branży górniczej, ale także energetyki i

Zaslepka

Ile jest rynku w rynku węgla?

Tytułowe pytanie jest dość przewrotnie postawionym hasłem ostatniej z czterech sesji obrad konferencji branżowej „Rynek Węgla 2009”, którą organizuje Wydawnictwo Górnicze pod patronatem wicepremiera Waldemara Pawlaka. Z tej okazji redaktor Jacek Srokowski dał mi zadanie domowe, abym zastanowił się nad problemem: ile jest rynku w rynku węgla kamiennego i przekazał Czytelnikom

OPEC Logo

OPEC w połowie listopada oceni sytuację na rynkach paliw

Ministrowie z OPEC dokonają oceny sytuacji na rynkach paliw, podczas nadzwyczajnego posiedzenia kartelu, planowanego na połowę listopada - poinformował w czwartek minister ropy Iranu Gholamhossein Nozari.- OPEC spotka się na nadzwyczajnym posiedzeniu w połowie listopada w Wiedniu, aby ocenić warunki na rynku ropy - powiedział Nozari agencji IRNA.Ropa w USA kosztuje w czwartek na NYMEX ok.