Aktualności

Niewiele przedsiębiorstw liczy swój ślad węglowy. Co z dekarbonizacją?

Rośnie znaczenie dekarbonizacji i ochrony środowiska w działalności przedsiębiorstw. W 2023 roku wyniósł on 61 punktów, podczas gdy 50 oznacza odczyt neutralny, a to, co powyżej – pozytywny. To wynik pierwszego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, który opracowują Fundacja Instrat, spółka Qemetica i Pracodawcy RP na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród firm

Zaslepka

Złoty stracił do głównych walut

W poniedziałek rano złoty stracił na wartości w stosunku do głównych walut. Euro kosztowało 4,25 zł, dolar 3,9 zł a frank szwajcarski 4,36 zł. W poniedziałek rano zdrożało euro o prawie 0,15 proc., do 4,25 zł, dolar o prawie 0,25 proc., do 3,9 zł, a frank szwajcarski zyskał 0,1 proc. i kosztował 4,36 zł. W piątek po południu euro było wyceniane na 4,25 zł, dolar na 3,90 zł,

Co robi organmistrz w kopalni Bobrek

Gdy przyjmował się do pracy w bytomskim Bobrku, szef zapytał go, w jakich organach się specjalizuje, ścianowych, czy może chodnikowych. Gdy padła odpowiedź, że nie chodzi o maszyny, tylko o instrumenty, złapał się za głowę. Dominik Kabot jest cenionym w całym kraju organmistrzem. – To niezwykłe uczucie, kiedy mistrz zasiada do organów, które odnowiłem, i gra. Tego nie da

Kolejny wstrząs w ruchu Rydułtowy

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW ponownie wystąpił wysokoenergetyczny wstrząs. Doszło do niego w niedzielę, 14 lipca o godz. 0.44. Było to dokładnie w tym samym rejonie, co w czwartek, 11 lipca. Przypomnijmy, że wówczas w kopalni rozpoczęła się akcja ratownicza. Poszukiwanych było dwóch górników. Jeden z nich nie przeżył, drugi został odnaleziony po ponad 50 godzinach. Tym razem

1720686518 gwarek zssrnrgwarek

Sanatorium Gwarek ma już pół wieku

Zespół Sanatoryjno-Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu „Gwarek” w Goczałkowicach-Zdroju obchodzi 50-lecie założenia. Powstał, by mogli się tam leczyć górnicy i ich rodziny. Dziś przyjmuje pacjentów z całej Polski. W 1974 r. Związek Zawodowy Górników w porozumieniu z Ministerstwem Górnictwa i Energetyki rozpoczął budowę Górniczego Sanatorium Związkowego „Gwarek”

Górnik z Rydułtów trafił do szpitala św. Barbary w Sosnowcu

Górnik, który został w sobotę, 13 lipca, odnaleziony w ruchu Rydułtowy kopalni ROW, trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Do placówki został przewieziony śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak wynika z informacji przekazanych przez szpital, mężczyzna nie ma obrażeń, które zagrażałby jego życiu. - Pacjent przebywa obecnie

Odnaleziony górnik z ruchu Rydułtowy wyjechał na powierzchnię

Górnik z ruchu Rydułtowy kopalni ROW, którego w sobotę, 13 lipca, odnaleźli ratownicy, jest już na powierzchni. Jak podała Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia, po godz. 17 wywieziono go szolą i przekazano ekipie medycznej śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 32-letni mężczyzna zostanie przewieziony do szpitala, nie wskazano jednak do którego. Przypomnijmy.

PGG potwierdza, górnik z Rydułtów został odnaleziony

Władze Polskiej Grupy Górniczej na briefingu prasowym potwierdziły, że ratownicy w sobotę, 13 lipca, odnaleźli górnika poszukiwanego po wysokoenergetycznym wstrząsie. Jak podano, 32-letni mężczyzna jest przytomny. Trwa jego transport na powierzchnię. Przypomnijmy, że akcja w ruchu Rudułtowy kopalni ROW trwała od czwartku, 11 lipca. Mężczyzna pod ziemią przebywał ponad 50 godzin.

1720685520 gorniczanr6 sbc

Kiedy Staszic świętował jubileusz 30-lecia

Przez cały 2024 r. świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 14 lipca 1994 r. ukazał się szósty numer „Trybuny Górniczej”. W czołówkowym tekście zatytułowanym „Setny milion” pisaliśmy o 30-leciu założenia kopalni

Górnik z Rydułtów odnaleziony, jest transportowany na powierzchnię

Ratownicy w sobotę, 13 lipca, odnaleźli górnika, poszukiwanego po wstrząsie, do którego doszło w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Akcja była prowadzona od czwartku, 11 lipca. - Mężczyzna jest transportowany na powierzchnię. Jest z nim kontakt - poinformował o godz. 14.30 portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. Jak ustaliliśmy na powierzchni na

Centrum biznesu w miejsce kopalni... Centrum

Spółka Restrukturyzacji Kopalń kolejny raz wychodzi naprzeciw potrzeb samorządów. Tym razem SRK przekaże nieodpłatnie Bytomiowi 12 ha terenów po kopalni Centrum. Na tym obszarze ma powstać akcelerator biznesowy, czyli nowoczesne centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. Wcześniej spółka podpisała z władzami Rudy Śląskiej list intencyjny w sprawie

W kopalni Budryk stawiają na efektywność

W maju br. Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy, które mają ograniczyć emisję metanu w sektorze energetycznym. Kopalnie węgla należą do największych emitentów tego gazu. Nowe prawo wprowadzi od stycznia 2027 r. limit emisji metanu na poziomie 5 kg na t wydobytego węgla. Wyjątkiem pozostaną emisje z kopalni węgla koksowego, ale w dalszej perspektywie i one zostaną objęte

Jakie odprawy w PGG i dla kogo?

