Katowice wybrały wykonawcę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

1711121829 centrumhimalaizmu

fot: KUMstudio Łukasz Skorek

Wizualizacja Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

fot: KUMstudio Łukasz Skorek

Komisja przetargowa wyłoniła wykonawcę odpowiedzialnego za budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach-Bogucicach. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt z wielotematyczną wystawą, interaktywnymi stanowiskami, możliwością zwiedzania mieszkania, w którym mieszkał Jerzy Kukuczka oraz ścianką wspinaczkową. Wartość wybranej oferty wynosi ponad 47 mln zł.

Postępowanie przetargowe cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oferty złożyło 16 podmiotów, w tym dwa konsorcja. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała firmę Budimex, która koszty prac oszacowała na nieco ponad 47 mln zł.

- Od momentu ogłoszenia decyzji musi minąć 10 dni, podczas których inni oferenci mogą złożyć odwołanie. Jeśli nie wpłynie żadne zastrzeżenie, wybór się uprawomocni, a kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. To właśnie od tego momentu liczyć się będzie czas na realizację inwestycji: 22 miesiące na prace budowlane i 3 miesiące na odbiory - tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.

Centrum Himalaizmu powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, u zbiegu ulic Katowickiej i Markiefki. Lokalizacja jest nieprzypadkowa – w sąsiedztwie znajduje się mieszkanie, w którym wychował się Jerzy Kukuczka. Nowy obiekt zostanie połączony z dwoma sąsiadującymi budynkami zlokalizowanymi przy ul. Katowickiej 3 i Markiefki 96. 

Zwiedzający będą mieli okazję m.in poznać historie eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszych wejść na ośmiotysięczniki, historię polskich wypraw wspinaczkowych, a także usłyszeć o himalaizmie kobiecym. Przestrzeń wystawy głównej poświęcona będzie przedstawieniu m.in. głównych łańcuchów górskich w Polsce i na świecie, wyprawom wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, organizacji wypraw wysokogórskich.

Przedstawione zostaną eksponaty związane z górską codziennością. Integralną częścią Centrum będzie mieszkanie Jerzego Kukuczki, prezentujące jego historię, życie i osiągnięcia. Znajdzie się tu m.in. grota śnieżna oraz stanowiska poznawcze, które pozwolą doświadczyć namiastki warunków panujących w wysokich górach. Zaplanowano też ściankę wspinaczkową.

Koncepcja na wystawę została już opracowana.

- Podczas budowy obiektu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie i uruchomienie wystawy. Do prac przy samej koncepcji zaprosiliśmy ekspertów związanych z himalaizmem i Jerzym Kukuczką. W tym gronie znaleźli się: Wojciech Kukuczka – syn himalaisty i prezes Fundacji Wielki Człowiek, a także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki i Piotr Xięski - wyjaśnia dyrektor Jarosław Łuczyński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.