Aktualności

Zaslepka

Tauron czuje głód mocy, zainwestuje miliardy

30 mld zł — takie są potrzeby inwestycyjne Tauronu do 2020 r. W ich zaspokojeniu nie pomogą inwestorzy giełdowi, bo właściciel zmienił koncepcję prywatyzacji - napisał "Puls Biznesu".Druga co do wielkości krajowa grupa energetyczna, katowicki Tauron Polska Energia, jeszcze kilka dni temu zapowiadała giełdowy debiut pod koniec przyszłego roku. Niespodziewanie właściciel zmienił

Zaslepka

Petrolinvest znowu obiecuje

Petrolinvest, spółka ze stajni Ryszarda Krauzego, od kilku lat prowadzi poszukiwania w Kazachstanie. Na razie ropy nie ma, a cierpliwość inwestorów jest wystawiana na próbę. Jak długo? - zastanawia się "Pus Biznesu".— Pierwsza połowa przyszłego roku przyniesie przychody z wydobycia ropy — zapewnia Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.Twierdzi, że wszystko jest na dobrej drodze.

Zaslepka

Ministerstwo Skarbu pozytywnie o debiucie Enei

Ministerstwo Skarbu podkreśliło po dzisiejszym debiucie Enei, że notowania spółki nie były złe w porównaniu z ogólną sytuacją na giełdzie. Resort przypomniał, że dzięki wejściu na GPW spółka zdobyła kapitał potrzebny na inwestycje -podał portal cire.pl w oprciu o tekst, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej".- Od sześciu miesięcy w całej Europie nie było takiego

Zaslepka

Ropa najtańsza od 22 miesięcy

Ropa staniała wyraźnie w poniedziałek na NYMEX. Inwestorzy spodziewają się spadku popytu na surowiec w związku z recesją największych gospodarek - podał portal pb.pl.Kurs ropy z grudniowych kontraktów spadł o 2,09 USD, czyli 3,7 proc., i wynosił na zamknięciu 54,95 USD. To najniższa cena baryłki od 22 miesięcy.

Zaslepka

Orlen Gaz wydał 3,5 mln zł na rozbudowę terminala LPG

3,5 mln zł kosztowała rozbudowa w Sokółce (Podlaskie) terminala LPG spółki Orlen Gaz - poinformował portal pb.pl w oparciu o doniesienia PAP.To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W ciągu doby umożliwia przeładunek 1,5 tys. ton gazu płynnego. Do tej pory w Sokółce magazynowano gaz w dwóch zbiornikach o łącznej pojemności 600 metrów sześciennych. Po

Zaslepka

Tusk przybył do Kuwejtu

Premier Donald Tusk przybył w poniedziałek po południu do Kuwejtu, gdzie spotka się z m.in. z emirem Kuwejtu szejkiem Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem - podał portal interia.pl za doniesieniami Polskiej Agencji Prasowej.Rozmowy mają dotyczyć dwustronnej współpracy gospodarczej, przede wszystkim w takich sektorach, jak przemysł wydobywczy, przetwórstwo ropy naftowej i gazu,

Zaslepka

Gazprom zapowiada budowę gazociągu do Osetii Południowej

Rosja zbuduje w połowie 2009 r. gazociąg biegnący do Osetii Południowej - zapowiedział w poniedziałek rzecznik gazowego giganta rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow.Obecnie dostarczanie gazu ziemnego bezpośrednio z Rosji do Osetii Południowej jest technicznie niemożliwe -podał portal pb.pl za doniesieniami PAP.Premier Rosji Władimir Putin przeznaczył 10 mld rubli (ok. 270 mln

Zaslepka

Koniec z szybkimi wzrostami płac

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w październiku br. o 9,5 procent rocznie wobec 10,9 procent we wrześniu, uważają analitycy.Eksperci są zgodni w ocenie tendencji zanotowanych w poprzednim miesiącu - to był ostatni miesiąc tak wysokiego wzrostu dynamiki płac, a słabnąca gospodarka i coraz gorsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw wymuszą w przyszłości ograniczanie

Zaslepka

Energetycy: Górnictwo chce podwyżki cen węgla nawet o 50 proc.

Kompania Węglowa (KW) chce, by w przyszłym roku węgiel dla energetyki zdrożał nawet o 50 proc. w odniesieniu do cen, jakie elektrownie płacą dzisiaj - alarmują przedstawiciele elektrowni. KW oficjalnie nie informuje, jak wysoka będzie podwyżka - napisał portal bnakier.pl za doniesienimi agencji PAP.Wielkość cen węgla energetycznego w 2009 roku będzie miała istotny wpływ na to, o

Zaslepka

Błaszczyk: Propozycje w sprawie pakietu klimatycznego wciąż niezadowalające

Propozycje francuskiej prezydencji UE, dotyczące kształtu unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, wciąż nie są dla Polski zadowalające - poinformował wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk.Podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach, poświęconej przyszłości górnictwa i energetyki, wiceminister podkreślił, że rozmowy na temat projektu pakietu, którego przyjęcie

Zaslepka

Trudna przyszłość przed polską energetyką i górnictwem

Eurodeputowani, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele rządu, menedżerowie spółek, produkujących węgiel i energię elektryczną, ludzie świata nauki, eksperci oraz finansiści - rozmawiali w poniedzialek w Katowicach o przyszłości sektora paliwowo-energeteycznego.W wystąpieniach i dyskusji dominowały m.in. kwestie perspektyw górnictwa i elektrowni węglowych w Polsce w europejskim

