Aktualności

Zaslepka

Somalijscy piraci porwali tankowiec, na pokładzie którego był Polak

Somalijscy piraci zaatakowali i porwali ogromny tankowiec Sirius Star. Wśród 25 członków załogi statku był co najmniej jeden Polak - podała gazeta.pl, powołując się na informacjie rzecznika amerykańskiej V Floty oraz na doniesienia agencji AP i AFP.Do ataku doszło 450 mil morskich na południowy-wschód od kenijskiej Mombasy. Tankowiec, który należy do saudyjskiego koncernu Aramco,

Kghm mining technology com

KGHM ocenia, że wkrótce pojawią się atrakcyjne projekty górnicze do przejęcia

Zarząd KGHM Polska Miedź szacuje, że w niedługim czasie mogą pojawić się atrakcyjne projekty górnicze do przejęcia. Spółka spodziewa się w drugim kwartale 2009 roku 2,5- miesięcznego przestoju w produkcji miedzi w Hucie Głogów, ale pomimo to chce utrzymać w 2009 roku produkcję miedzi na poziomie roku 2008 - podał onet.pl za doniesieniami PAP.- Jeśli chodzi o nowe kierunki

PKN ORLEN LOGO

Orlen Deutschland nabył obligacje wyemitowane przez PKN Orlern

W miniony piątek, 14 listopada br. POlski Koncern Naftowy Orlen dokonał emisji krótkoterminowych obligacji na rzecz spółki zależnej Orlen Deutschland AG - poinformował zarząd firmy w poniedziałkowym komunikacie.Obligacje zostały wyemitowane w euro, jako papiery wartościowe na okaziciela, zdematerializowane, niezabezpieczone, zerokuponowe. Łączna wartość emisji wyniosła 30 mln euro

Zaslepka

Elektrownia Rybnik wybuduje nowy blok energetyczny za co najmniej 1,5 mld euro

Kosztem co najmniej 1,5 mld euro do połowy 2015 r. należąca do międzynarodowej grupy energetycznej EDF Elektrownia Rybnik wybuduje nowy blok energetyczny o mocy ok. 900- 1000 megawatów - podał prezes firmy, Jerzy Chachuła.Jak poinformował, przetarg na dwa najważniejsze elementy bloku - kocioł i turbinę został już ogłoszony i będzie rozstrzygnięty w przyszłym roku. Ostateczne

Zaslepka

Polacy pracują w niebezpiecznych warunkach

Jesteś aktywny zawodowo i chcesz żyć dłużej? Nie pracuj na budowie, zapomnij o profesji handlowca, sprawdź jakie zagrożenia niesie twoja praca - specjaliści z Unii Europejskiej postanowili zadbać o bezpieczeństwo polskich pracowników. Okazuje się, że pracujemy w nieprzyjaznych dla zdrowia i życia warunkach - podał portal tvn24.pl za doniesienimia "Dziennika".Na każdy milion

Zaslepka

Ropa coraz tańsza - globalne spowolnienie ogranicza popyt w Chinach i Japonii

Ropa tanieje w poniedziałek na rynkach paliw z powodu słabnącego popytu na surowiec w Chinach oraz Japonii, której gospodarka weszła w recesję - podają maklerzy.Japońska gospodarka skurczyła się w III kwartale rdr o 0,4 proc. po spadku poprzednio o 3,7 proc., po korekcie - podało w poniedziałek w komunikacie biuro statystyczne w Tokio.Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 0,1

Zaslepka

KGHM chce wypłaty jak najmniejszej dywidendy za 2008 rok

Zarząd KGHM Polska Miedź potwierdza, że chciałby wypłaty jak najmniejszej dywidendy za 2008 rok - poinformował na konferencji z analitykami prezes spółki Mirosław Krutin.- Bardzo dobrze by spółka, rada nadzorcza i Skarb Państwa mówili jednym głosem w sprawie dywidendy. Tak chcielibyśmy, by było w sprawie dywidendy za 2008 rok, ale raczej nie spodziewajmy się, że będziemy

Nowak slawomir ARC

Wspólnicy firmy szefa gabinetu premiera w państwowych spółkach

Udziałowcy firmy założonej przez ministra Sławomira Nowaka nadzorują państwowe spółki.Jak donosi RMF FM, Piotr Chajderowski i Marian Gawrylczyk, niegdyś współwłaściciele spółki Signum Promotion, którą założył obecny szef gabinetu politycznego premiera, zasiadają w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.Chajderowski zasiada w radzie nadzorczej paliwowego giganta Lotos SA.