Polska Grupa Górnicza planuje zredukować zatrudnienie, wprowadzając program dobrowolnych odejść (PDO). O to, jak oceniają te plany i jakie kwoty mogłyby zachęcić pracowników PGG do odejścia, zapytaliśmy przedstawicieli związków zawodowych. Program dobrowolnych odejść w PGG na razie pozostaje w sferze planów. O takim rozwiązaniu mówił ostatnio prezes górniczego giganta Leszek

Ratownicy w Rydułtowach będą penetrować wyrobiska przyścianowe

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW kontynuowana jest akcja ratownicza. Zastępy próbują odnaleźć górnika, który zaginął po wysokoenergetycznym wstrząsie. Jak poinformowały służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej - do której należy kopalnia - w nocy z piątku na sobotę, 12-13 lipca, ratownicy zdołali wykonać około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego w chodniku 6-E1

1694157755 zg lubin kghm

Trzydniowa żałoba po wypadku w kopalni

Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, w Zakładach Górniczych Lubin - należących do KGHM Polska Miedź - doszło do wypadku, w którym życie stracił 41-letni pracownik. W związku z tą sytuacją zarząd koncernu zadecydował o wprowadzeniu trzydniowej żałoby we wszystkich oddziałach spółki.  Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę, 12-13 lipca na oddziale

Śmiertelny wypadek w kopalni miedzi, pierwszy w tym roku

W Zakładach Górniczych Lubin, należących do KGHM Polska Miedź, w nocy z piątku na sobotę, 12-13 lipca, doszło do wypadku, w którym zginął pracownik - dowiedział się portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie od dyspozytora Wyższego Urzędu Górniczego. Jak podała spółka, do zdarzenia doszło na oddziale G-9 w rejonie GG-2. „W wyniku odniesionych obrażeń po obrywie skał z ociosu

Na przeróbkach większa produkcja, mniejszy hałas

W ostatnich latach polskie górnictwo zainwestowało spore środki w zakłady przeróbcze. Nowe parki maszynowe, innowacyjne rozwiązania podnoszące wydajność pracy oraz poziom bezpieczeństwa załóg, a nawet przyjazne środowisku, stanowią dziś domenę każdej górniczej spółki. Pionierska instalacja do granulowania najdrobniejszych ziaren węgla została uruchomiona przed dwoma laty w

Na frontach wydobycia w Boryni

Niedawno informowaliśmy o ścianie z dużym nachyleniem, którą eksploatują górnicy z ruchu Jankowice kopalni ROW. Tymczasem załogi z pierwszego frontu robót eksploatacyjnych ruchu Borynia kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie informują o podobnej ścianie, której nachylenie sięga 35 stopni! To ściana C-36 w pokładzie 415/3 o wysokości 2,6 m, długości 180 m i wybiegu 1000 m. Nie

Wszczęto śledztwo w sprawie wypadku w ruchu Rydułtowy

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach poinformowała w piątek, 12 lipca, że  wszczęto śledztwo w sprawie wypadku w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Przypomnijmy, że w zakładzie, należącym do Polskiej Grupy Górniczej, w czwartek, 11 lipca, wystąpił wysokoenergetyczny wstrząs. W jego wyniku jedna osoba straciła życie, a siedemnaście doznało uszczerbku na zdrowie. W kopalni prowadzona jest

Górnictwo, hutnictwo i co jeszcze?

W momencie, kiedy powstawało Ministerstwo Przemysłu, jego szefowa Marzena Czarnecka zapowiedziała, że resort oprócz górnictwa i hutnictwa będzie również zajmował się atomem, ropą naftową i gazem. Wraz z początkiem lipca br. rozszerzenie kompetencji resortu stało się faktem. O Ministerstwie Przemysłu, które miało powstać na Śląsku, już podczas kampanii wyborczej mówił

Zaslepka

Indeks Dow z rekordem, inwestorzy liczą na szeroką hossę

Piątkowa, 12 lipca, sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a indeks Dow ustanowił nowy rekord wszech czasów, po raz pierwszy przekraczając poziom 40.000 punktów. Inwestorzy nabierają przekonania, że hossa wreszcie ma szansę wyjść poza największe spółki technologiczne i objąć szeroki rynek. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,62 proc. i wyniósł 40.000,90

Co dalej z pracownikami bytomskiej kopalni?

Kopalnia Bobrek w Bytomiu będzie fedrowała do końca 2025 r. – Pani minister (chodzi o minister przemysłu Marzenę Czarnecką – przyp. aut.) potwierdziła, że likwidacja naszej kopalni będzie prowadzona z wykorzystaniem naszej załogi w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej – poinformowali przedstawiciele związków zawodowych z bytomskiej kopalni. Kopalnia Bobrek w Bytomiu