Zaslepka

Poseł doniósł na niemiecki koncern

Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdzi, czy doszło do przestępstwa przy prywatryzacji warszawskiego dystrybutora prądu, spółki Stoen - napisał "Parkiet". - Prowadzimy postępowanie ws. sprzedaży akcji warszawskiej spółki niemieckiemu koncernowi RWE. Prokurator, który się tym zajmuje, analizuje dokumenty, które do nas wpłynęły w ramach zapytania poselskiego. Postępowanie

Pawlak 03 TON

Pawlak: Polska może przenieść część produkcji energii na Białoruś albo Ukrainę

Polska może przenieść część produkcji energii elektrycznej na Białoruś albo Ukrainę, jeśli nie zostaną spełnione polskie postulaty w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego - ostrzegł w poniedziałek w Brukseli wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, cytowany za doniesieniami PAP przez portal pb.pl.- Równie dobrze, jeśli będą zbyt wysokie koszty uprawnień (za

Zaslepka

Świetne wyniki finansowe Makrum

Spółka Makrum, bydgoski producent specjalistycznych maszyn i urządzeń dla górnictwa morskiego, może zaliczyć kolejny kwartał br. do niezwykle udanych. W III kwartale 2008 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego spółka zwiększyła przychody o ponad 46 proc. do 20,9 mln zł, przy dwukrotnym wzroście zysku brutto ze sprzedaży – podało biuro prasowe spółki.W III

Zaslepka

Rafamet zrealizował kontrakt dla chińskiego odbiorcy

Fabryka Obrabiarek Rafamet z Kuźni Raciborskiej zakończyła realizację kontraktu dla producenta lokomotyw z Chin. Przedmiotem zawartego w lutym br. roku kontraktu była tokarka o napędzie ciernym, używana do regeneracji zestawów kołowych szybkich kolei. Maszyna warta ponad 3,2 mln zł została przekazana kontrahentowi – podało biuro prasowe firmy.Zrealizowany projekt nie jest pierwszym,

Zagorowski GAL

JSW: Utrzymać trzy priorytety

Rozmowa z Jarosławem Zagórowskim, prezesem zarządu Jastrzębskiej Spółki WęglowejCzy skutki kryzysu gospodarczego dosięgły już Jastrzębską Spółkę Węglową?Nie uda nam się powtórzyć kolejny raz takiego roku jak 2008, kiedy przyjęliśmy więcej pracowników niż zakładały plany, wydobyliśmy mniej węgla i jeszcze zarobiliśmy. Do końca bieżącego roku mamy stabilną

Zaslepka

Shell ma już w Polsce 333 stacje benzynowe

W ostatnich dniach sieć koncernu Shell Polska powiększyła się o dwie nowe stacje paliw i obecnie liczy 333 stacje benzynowe, z czego 265 to stacje własne koncernu, a 68 – partnerskie – podało biuro prasowe paliwowego koncernu.30 października w miejscowości Zgierz w ramach programu partnerstwa „100% jakości Shell" do sieci koncernu Shell Polska dołączyła 68. stacja partnerska.

Zaslepka

Sypie się atomowy projekt Ignaliny?

Koncentrowanie uwagi na budowie elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie to strata czasu - oznajmił premier Estonii Andrus Ansip . Według jego słów, Estonia powinna wybudować własną siłownię - podął portal tvn24.pl.Dotąd kraj ten uczestniczył w projekcie czterech krajów, planujących wspólną inwestycję w litewskiej Ignalinie.- Sądzę, że Estonia powinna mieć własną

Balon enea pl

Enea nadal zainteresowana kupnem PAK

Enea w dalszym ciągu jest zainteresowana kupnem od Skarbu Państwa akcji PAK wraz z kopalniami Konin i Adamów, ale wycenia je niżej niż wcześniejsze szacunki - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Paweł Mortas, prezes grupy Enea, którego za doniesienia agencji cytuje portal cire.pl.- Jesteśmy zainteresowani kupnem akcji PAK wraz z dwiema kopalniami od Skarbu Państwa. Myślę, że

Zaslepka

Obradowała Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie

W miniony czwartek, 13 listopada, br. w katowickiej siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w odbyło się XXIII Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. W ramach posiedzenia Dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG C. Kula omówił stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie za 10 miesięcy 2008 r. oraz przedstawił informację na temat działań podjętych przez urzędy górnicze

Zaslepka

WUG: Obradowała Komisji ds. Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach

W minioną środę, 12 listopada br., w siedzibie Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, odbyło się posiedzenie Komisji ds. Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych – podało biuro prasowe. WUG.Celem posiedzenia było zaopiniowanie prawidłowości rozwiązań ujętych w Planie akcji otwarcia, przewietrzania i penetracji otamowanego rejonu

Zaslepka

WUG i OUG w Rybniku wyróżnione Czarnym Diamentem

Wyższy Urząd Górniczy oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku zostały wyróżnione nagrodą „Czarny Diament”, ustanowioną przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego – poinformowało biuro prasowe WUG.Urzędy górnicze zostały nagrodzone za całokształt działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników, optymalne