Zaslepka

Premier leci do szejków. Eksperci wątpią w sukces

Donald Tusk ma nadzieję, że uda się kupić gaz LNG w krajach regionu Zatoki Perskiej. Eksperci są bardziej sceptyczni - podała IAR.Na zbliżenie w relacjach gospodarczych, a zwłaszcza przygotowanie gruntu pod zakup gazu skroplonego LNG ma nadzieję premier, który rozpoczyna kilkudniową wizytę w Kuwejcie i Katarze.Ekspert rynku paliw Andrzej Szcześniak podkreśla, że Katar jest

Zaslepka

PGNIG: Rekonesans w krajach arabskich

Wprawdzie prezesi PKN Orlen i PGNiG będą towarzyszyć premierowi Donaldowi Tuskowi w podróży do Kuwejtu i Kataru, ale na zawarcie jakichkolwiek umów nie mają szans. To jedynie okazja do wstępnych rozmów z potencjalnymi partnerami.Rozpoczynająca się w poniedziałek wizyta ma szczególne znaczenie dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które od trzech lat bez skutku poszukuje

Zaslepka

PGNIG: Rekonesans w krajach arabskich

Wprawdzie prezesi PKN Orlen i PGNiG będą towarzyszyć premierowi Donaldowi Tuskowi w podróży do Kuwejtu i Kataru, ale na zawarcie jakichkolwiek umów nie mają szans. To jedynie okazja do wstępnych rozmów z potencjalnymi partnerami.Rozpoczynająca się w poniedziałek wizyta ma szczególne znaczenie dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które od trzech lat bez skutku poszukuje

Zaslepka

Miedź jeszcze nie na dnie, KGHM też nie

Nawet 586 mld USD zastrzyku ratunkowego dla chińskiej gospodarki nie spowolni zapaści na rynku miedzi, której notowania spadają na łeb na szyję nieprzerwanie od lipca. Analitycy spodziewają się, że będzie jeszcze taniej. Ucierpią również spółki wydobywcze.Tego, że sytuacja jest bardzo poważna, dowodzą zapasy miedzi, które w ostatnich 4 miesiącach podwoiły się. Stało się

Tauron logo1

Grupa Tauron wybuduje ok. 3 tys. megawatów nowych mocy za 13 mld zł

W ciągu najbliższych czterech lat grupa energetyczna Tauron rozpocznie budowę ok. 3 tys. megawatów nowych mocy wytwórczych, kosztem ok. 13 mld zł - poinformował w poniedziałek prezes grupy, Dariusz Lubera.Pierwsze efekty tych inwestycji, ze względu na długi cykl inwestycyjny w energetyce, będą w latach 2015-2016. Choć stopniowo uruchamiane będą nowe moce, w pierwszym okresie nie

Balon enea pl

Enea przewiduje emisje obligacji o wartości 8-10 mld zł do 2015 r.

Enea powinna przeprowadzić emisje obligacji o wartości 8-10 mld zł, jeśli miałaby realizować wcześniej założony program inwestycyjny na poziomie 14 mld zł do 2015 roku, poinformował w poniedziałek Jacek Piątkowski, p.o. dyrektora finansowego spółki i jednocześnie członek zarządu Elektrowni Kozienice.- Rozwiązaniem na uzupełnienie finansowania naszego programu inwestycyjnego

Zaslepka

Błaszczyk: Propozycje w sprawie pakietu klimatycznego wciąż niezadowalające

Propozycje francuskiej prezydencji UE, dotyczące kształtu unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, wciąż nie są dla Polski zadowalające - poinformował wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk.Podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach, poświęconej przyszłości górnictwa i energetyki, wiceminister podkreślił, że rozmowy na temat projektu pakietu, którego przyjęcie

Wug logo

Przedstawiciele WUG w Chinach

Dwóch przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach bierze udział w 4. międzynarodowym forum na temat bezpieczeństwa pracy w Pekinie.Podczas spotkania specjalistów ds. bhp z różnych krajów Europy, Azji, Ameryki i Australii Polacy - pracownicy WUG - przedstawią własną prezentację oraz wygłosza referat pt. "Przepiesy prawa i kodeks etyki w dziedzinie bezpieczeńśtwa pracy

Energetyka ARC

Energetyka żąda horrendalnych podwyżek

Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdzi wniosków taryfowych na poziomie oczekiwanym przez koncerny energetyczne. Nie ma podstaw aż do tak drastycznych podwyżek cen energii zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla przemysłu - poinformował portal interia.pl za PAP.Nowe taryfy wejdą w życie od 1 stycznia 2009 roku - ocenił prezes URE Mariusz Swora.- Postępowanie jest w toku i w

Goraswanny autostrada ARC

Ministerstwo Infrastruktury wybrało wykonawcę odcinka autostrady A2

Konsorcjum Autostrada Mazowsze, do którego należy Stalexport Autostrady, wygrało przetarg na budowę 90-kilometrowego odcinka A2 Stryków – Konotopa. To ostatni brakujący odcinek zachodnioeuropejskiego szlaku, który ma dotrzeć do Warszawy w 2012 r. Zwycięzca pokonał Autostradę Południe, której udziałowcem jest Budimex. Informacja zostanie upubliczniona w tym tygodniu. Jednak na

Muzeumgornictwa wegielwmuzeum muzeumgornictwa pl

Debata eruoposłów: Węgiel w muzeum?

Eurodeputowani prof. dr hab. Jerzy Buzek i prof. dr hab. Adam Gierek zmierzą się w debiacie na temat przyszłości węgla kamiennego w Polsce.Przewrotny tytuł pojedynku "Węgiel w muzeum?" współgra z miejscem debaty, która odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 11 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 19.Debatę przygotował Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum

Rostowski

Rostowski: wzrost gospodarczy w 2009 roku może być niższy

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że w związku z globalnym kryzysem finansowym istnieje ryzyko, iż zapisany w projekcie budżetu na rok 2009 wzrost gospodarczy może być niższy - podał "Parkiet".- Kryzys na pewno oznacza, że istnieje niebezpieczeństwo, iż wzrost gospodarczy będzie niższy niż zakładamy i że wobec tego dochody budżetowe także będą niższe - powiedział w

Zaslepka

Ropa coraz tańsza - spowolnienie ogranicza popyt w Chinach i Japonii

Ropa tanieje w poniedziałek na rynkach paliw z powodu słabnącego popytu na surowiec w Chinach oraz Japonii, której gospodarka weszła w recesję - podają maklerzy.Japońska gospodarka skurczyła się w III kwartale rdr o 0,4 proc. po spadku poprzednio o 3,7 proc., po korekcie - podało w poniedziałek w komunikacie biuro statystyczne w Tokio - poinformowała PAP.Analitycy spodziewali się

Zaslepka

Centrozap planuje układ z wierzycielami

Redukcja 40 proc. długów może kosztować firmy ponad 28 mln zł. Dzisiaj rada nadzorcza Centrozapu ma zająć się oceną sytuacji ekonomicznej spółki. Zarząd katowickiej firmy po informacjach o planowanych stratach rzędu 172 mln zł na koniec 2000 r., zakomunikował o otwarciu sądowego postępowania układowego. Najpierw stracili akcjonariusze, a w najbliższych miesiącach mogą też